Blížíme se k hranici nejdelšího poklesu kryptoměn v historii, nastane jeho konec?

Kryptoměnové poklesy
Předchozí historicky nejdelší pokles kryptoměn a současný pokles.

Kdo stále drží nakoupené kryptoměny, má nejen pevnou vůli, ale určitě také touhu po otočení trhu. Co o této možnosti říkají statistiky?

Na úvod je třeba konstatovat, že jsou kryptoměny stále velmi mladé, jedná se o novou třídu aktiv s velmi krátkou historií.

Coinmarketcap.com začal s globálním monitoringem kryptoměn v dubnu 2013, takže máme data jen za necelých šest let. Z toho vyplývá, že všechny analýzy jsou spíš jen pro zábavu a nelze z nich vyvozovat žádné závěry.

Nicméně, pohled do historie je zajímavý, takže se mu budeme věnovat optikou současné situace, která držitelům kryptoměn nedělá vůbec žádnou radost.

Největší historický pokles

Když se podíváme do historie, tak nejdelší pokles kryptoměn trval v minulosti od 4. 12. 2013 do 14.1. 2015, tedy 406 dní. Jde o období, které dělí globální cenový vrchol (podle celkové tržní kapitalizace všech kryptoměn) a globální cenové dno.

Od zmíněného dna z ledna 2015 kryptoměny začaly pozvolna opět růst, nicméně trvalo jim dalších 695 dní, než 9. 12. 2016 udělaly nové maximum a překonaly to z prosince 2013. Od posledního maxima jim to k novému maximu trvalo celkem 1101 dní, tedy 3 roky.

Současná situace

Poslední globální cenový vrchol zaznamenaly kryptoměny 7. 1. 2018, od té doby uplynulo 374 dní. Takže jsme celkem blízko 406 dnům, které trval předchozí a historicky nejdelší pokles.

Možná už dokonce skončil, dosavadní dno nastalo 15. 12. 2018, tedy 342 dní po vrcholu. Toto dno zatím drží, ale nikdo samozřejmě nemůže říct, jestli nebude proraženo.

Pokud už máme dno za sebou nebo blízko, tak nezbývá než doufat, že k novém vrcholu bude cesta rychlejší než posledně, tedy než dalších 600+ dní.

Vzhledem k tomu, jak se kryptoměny rychle rozvíjejí, si myslíme, že by cesta k dalšímu vrcholu mohla být podstatně rychlejší než v minulosti, ale kdo ví.

Cenové srovnání

Velké medvědí trhy jsme si zatím srovnali jen z hlediska jejich trvání. Ale co finance? Ten historický pokles mezi lety 2013 a 2015 znamenal pokles celkové tržní kapitalizace kryptoměn o 80 procent, zatímco v rámci současného poklesu jsme byli už o 88 procent níž.

Takže z tohoto pohledu je současný pokles rekordní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *