Pokud obchodujete kryptoměny a spekulujete především na jejich růst, asi vás dění posledních dní nenechalo chladnými.
Co se děje
Všechny kryptoměny se propadají, a to velmi rychlým tempem. Za několik málo dní odepsalo mnoho kryptoměn polovinu své hodnoty, některé dokonce mnohem více. Celková tržní kapitalizace kryptoměn klesla zhruba na polovinu z maxima ze začátku ledna. A to mimochodem také vedlo k předpovídanému pádu podvodu Bitconnect. Jak k tomu všemu došlo?
Jsme přesvědčeni o tom, že jde především o manipulace velkých hráčů. Trhy s kryptoměnami jsou stále velmi mladé, málo likvidní a neregulované, takže je relativně snadné manipulovat s cenami a následně s sebou strhnout davy.
Svoji roli také sehrály negativní faktory, jako zprávy o potenciálně se utahující regulaci v Číně a Koreji, nebo vyřazení korejských burz z výpočtů průměrných cen kryptoměn na Coinmarketcap.com.
Spojilo se tedy několik věcí, a jakmile se ceny rozjely směrem dolů, pochopitelně to také spustilo panické prodeje u lidí, kteří nedokázali tyto pohyby ustát. Padající ceny samozřejmě spustily také řadu automatických obchodních pokynů.
Někteří rovněž poukazují na to, že kryptoměny, především tedy bitcoin, zažívá větší korekci kolem poloviny ledna každý rok několik posledních let, což je dáváno do souvislosti s čínským novým rokem.
Je ovšem třeba říct, že nikdo nedokáže s jistotou říct, co za pádem stojí, všechno jsou to jen domněnky. Tedy až na ty panické prodeje, protože diskuzní fóra jsou už plná lidí, kteří přišli o velké úspory.
Co si z toho vzít
V našich článcích o kryptoměnách jsme mnohokrát upozorňovali, že nic neroste věčně, a že je třeba opatrnosti. Současný propad pak potvrdil, že i u kryptoměn platí stejné zásady jako u ostatních podkladových aktiv, a ty pomáhají snižovat riziko ztrát.
- Určitě vždy obchodovat jen s penězi, které si můžeme dovolit ztratit.
- I když investujeme na delší období, není od věci při velkém růstu uzavřít část pozice a vybrat zisky, které zajistí, že už nikdy na daném obchodu neproděláme.
- Není dobré nakupovat kolem historických maxim, zvlášť když aktivum roste exponenciálně. Riskujeme tím, že vstoupíme do obchodu na vrcholu, po němž nastane obrat. Je lepší se pokusit načasovat vstupy do korekcí.
- Nedat na doporučení internetových guru, jejichž jedinou radou je „nakupovat, nakupovat, nakupovat“.
- Pokud nakupujete kryptoměny na dlouhodobé držení, dělejte to jen s takovými měnami, které jste si nastudovali a jste pevně přesvědčeni, že budou mít uplatnění i za několik let.
Co bude dál
To je otázka za milion dolarů. Opět můžeme jen spekulovat. Domníváme se, že se trhy opět oklepou a přijde nová fáze růstu, která povede k novým historickým maximům. Nasazování kryptoměn do byznys řešení je teprve v počátcích, takže si myslíme, že pro solidní kryptoměny vypadá budoucnost dobře. Ty ostatní časem zmizí. Jak to všechno opravdu dopadne, ukáže čas.
A něco pozitivního na konec. Kryptoměny sice poslední dny letí dolů, a i když tento pád může někoho vyděsit, zatím jsme se v cenách vrátili zhruba jen na začátek prosince loňského roku, tedy jen o měsíc zpět. Ten uplynulý měsíc byl ve znamení exponenciálního růstu, který nebyl udržitelný. Ve srovnání s loňským lednem má drtivá většina kryptoměn pořád násobně větší hodnoty.