5 kroků, jak se vyhnout investičním podvodům

Americká Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) vydala coby regulační orgán dokument s návodem, jak se vyhnout finančním podvodům. A protože se nám zdá velmi vhodný a využitelný i při obchodování binárních opcí, rozhodli jsme se ho s naším komentářem publikovat.

1. Poznejte toho, s kým chcete obchodovat

Když si vybíráte finančního poradce, zvažte své finanční potřeby a cíle a typ lidí nebo firem, se kterými byste mohli spolupracovat. Zeptejte se lidí, které znáte, na jména profesionálů, jejichž služby využili, ale tím neskončete. Promluvte si s několika vhodnými kandidáty.

Pokládejte hodně otázek: Pracovali s lidmi, jako jste vy? Ověřte si jejich kvalifikaci, jak jsou pojištění a jaké poplatky a výdaje účtují. Vždy pracujte s registrovanými (licencovanými) firmami a jednotlivci a zkontrolujte si historii regulace a zaměstnanců.

Komentář: Nutnost obchodovat jen u regulovaných brokerů opakujeme pořád dokola. U regulovaných společností jsou vaše peníze ve větším bezpečí, zůstatky na účtech pojištěné a máte na koho se obrátit v případě problémů. O své licenci však můžou některé firmy lhát, proto je nutné si ověřit, že opravdu jednáte s tím subjektem, jehož identita je vám prezentována.

2. Naučte se pracovat se svým poradcem

Hovořte jasně a upřímně o svých investičních cílech a riziku, které jste ochotní podstoupit. Poučte se o jakékoliv investici dřív, než ji uskutečníte. A uvědomte si, že nestačí si přečíst reklamní letáky nebo nabídkové dokumenty.

Ujistěte se, že opravdu rozumíte dané investici nebo strategii kladením velkého množství otázek o potenciálních rizicích a ziscích a o tom, jak vám daná investice pomůže dosáhnout vašich cílů. Bedlivě sledujte svůj účet, včetně poplatků, výpisů z účtů a potvrzení transakcí. Dávejte si pozor na propagační materiály, které obsahují přehnaná tvrzení o výkonnosti nebo předvídatelnosti (trhů).

Komentář: Ať už vám investiční poradenství nabízí broker nebo třetí osoba, ujistěte se v první řadě, že má na to licenci. V případě českých poradců opět na stránkách ČNB, v případě zahraničních subjektů na stránkách regulátora v dané zemi. A pozor, nemusí stačit licence brokera, často musí mít licenci i přímo člověk, který vám chce radit, platí to i na Kypru, kde sídlí většina brokerů na binární opce.

3. Porozumějte různým investičním nástrojům

Různé investice berte jako nástroje, které vám můžou pomoct dosáhnout vašich finančních cílů. Každý má své vlastní vlastnosti, náklady, likviditu, rizika a účel. Takže byste se měli ptát na všechny tyto elementy a také zvážit, jaká kombinace investic vám může nejlépe pomoct dosáhnout vašich cílů.

Kvůli tomu se ujistěte, že jste alespoň obeznámeni s bankovními produkty, dluhopisy, akciemi, investičními fondy a produkty pro specifické účely, jako je spoření na studia nebo důchod. Nikdy nesouhlaste nebo neprovádějte investici, nebo nepodepisujte smlouvu, aniž byste si ji celou přečetli a pochopili vše o produktu.

Komentář: U binárních opcí je třeba vždy si přečíst a porozumět obchodním podmínkám brokera. Mnoho lidí tak bohužel nečiní a pak se diví, jaké nevstřícné podmínky mají některé společnosti pro výběr peněz, nebo že musí prokázat svoji identitu, než budou moct obchodovat se skutečnými penězi.

4. Hledejte varovná znamení podvodu

Dávejte si pozoro na záruky, nelicencované produkty, až příliš konzistentní zisky, komplexní strategie, chybějící dokumentaci, rozdíly na účtech a agresivní prodejce. Většina poradců je důvěryhodných, ale jsou tu další, kteří budou chtít zneužít vaši důvěru. Učte se rozpoznávat přesvědčovací taktiky, které používají podvodníci, a vždy buďte zdravě skeptičtí.

Komentář: U podvodů s opcemi jsou znamení zpravidla jasná, podvodníci vždy slibují nemalé výdělky zadarmo, podmínkou bývá jen otevření si účtu u konkrétního brokera a okamžité obchodování se skutečnými penězi.

5. Neváhejte a ptejte se

Pokud vám to není jasné z předchozích doporučení, uvědomte si, že jde o vaše peníze, takže proč byste se měli cítit špatně, když se je snažíte chránit? Nikdy se nebojte toho, že budete vypadat neinformovaně, a uvědomte si, že žádná otázka není hloupá: jak funguje tento produkt, co se může pokazit, jsou nějak omezené zisky, je to licencovaný produkt, dá se obchod rychle a snadno uzavřít, co z toho bude mít prodejce atd.

Pokud otázky nejsou zodpovězeny k vaší úplné spokojenosti, tak by pak vaše odpověď měla být jasná, řekněte jim „ne“. Nebuďte z blázny v dubnu ani v žádnou jinou dobu.

Komentář: Když se podvodníků začnete ptát na věci, jako jsou regulace, kontaktní informace, reference apod., často je to naštve a začnou vás označovat za hlupáky, kteří zřejmě nechtějí vydělávat peníze atd. To je také jasné znamení, že stojíte před nekalostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *