Cenové vrcholy kryptoměn – rok poté

Live Coin WatchMáme za sebou rok, kdy kryptoměny zklamaly mnoho začínajících investorů. Co bude dál?

Před rokem dosáhl bitcoin svého dosavadního cenového vrcholu na hranici 20 tisíc dolarů. Ostatní kryptoměny rostly ještě o několik týdnů déle, pak všechny začaly padat.

Dnes jich většina ztrácí kolem 90 procent vůči svým tehdejším maximálním hodnotám. A mainstreamové publikace se začínají plnit články o tom, jak kryptoměny byly bublina, která splaskla. Je to ale omyl, o tom jsme přesvědčeni. Ty samé publikace před rokem zveřejňovaly návody, jak kryptoměny nakupovat.

Nakupovat u historických maxim, což při investování nikdy není dobrý nápad. Nakupovat, když je cena dole, a prodávat, když je nahoře, je sice okřídlené a velmi prosté rčení, ovšem stále pravdivé.

Všechny nové technologie si prochází bouřlivým vývojem. Když se podíváme na začátky internetu, tak například akcie Amazonu ve svých začátcích také zaznamenaly propad převyšující 90 procent.

Samozřejmě, historie zaznamenala také spoustu skutečných bublin, kdy se mohutně investovalo do bezcenných aktiv. Tím ale blockchainové technologie nejsou.

I když z pohledu cenového vývoje byl rok 2018 asi nejhorší v historii kryptoměn, tak z pohledu jejich rozšíření a reálného nasazení byl naopak nejlepší v historii.

Letos se do blockchainových technologií pustilo více firem než kdy předtím a firmy jako Ripple ukazují reálné přínosy a reálné komerční úspěchy při jejich nasazování.

Ano, většina kryptoměn je k ničemu a nikdo je nikdy nepoužije k řešení jakéhokoliv problému. Ale od investování do takových by vás měl odradit vlastní zdravý rozum.

Letos to sice vypadalo, že je jedno, v čem máte své peníze, protože dolů šlo všechno, ale je tu předpoklad, že zpět nahoru půjdou především ty kryptoměny, které řeší skutečné problémy. V tu dobu se začnou vyplácet dobrá investorská rozhodnutí.

Letošní rok setřásl z tohoto trhu mnoho slabých rukou. Mnoho z těch, kdo nakupovali loni touto dobou, už jsou zase pryč, prodali v průběhu roku se ztrátou. Kdo blockchainovým technologiím věří, stále drží a získal již už určitou emocionální imunitu vůči cenovým propadům.

Blockchainové technologie čeká v následujících letech bouřlivý vývoj, stejně jako internet na začátku tisíciletí. Nikdo teď ani nedokáže říct, kde všude najdou své uplatnění, ale téměř jistě změní mnoho věcí. Pořád jsme na začátku něčeho velkého. Teď jde jen o to dělat správná rozhodnutí.

Ceny jsou přesně tam, kde je velcí investoři teď chtějí mít. My můžeme jen čekat na další vývoj a chvíle, kdy je budou chtít mít jinde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *