Blockchainové technologie nevyhnutelně mění svět

ZměnaZačátek letošního roku ukazuje, že se kryptoměny a blockchainové technologie obecně dočkaly uznání, všichni s nimi musí počítat.

Před rokem 2017 byly kryptoměny pro většinovou populaci téměř obskurní záležitostí. Pak přišly velké cenové růsty a do kryptoměn investovalo mnoho lidí. Rok 2018 ale přinesl ochlazení, mnoho lidí prodělalo a mohlo se zdát, že kryptoměny zase rychle zmizí z centra pozornosti.

Ale není tomu tak. Ceny kryptoměn sice dlouhodobě klesají, ale řada firem na jejich technologiích staví řešení, která už teď mění svět. Změny zatím probíhají především ve světě financí a hlavní vlna nás zjevně teprve čeká.

Ředitelka Mezinárodní měnového fondu Christine Lagardeová totiž na probíhajícím FinTech fóru v Paříži prohlásila, že tyto nové technologie změní bankovnictví v mnoha zemích světa.

K tomu dodala, že banky si nové technologie buď osvojí a přizpůsobí jim své fungování, nebo budou sežrány zaživa konkurencí. Pokud by někdo pochyboval o tom, jaké technologie má na mysli, tak přímo vyjmenovala dvě společnosti: Circle, což je investiční platforma na kryptoměny, a Ripple, což je společnost dodávající software pro mezinárodní platby s využitím kryptoměny XRP.

Je tedy jisté, že revoluce přichází. Blockchainové technologie byl nucen uznat také SWIFT, jenž doposud dominuje mezinárodním finančním převodům. Ten oznámil, že integruje své nové řešení GPI do blockchainu Corda. To bude první fáze, pak jej otevře i dalším blockchainům i ne-blockchainům.

Finanční svět se mění před našima očima. Většina lidí si ale možná nikdy ani nevšimne, jaké technologie to jsou, co najednou umožní převádět peníze po celém světě během sekund a se zanedbatelnými náklady, co stojí za tím, že najednou budou moct posílat jakékoliv hodnoty v digitalizované formě stejně rychle a snadno, jako dnes posílají informace.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *