Binární opce nejsou hra nebo sázení, ale finanční nástroj, potvrdil soud

binární opceV Holandsku proběhlo zajímavé soudní řízení, jehož výsledek by měl posloužit jako precedent pro celou Evropskou unii.

Šlo o spor o egulaci binárních opcích a na jeho konci bylo jasně řečeno, že binární opce jsou finanční nástroj podle MiFID (Směrnice o trzích finančních instrumentů).

Spor o binární opce

Začalo to tím, že holandský broker Optieclub požádal národního finančního regulátora Autoriteit Financiële Markten (AMF) o licenci, aby mohl provozovat svoji makléřskou činnost. Byl však odmítnut s tím, že binární opce jsou spíš hazard, proto byl odkázán na komisi pro hazardní hry.

Komise ale nesouhlasila, že by měla brokerovi vydat licenci na hazard, a proto se obrátila na soud. A ten jí dal zapravdu, svým verdiktem potvrdil, že binární opce jsou finanční nástroj sloužící k obchodování, a tudíž mají být podle toho také regulovány. Očekává se, že v případě podobných sporů v EU budou vydávány stejné rozsudky.

Regulace

Průkopníkem v oblasti regulace binárních opcí je Kypr, který s ní začal „už“ před dvěma roky, a proto i když se to nemusí na první pohled zdát, je v této oblasti napřed a regulovaný broker sídlící na Kypru je pozitivním znamením. Pro nás obchodníky z České republiky by měl být vždy volbou regulovaný broker sídlící v EU, který zároveň má finanční licenci od České národní banky.

Podstata

Proč to všechno zmiňujeme? V našich diskuzích se občas setkáme s názorem, že binární obchodování je hra, na které nelze vydělat peníze, podobně jako v kasinu. To ale není pravda, a nejen proto, že to říkají evropské směrnice nebo soud.

Protože zatímco výsledky rulety a jiných her jsou čistě náhodné, a tudíž nepředvídatelné, pohyby cen aktiv na finančních trzích nejsou náhodné, jsou výsledkem lidského uvažování a chování. Jednoduchý příklad si uveďme na akciích, když bude mít firma špatné obchodní výsledky, cena jejích akcií bude velmi pravděpodobně klesat, protože lidé budou očekávat pokles dividend a tak dále.

Můžete sice namítnout, že část obchodů realizují automatické či poloautomatické obchodní systémy, ale ty naprogramovali lidé a přenesli do nich své uvažování, takže ani tady nejde o náhodu nebo absolutně nepředvídatelné chování.

A na tom stojí obchodování na burzách, ať už jde o binární opce, akcie, komodity nebo třeba klasické vanilla opce. Naučit se předvídat cenové pohyby bohužel není otázka jednoho dne, ale dá se to naučit právě proto, že lze v grafech vypozorovat určité vzorce chování, které můžeme využít a vydělávat na nich peníze.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someoneDigg thisShare on StumbleUponBuffer this pageFlattr the authorShare on RedditShare on TumblrShare on Yummly

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *