Burzy jsou výchozím místem pro obchodování s kryptoměnami, ale při výběru té správné je možné se dopustit chyby a následně přijít o peníze.
Kryptoměnové obchodování je stále v počátcích, i když Bitcoin existuje skoro devět let. Regulace prakticky neexistuje, a z toho vyplývají podmínky, které se dají označit za divoký západ. Podvodníci čekají na každém internetovém rohu a budou vás chtít připravit o vaší kryptoměnu.
Proto je naprosto kritické, abyste dodržovali bezpečnostní zásady zejména při nakládání se soukromými klíči. Ale abyste kryptoměnu mohli získat budete ji muset někde koupit. Nejlevnější to bude na burze, ale také rizikovější než například u regulovaného brokera.
Burzy
Kryptoměnové burzy se dají rozdělit do dvou základních skupin. Ta první umožňuje pouze obchodování s kryptoměnami a klasické (fiat) peníze na ně ani z nich nedostanete. Na burzu a z burzy můžete pouze odvádět různé kryptoměny. Tyto burzy bývají zpravidla menší a obchodování umožňují často i bez ověřování totožnosti klientů. Jejich provozovatele se obvykle nedopátráte, protože se provoz takových burz pohybuje v šedé zóně.
Jako příklady takových burz, aniž bychom jakékoliv z nich doporučovali, můžeme uvést EtherDelta, HitBTC nebo Liqui z těch menších, mezi velké se nedávno zařadila Binance, která je i poměrně transparentní.
Druhá skupina burz umožňuje navíc ke kryptoměnám vklady i výběry klasických peněz. Zpravidla jsou to větší burzy, které dbají zákonů proti praní špinavých peněz, takže ověřují totožnost svých klientů. Většinou přijímají mimo jiné dolary a eura, a proto si dávají větší pozor především proto, aby proti nezasáhly americké úřady.
Mezi takové burzy, opět aniž bychom jakoukoliv doporučovali, patří Bitstamp, Poloniex a Kraken.
Jak vybírat burzu
V první řadě se bude váš výběr burzy řídit tím, jakou kryptoměnu chcete koupit. Bitcoin koupíte všude, ale ostatní měny nejsou na všech burzách.
Na jakých burzách se obchoduje s vaší kryptoměnou, zjistíte například na záložce Markets u vaší kryptoměny na Coinmarket.com.
Pokud chcete koupit exotičtější kryptoměnu, je možné, že budete muset zvolit kombinaci burz. Například budete muset na jedné burze koupit za fiat peníze bitcoin nebo ethereum, převést je na jinou burzu a tam za ně nakoupit cílovou kryptoměnu.
U každé burzy, o které uvažujete, se snažte si najít reference, zkušenosti zákazníků. Dejte pozor na recenze, které doporučují burzy za peníze, nejsou objektivní. Zároveň se neděste každé negativní recenze, všechny burzy jsou v současnosti přetížené pod náporem nových zákazníků a požadavky vyřizují se zpožděním, což vyvolává nespokojené reakce.
Ideální by samozřejmě bylo obchodovat jen na regulovaných burzách, ale v Evropské unii má licenci jen Bitstamp a ten umožňuje obchodování jen s několika kryptoměnami, takže nebude všem stačit. Širší nabídku kryptoměn má IQ Option, který je regulovaný broker a k této své roli tradičního postupně přidává burzovní funkce.
Podle našeho názoru je lepší volit mezi evropskými burzami už protože na ně můžete převést fiat peníze rychleji a levněji. Tímto ale neodsuzujeme zámořské burzy, i mezi nimi se dá vybírat.
Ověřování totožnosti ze strany burz nepovažujeme za nic negativního, naopak to svědčí o tom, že chtějí být zadobře s úřady, takže se snižuje riziko zásahu z této strany. Ale ověřte si, že za burzou stojí nějaká skutečná společnost, která nebyla založena včera, protože bude mít k dispozici vaše citlivé údaje.
A na žádné burze nedržte dlouhodobě peníze, určitě je nepoužívejte jako peněženky na kryptoměny. Nakoupené kryptoměny uchovávejte ve vlastních digitálních peněženkách, pokud s nimi zrovna nepotřebujete obchodovat. Burz zanikla už celá řada a s mnohými zmizely i peníze klientů, to je ten důvod.