Brexit a binární opce

brexitNedávné referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie bylo dobrým příkladem toho, jak se se u fundamentů obchodují především očekávání.

Fundamentální analýza je podle nás na uchopení těžší než analýza technická, přesto představuje plnohodnotnou cestu, jak obchodovat binární opce. Občas se ale setkáme s překvapenými lidmi, kteří mají za to, že ekonomice rozumí, ale nechápou, jak se ceny na trzích hýbou zdánlivě v rozporu se zprávami.

Proto připomínáme, že trhy reflektují především očekávání. Například u Brexitu trhy zakomponovaly do cen a kurzů očekávání, že Británie v EU zůstane. Proto libra před referendem významně posilovala.

A co by se stalo, kdyby referendum přineslo výsledek pro setrvání v EU? Podle nás by přesto nastal mírný pokles libry ve chvíli, kdy by byl konečný výsledek jasný. Myslíme si, že by nastal tento drobný výkyv, který by trhy poměrně rychle korigovaly.

Ale přišlo překvapení a referendum dopadlo opačně. To byl zejména pro finanční trhy šok, status londýnské City je teď v ohrožení a kvůli vystoupení z EU je očekáván ekonomický propad. Proto jakmile začalo být z výsledků zřejmé, jak referendum dopadne, nastaly masivní výprodeje a libra se propadla. A to tak, že ke korekci zatím nedošlo.

Když se opět vrátíme do obecné roviny, tak je tedy třeba si uvědomit, že před vyhlášením důležitých zpráv trhy už do ceny zakomponovaly očekávání. Když jde o běžné ekonomické zprávy, tak si v kalendářích (např. forexfactory.com) můžete přečíst, jaká ta očekávání jsou.

Když jde o zprávy, jako je Brexit, očekávání se dají vyčíst z pohybu ceny a ze zpráv v tisku (průzkumy apod.). Důležité je se oprostit od osobních názorů. Není podstatné, co si např. o Brexitu myslíme jako jednotlivci, tzn. jestli je pro Británii pozitivní nebo negativní, ale co si myslí trhy, tedy především velcí hráči, jako banky a fondy.

A v neposlední řadě je samozřejmě třeba obchodování fundamentů trénovat na demo účtu. Podle nás to vyžaduje ještě delší trénink, než technická analýza. Ideálně je dobré si projít celý rok (některé zprávy se např. vyhlašují jen kvartálně) a u všech zpráv a obchodů si do deníku pečlivě zapisovat všechny podstatné okolnosti.

Samozřejmě nic nebrání tomu, abyste, pokud máte zájem, kombinovali technickou analýzu s fundamentální. Zkušenosti jsou v tomto případě klíčové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *