Pro dnešní článek se staly inspirací problémy forexového brokera FXCM. Na některých klientských účtech došlo k nelegálním výběrům peněz cizími osobami.
FXCM oznámil, že na vině jsou hackeři, kteří zřejmě získali přístupové údaje k účtům některých klientů. Pak požádali o výběry peněz prostřednictvím bankovních převodů na své vlastní účty. Vyšetřování dál probíhá, ale broker už peníze všem dotčeným zákazníkům vrátil.
Pro nás to slouží jako připomenutí, že k obchodnímu účtu je třeba přistupovat s řádnou péčí a opatrností. A to proto, že jsou na něm vaše peníze, o které zcela jistě nechcete přijít. Podívejme se tedy na některé důležité zásady.
Heslo
Přístupové heslo k obchodnímu účtu nepodceňujte a nevolte žádná jednoduchá slova. Určitě nepoužívejte jako hesla žádná jména, obecná slova nebo třeba datum narození. Čím komplikovanější, tím lepší. Ideální je kombinace čísel, písmen a dalších znaků. Jako například „456gs_84gw“. Důležitá je také délka hesla, volte alespoň 6 znaků, lepší je ale 8 a více.
V této souvislosti samozřejmě vyvstává otázka, jak si takové heslo zapamatovat. Buď může být nějakou kombinací, kterou si zapamatujete z nějakého důvodu (například kombinace prvních písmen rodiných jmen s nějakým důležitým číslem apod.), nebo budete muset mít pořád po ruce papír s heslem. K tomu je třeba dodat, že napsané heslo určitě nenechávejte nikde povalovat, pokud nejde o bezpečné prostředí, jako třeba domov. Musíte mít jistotu, že se k němu nedostane nikdo, kdo by ho mohl zneužít.
Vždy je třeba mít heslo napsané na bezpečném nosiči pro případ selhání výpočetní techniky. Protože jde o obchodování binárních opcí, které probíhá v internetovém prohlížeči, existuje samozřejmě také možnost heslo uložit v rámci prohlížeče, abyste ho nemuseli pokaždé znovu zadávat.
S tím jsou ale spojená určitá rizika, pokud by někdo získal přístup do vašeho počítače pomocí viru, trojského koně apod. Záleží tedy na tom, jak moc si můžete být jistí, že váš počítač nic „nechytí“. Jakmile ale budete mít v počítači vir, ten může přečíst i heslo, které zadáváte ručně, takže čistý počítač je nutností v každém případě.
Bezpečnost počítače
Tím se dostáváme k zabezpečení počítače. Vždy je dobré mít alespoň nějaké softwarové zabezpečení. V případě novějších verzí operačního systému Windows máte k dispozici integrovaný firewall a další nástroje, jen je třeba zkontrolovat, že jsou aktivované. Pokud pak neděláte žádné rizikové aktivity, mělo by takové zabezpečení stačit.
Pokud ovšem navštěvujete různé pochybné internetové stránky, riziko nakažení počítače významně stoupá. To samé platí, pokud stahujete filmy, hry a podobně. V takových případech je vhodné používat antivirový a/nebo anti-malwarový program, jako třeba Anti-Malware od Malwarebytes, který je zadarmo. Podle rizikovosti vašich činností je pak třeba volit stupeň ochrany (v reálném čase, ruční skenování…).
Instalovat nebo spouštět cokoliv dovolujte jen webovým stránkách, u nichž máte 100% jistotu, že jsou bezpečné. Takže si pozorně čtěte všechny zprávy v oknech, které se na něco ptají, a dobře si rozmyslete, s čím budete souhlasit.
Alespoň občasné zkontrolování počítače anti-malwarovým programem neuškodí nikomu. V případě, že zjistíte nějaké závažné napadení (tzn. nepanikařte z cookies apod.), je vhodné si změnit hesla, která mohla být odhalena. Odborníci dokonce doporučují pravidelnou změnu hesla, i když k ohrožení nedošlo, je to v rámci prevence.
Závěr
O počítačové bezpečnosti by se toho dalo napsat mnohem více, ale to jsou témata pro weby vyloženě zaměřené na tuto problematiku. My jsme chtěli jen připomenout, že i když není třeba panikařit, že vám někdo odcizí vaše peníze, je dobré dodržovat několik základních zásad opatrnosti, aby nikdo nezískal nelegální přístup k vašim údajům a binárnímu obchodnímu účtu.
Jak moc musíte být opatrní, se odvíjí od toho, jak moc rizikové činnosti probíhají na vašem počítači. Největší rizika plynou z pochybných internetových stránek a neplaceného stahování jinak placených věcí.
Ale jak je to možné? Vždyť zákony proti praní špinavých peněz nedovolují vybrat peníze na jiný účet než na ten, ze kterého byly peníze vloženy, resp. je to tak u všech regulovaných brokerů na binární opce…
Btw. na uložení hesla lze použít třeba službu Lastpass.
Taky mě to zarazilo, ale FXCM detailní vysvětlení zatím neposkytl.