Binární a krypto novinky 49/2017: Co udělají s cenou bitcoinu futures kontrakty?

Svět kryptoměn je v očekávání spuštění prvního bitcoinového derivátu na amerických burzách.

Bitcoin futures – přínos nebo hrozba?

bitcoinBitcoin je nejstarší, největší a nejvíce obchodovaná kryptoměna. A jako takové se jí otevřely dveře na americké burzy, bitcoinové futures kontrakty se v Chicagu začnou obchodovat už 10. prosince na burzce CBOE, 18. října se pak přidá CME a příští rok Nasdaq.

Jedná se o tak zvané cash settled futures kontrakty. Ty obchodníkům umožní spekulovat na cenové pohyby bitcoinu, aniž by samotnou kryptoměnu skutečně vlastnili, podobně jako CFD (Contract for Difference), které znáte od evropských brokerů.

Komunita kolem bitcoinu si pak pochopitelně klade otázku, co spuštění obchodování futures na velkých amerických burzách udělá s cenou samotného bitcoinu. Velcí burzovní hráči totiž disponují kapitálem, který z dosavadních kryptoměnových velryb činí potěr. A teď poprvé dostanou možnost spekulovat na bitcoin v regulovaném prostředí.

Je nutno připomenout, že se futures obchodují separátně od samotného podkladového aktiva, takže i když velký kapitál na burze začne zaujímat short pozice (spekulace na pokles) na bitcoinových futures, samo o sobě to neznamená, že začne klesat i samotná cena bitcoinu.

Nicméně samozřejmě existuje celá řada manipulačních taktik. Je možné nějaké skutečné bitcoiny nakoupit a jejich následným prodejem spustit skutečné výprodeje podpořené short pozicemi na futures. Drobní investoři pak můžou začít panikařit a také prodávat s podzřením, že burzy vědí něco, co oni samotní ne. To za předpokladu, že by Wall Street chtěl bitcoin shodit.

Možný je ale také opačný scénář, že všichni budou shodně hnát jeho hodnotu nahoru. Všechno jsou v tuto chvíli jen spekulace a až následující týdny ukážou, jaký vliv bude mít tento historický milník na bitcoin, případně na další kryptoměny.

Prvních dopadů ale už svědky zřejmě jsme, protože se obecně má za to, že dramatický růst bitcoinu z posledních dní je spojen právě se spuštěním futures na amerických burzách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *