Pokud obchodujete kryptoměny stylem „buy and hold“ (nakup a drž), může se vám hodit pochopení principu averaging down.
Averaging down ve své podstatě znamená snižování průměrné nákupní ceny podkladového aktiva.
Na začátek ale musíme zdůraznit, že tento postup lze využít jen u kryptoměn, kterým opravdu věříte z dlouhodobého hlediska. Není to žádná strategie, která by vás zachránila v případně špatného obchodního rozhodnutí.
Výchozím předpokladem tedy je, že máte vybranou kryptoměnu, u které jste přesvědčeni, že má potenciál a že bude v budoucnu růst.
Když pak přijdou medvědí trhy, jako od začátku letošního roku doposud, může se vám stát, že uvidíte cenu své kryptoměny klesat. V takovém případě je třeba uvažovat jinak, než jsme zvyklí. Podívejte se na to následovně: když něčemu věříte a nakupujete to za vysokou cenu, proč tomu nevěřit i v případě nízké ceny a nevyužít ji?
Jde tedy o to, že pokud máte volný rizikový obchodní kapitál, který chcete investovat, tak pokračujete v nákupu kryptoměny, i když její cena klesá. Má to tu výhodu, že si snižujete cenu, od které se dostanete do zisku.
Příklad: Nakoupili jste určité množství kryptoměny za cenu 1 dolar za jednotku. Cena kryptoměny klesne a vy dokoupíte stejné množství za 50 centů. Tím vaše průměrná nákupní cena klesne na 75 centů, což je pak cena, od které budete celkově v zisku.
Při tom musíte mít na paměti, že stejně jako při prodeji nemůžete vědět, kdy nastane vrchol, tak při nákupu nemůžete vědět, kde přesně bude dno, abyste nakoupili za nejnižší cenu. Historie a technická analýza můžou něco napovědět, ale vždy to bude jen o pravděpodobnostech.
Averaging down je jiný způsob pohlížení na klesající trhy, může pomoct tomu, abyste nepodléhali depresi. Vězte, že třeba akcie Amazonu ve svých počátcích zažily 94procentní propad hodnoty, zatímco dnes je Amazon jednou z nejhodnotnějších společností na světě.