Binární opce nejsou hra nebo sázení, ale finanční nástroj, potvrdil soud

binární opceV Holandsku proběhlo zajímavé soudní řízení, jehož výsledek by měl posloužit jako precedent pro celou Evropskou unii.

Šlo o spor o egulaci binárních opcích a na jeho konci bylo jasně řečeno, že binární opce jsou finanční nástroj podle MiFID (Směrnice o trzích finančních instrumentů).

Spor o binární opce

Začalo to tím, že holandský broker Optieclub požádal národního finančního regulátora Autoriteit Financiële Markten (AMF) o licenci, aby mohl provozovat svoji makléřskou činnost. Byl však odmítnut s tím, že binární opce jsou spíš hazard, proto byl odkázán na komisi pro hazardní hry.

Komise ale nesouhlasila, že by měla brokerovi vydat licenci na hazard, a proto se obrátila na soud. A ten jí dal zapravdu, svým verdiktem potvrdil, že binární opce jsou finanční nástroj sloužící k obchodování, a tudíž mají být podle toho také regulovány. Očekává se, že v případě podobných sporů v EU budou vydávány stejné rozsudky.

Regulace

Průkopníkem v oblasti regulace binárních opcí je Kypr, který s ní začal „už“ před dvěma roky, a proto i když se to nemusí na první pohled zdát, je v této oblasti napřed a regulovaný broker sídlící na Kypru je pozitivním znamením. Pro nás obchodníky z České republiky by měl být vždy volbou regulovaný broker sídlící v EU, který zároveň má finanční licenci od České národní banky.

Podstata

Proč to všechno zmiňujeme? V našich diskuzích se občas setkáme s názorem, že binární obchodování je hra, na které nelze vydělat peníze, podobně jako v kasinu. To ale není pravda, a nejen proto, že to říkají evropské směrnice nebo soud.

Protože zatímco výsledky rulety a jiných her jsou čistě náhodné, a tudíž nepředvídatelné, pohyby cen aktiv na finančních trzích nejsou náhodné, jsou výsledkem lidského uvažování a chování. Jednoduchý příklad si uveďme na akciích, když bude mít firma špatné obchodní výsledky, cena jejích akcií bude velmi pravděpodobně klesat, protože lidé budou očekávat pokles dividend a tak dále.

Můžete sice namítnout, že část obchodů realizují automatické či poloautomatické obchodní systémy, ale ty naprogramovali lidé a přenesli do nich své uvažování, takže ani tady nejde o náhodu nebo absolutně nepředvídatelné chování.

A na tom stojí obchodování na burzách, ať už jde o binární opce, akcie, komodity nebo třeba klasické vanilla opce. Naučit se předvídat cenové pohyby bohužel není otázka jednoho dne, ale dá se to naučit právě proto, že lze v grafech vypozorovat určité vzorce chování, které můžeme využít a vydělávat na nich peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *