V těchto dnech dostávají lidé obchodující u Topoption zprávu, která je informuje o tom, že na začátku února přejde broker pod firmu Nuntius Brokerage, doposud patřil pod Safecap Investments.
Jelikož se jedná v ČR o populárního brokera, samozřejmě jsme se zajímali o to, co tyto změny znamenají.
Obsah
Vyjádření Topoption
Na první krátký dotaz nám Topoption odpověděl, že změna je jen právního charakteru, že nijak nebude dotčena kvalita a rozsah služeb, přístup k zákazníkům apod. Jediná změna je, že než dojde k přesunu pod Nuntius, Topoption přijímá vklady na obchodní účet jen přes platební karty, pak budou k dispozici opět všechny metody.
Nuntius a regulace
Nový majitel Topoption – společnost Nuntius Brokerage – znamená změnu sídla a změnu regulace. Doposud byl broker regulován na Kypru a patřil do jurisdikce úřadu CySEC. Po Nuntiusem bude patřit do Řecka a pod řeckého regulátora Hellenic Capital Market Commission (HCMC). Pozitivní je, že Nuntius je regulovanou investiční firmou už 25 let, takže se nejedná o žádného nováčka s pochybnou krátkou historií.
Broker tedy zůstává plně regulovaný v Evropské unii a má i nadále oprávnění poskytovat své služby v České republice, Nuntius je registrovaný u ČNB.
Stejně tak platí, že jsou finanční prostředky na obchodním účtu pojištěné stejně jako teď, v Řecku má na starost případné kompenzace Hellenic Deposit and Investment Guarantee Fund (HDIGF). Broker ve svých podmínkách uvádí, že jsou v rámci kompenzačního fondu prostředky na každém účtu pojištěné do výše 30 tisíc eur, tedy dokonce o 10 tisíc více než doposud.
Platforma a dodavatel likvidity
V nových podmínkách Topoption stojí, že dodavatelem likvidity bude Spotoption, ale byli jsme ujištěni, že se obchodní platforma nezmění, i nadále zůstane platforma TechFinancials, což je podle nás dobrá zpráva.
Bonusy?
V nových podmínkách jsou velmi přísné, až nesplnitelné podmínky pro bonusy, povinný obrat není v desítkách, ale v tisících násobků bonusové částky. Zřejmě to bude chyba a čekáme na vyjádření brokera, jak je to ve skutečnosti.
Závěr
Topoption prochází významnými změnami. Myslíme si, že není čeho se bát, změna majitele firmy je zcela běžná věc. Broker zůstane i nadále plně regulovaný s oprávněním od ČNB a peníze na účtech pojištěné. Nevidíme proto důvod pro odchod a změnu brokera, ale kategoricky tvrdit samozřejmě nic nemůžeme, naše domněnky potvrdí nebo vyvrátí až čas.
Zároveň si však potřebujeme vyjasnit ještě několik věcí, především podmínky bonusů. Jestli Topoption zůstane i pod novým majitelem stejně kvalitním brokerem, jako byl doposud, se ukáže. Až získáme další informace, zveřejníme je v novém článku.
Chcel by som sa spýtať zo zvedavosti, kto sú vlastne tí poskytovatelia likvidity ? Myslím ako všeobecne. Sú to nejaké obrovské nadnárodné brokerské firmy, alebo? Že proste podstupujú to riziko, že vyplácajú straty brokerovi na obcie.
Dobrý den, určitě to jsou vždy větší finanční společnosti, na centralizovaných burzách to může být „kdokoliv“, kdo se zaváže k určitému chování, u decentralizovaných burz, jako jsou Forex nebo binární opce, to bývají většinou banky. Údajně největším dodavatelem likvidity na světě je Deutsche Bank. Činnost prodělečná to určitě není, jinak by to nikdo nedělal. Když například broker kryje jen objednávky, které se dají spárovat v rámci jeho portfolia klientů, a zbytek jde na vrub dodavateli likvidity, někdy je to ztráta, někdy zisk, od jiného brokera stejný dodavatel může mít ve stejnou chvíli opak, další den to bude jiné, ale časem se to nasčítá do zisku. Je něco jako zajišťovna u pojišťovny, občas musí něco zaplatit ze své kapsy, ale dlouhodobě vydělává, jinak by to nedělala.