Analýza: Můžou letos kryptoměny růst stejně jako v roce 2017?

Současné období střídajících se poklesů a stagnací u kryptoměn vyvolává otázky, čeho se jako investoři můžeme dočkat v letošním roce.

Loni kryptoměny dosáhly obrovských zhodnocení, s dlouhodobými investicemi téměř nešlo prodělat. Pokud jste ale na začátku letošního roku investovali do kryptoměn, pravděpodobně jste teď ve ztrátě. Co dál, má cenu držet nebo prodat?

Nejdříve ale uveďme, že následující řádky reprezentují pouze naše osobní názory, které nemusí nutně být správné a určitě nejsou investičními doporučeními.

Aktuální situace kryptoměn

Tržní kapitalizace
Celková tržní kapitalizace kryptoměn – letos jsme zatím daleko od historického maxima.

Na kryptoměnách je pořád vidět, že jsou teprve v ranných začátcích svého vývoje. Trhy jsou nevyspělé a relativně málo likvidní. Poznat je to na tom, že nastávají rychlé a velké pohyby cen, přičemž bývají přesně koordinované napříč stovkami různých kryptoměn, které nemají nic společného.

To znamená, že v obchodovaném oběhu je tak málo jednotek kryptoměn, že lze snadno manipulovat s cenami. Když nastane masivní růst jako na konci loňského roku, nerozhodí ho žádná negativní zpráva. Naopak když nastane pokles, nic moc na něm nezmění sebelepší zprávy.

S cenami tedy nehýbou primárně fundamenty, ale rozhodování velkých hráčů, tak zvaných velryb. Velryby chtějí také vydělávat peníze, ale dělají to jinak než řadoví investoři. Jejich denním chlebem jsou tržní manipulace. Jelikož je obchodování s kryptoměnami zcela neregulované, můžou k tomu využít všechny možné špinavé praktiky, které jsou na jiných trzích přísně sankcionovány (wash trades apod.).

Velryby rády uměle pumpují ceny, aby přitáhly nový kapitál, a pak rády zase ceny shazují, aby z trhů setřásly tak zvané slabé ruce a mohly kumulovat další jednotky kryptoměn za nižší ceny.

Jedno je jisté, všechno nasvědčuje tomu, že kryptoměnám zatím stále dominují velryby, a nikoliv reálná poptávka a nabídka založená na skutečném užití kryptoměn. Je to zatím stále extrémně spekulativní trh.

Šéf Ripplu Brad Garlinghouse nedávno připomněl, že se kryptoměny nacházejí v opačné situaci, než byl internetový boom na konci století minulého a začátku toho současného. Tehdy kapitál přišel nejprve od institucionálních investorů, a teprve poté se přidali lidé. U kryptoměn je to opačně, nejdříve do nich začali vkládat peníze lidé, a teprve teď přicházejí instituce.

Co to znamená

Ripple XRP
Ripple uzavírá nová a nová partnerství, předkládá jednu pozitivní zprávu za druhou, přesto…

Z pohledu dlouhodobých investorů do kryptoměn výše uvedené v první řadě znamená, že musíte být připraveni na všechno, hlavně po mentální stránce. Jak vidíte, ztráta hodnoty o 80 procent během několika dní není nic výjimečného, a především to nemusí vypovídat vůbec nic o skutečné hodnotě dané kryptoměny.

Když přicházejí dobré zprávy pro určitou kryptoměnu a její cena jde delší dobu dolů stejně jako všechny ostatní kryptoměny, jsou to prostě tržní manipulace, se kterými nic neuděláte. Dobrou zprávou je, že pokud něco má skutečnou vnitřní hodnotu, dříve nebo později se to projeví i v ceně.

Jak už bylo řečeno, i velryby chtějí vydělávat peníze, takže cenu nebudou dusit věčně, nezničí aktivum, na kterém chtějí vydělat. Budou s ním manipulovat je v rámci určitých mezí, aby maximalizovaly své zisky. S rostoucí likviditou ale jejich vliv bude slábnout a skutečná hodnota kryptoměn převládne.

Pokud tedy investujete do kryptoměn, které mají solidní technické základy, solidní zázemí, a především řeší nějaký skutečný problém, který bez nich není řešitelný, nebo není řešitelný tak dobře, je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později se vám vaše investice vyplatí.

Až trhy ovládne reálná poptávka, sníží se volatilita a zvýší likvidita, nahoře se udrží jen ty nejlepší kryptoměny. To ale ještě nějakou dobu potrvá, může to být rok, ale spíš roky.

Co s tím

Nejdříve zopakujme nejdůležitější zásadu. Investujte jen peníze, které si můžete dovolit ztratit. Kryptoměny podle nás budou ještě nějakou dobu velmi divoká jízda, která vás nesmí emočně rozházet, abyste nedělali zbrklá rozhodnutí, proto v ní nesmíte riskovat žádné důležité peníze.

Pokud jste investovali na základě řádné fundamentální analýzy a jste přesvědčeni, že vaše kryptoměny budou v budoucnu nejen existovat, ale budou také užitečné, pak podle nás nezbývá, než se obrnit trpělivostí a čekat. Nekontrolujte grafy každý den. Je jedno, co se děje dnes, co se bude dít zítra nebo za týden. Porovnávejte na konci roku.

Dokud se fundamenty nemění a zůstávají pozitivní, není důvod se nechat zviklat zmanipulovanými výkyvy cen, ty o skutečné hodnotě kryptoměn nevypovídají.

A co tedy rok 2018?

Máte křišťálovou kouli? I kdyby ano, nedívejte se do ní, o kryptoměnách v ní nic nenajdete. Nikdo nemůže s jistotou říct, co bude dít letos. Kryptoměny jsou stále velmi nové, loňský rok byl první v jejich historii, kdy se na trzích děly významné věci.

Pokud ale shrneme vlastní názory a názory různých analytiků a čelních osobností ze světa kryptoměn, považujeme za pravděpodobné, že velká volatilita bude pokračovat i letos. Domníváme se, že i letos bude několik fází masivních růstů následovaných velkými korekcemi.

Zároveň si ale myslíme, že pro tak zvané shitcoiny, tedy kryptoměny bez užitku a reálných přínosů, bude těžší dosahovat větších zisků. Tedy alespoň stabilních zisků, pump and dump se bude praktikovat dál.

Předpokládáme, že rok 2018 bude rokem, kdy se začne oddělovat zrno od plev a větších růstů dosáhnou skutečně solidní kryptoměny, po kterých bude reálná uživatelská poptávka.

Myslíme si, že i na konci letošního roku se ukáže roční investice do kryptoměn jako zisková. Bude to ale 76násobek jako loni? Ani to nepovažujeme za vyloučené, jelikož předpokládáme, že i letos budou dominovat manipulace velryb. Ale možná nebude stačit nakupit cokoliv z první patnáctky, ale bude třeba udělat si domácí úkoly, nastudovat, o čem která kryptoměna je, a pečlivě vybrat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *