Chybovost při obchodování – co je normální?

Ať už obchodujete binární opce nebo něco jiného, velmi pravděpodobně přicházíte na to, že ať se snažíte sebevíc, stoprocentní dodržování obchodního plánu je téměř nemožné. Na základě osobních zkušeností bych řekl, že je určitá chybovost při obchodování normální.

Hranice

Když si budujete svoji obchodní strategii a začnete ji testovat, je snadné spadnout do pasti různých „kdyby“ a přesvědčit se, že je váš systém ziskový, i když není. Upřímnost k sobě sama je v takových okamžicích klíčová, i když ne jednoduchá, protože vnitřní touha po úspěchu je velmi silná, takže si s námi náš mozek občas dokáže pěkně pohrát, abychom dosáhli určitého psychického uspokojení, i když je třeba z dlouhodobého hlediska falešné.

Pro tento článek ale předpokládejme, že jsme tuto fázi překonali a že je naše strategie objektivně zisková. Takže máme jasný obchodní plán, kterého se musíme držet, abychom vydělávali peníze. Jenomže časem zjišťujeme, že ho stejně nedokážeme dodržovat na sto procent, reálné výsledky se liší od těch papírových.

V takových chvílích je důležité identifikovat příčiny. Chybovat můžete v zásadě dvěma způsoby, a to vynecháním obchodů nebo vstupy do obchodů, do kterých jste vstupovat neměli. Podstatné je, co k takovým situacím vedlo.

Jestli vzali špatné obchody a/nebo nějaké dobré vynechali, přičemž to bylo při plném soustředění a šlo prostě o chybné rozhodnutí, je to varovný signál, že buď není zralý váš systém, nebo váš přístup. Zkrátka něco potřebuje doladit a měli byste raději dále trénovat na demu.

Příčinou pro takové chyby ale můžou být „mechanické“ důvody, jako například že vám někdo zavolá, někdo zazvoní u dveří, musíte na toaletu a podobně. Prostě nějaké vyrušení od tradingu, které způsobí, že jste nevzali všechny obchody přesně tak, jak jste měli. To bývá neméně frustrující, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že ani po letech se mi tohle nepodařilo stoprocentně eliminovat.

Snahou obchodníka by samozřejmě mělo být všechny potenciální rušivé vlivy eliminovat, ale ne vždy se to podaří. Kdykoliv může nastat nějaká nepředvídatelná urgence a obchodování jde v tu chvíli stranou. To se prostě občas stává. S tím je třeba se smířit stejně jako se ztrátovými obchody, k obchodování prostě patří, jen je třeba to udržet v přijatelné míře.

Závěr

I když cílem při obchodování binárních opcí je dodržovat otestovaný a osvědčený obchodní plán, je běžné, že nastávají různé odchylky. Pokud jsou příčiny především v naší hlavě nebo systému, musíme se vrátit k testování. Pokud se jedná o externí vlivy, měli bychom se snažit je eliminovat, ale zároveň je třeba vědět, že podle dlouhodobých zkušeností se to nikdy nepodaří stoprocentně. S tím je třeba také počítat při stavbě strategie, aby vám sem tam vynechané obchody neshodily úspěšnost pod potřebnou úroveň.

One thought on “Chybovost při obchodování – co je normální?

  1. Člověk si třeba po stovce investicí zvykne. Já osobně obchoduji swingy a harmonické patterny na M1, tam je čistá hlava a cit pro trh ze všeho nejdůležitější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *