ČNB učinila zákaz obchodování binárních opcí neprofesionálními obchodníky trvalým

Praha

Česká národní banka vydala opatření, které natrvalo posílá binární opce do sféry profesionálních obchodníků.

Binární opce smějí obchodovat pouze profesionální obchodníci už od loňského roku, a to kvůli nařízení nadnárodního evropského regulátora ESMA. Jeho nařízení tohoto typu však může mít vždy jen tříměsíční platnost, a proto muselo být pravidelně obnovováno.

Národní regulační úřady zemích EU ale začaly postupně zavádět stejné opatření v trvalé formě do svých národních pravidel. Nyní to udělala i ČNB, jejíž opatření, které umožňuje obchodování binárních opcí jen profesionálním obchodníkům, nabyde účinnosti 2. července 2019.

Komentář

ČNB připomněla v rámci své zprávy svůj dlouhodobý negativní postoj k binárním opcím a uvedla, že jeden z důvodů je fakt, že pravděpodobnost ztráty při obchodování s nimi roste s počtem obchodů.

V případě 20 obchodů je podle ní pravděpodobnost ztráty 59 %, zatímco o u 1000 obchodů je to až 99 %. Není ale jasné, jak k takovým číslům dospěla. Když si hodíte kostkou, pravděpodobnost jakéhokoliv čísla bude vždy 1 ku 6. Tato pravděpodobnost se s počtem hodů nebude měnit, je to jedno ze základních statistických pravidel.

Když koupíte binární opci, pravděpodobnost ztráty nebude 1 ku 2, protože do hry vstupuje spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou), ale lehce nad 50 %. Tato pravděpodobnost ztráty se ale nebude s rostoucím počtem obchodů zvyšovat, není pro to žádný důvod.

Dále ČNB uvádí, že až 87 % neprofesionálních obchodníků ztrácí při obchodování s binárními opcemi peníze. U rozdílových kontraktů (CFD) je to ale až 89 % (liší se u jednotlivých brokerů), ovšem CFD zůstávají bez zákazu pro neprofesionální obchodníky.

One thought on “ČNB učinila zákaz obchodování binárních opcí neprofesionálními obchodníky trvalým

  1. ČNB je jen totalitní loutkou vyšší mašinérie EU. Binární opce jsou jen obchodním nástrojem jako Forex, které využívají ten samý finanční trh. U analyzování grafů nejde o pravděpodobnost ale o umění a porozumění pohybu tržní ceny. To, že někteří lidé využívají labilních blbců kolem a podvádí je, je věc jiná. Stejně jako fakt, že většina blbců jsou jen gambleři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *