Co je 51% útok a proč je pro některé kryptoměny obrovským problémem

ŘetězEthereum Classic je nejnovější obětí 51% útoku, který znamená, že tato kryptoměna není bezpečná. Co se stalo?

51% útok je noční můrou kryptoměn, které jsou těženy, tedy například bitcoin nebo ether.

Co je 51% útok

Těžené kryptoměny totiž fungují tak, že většina aktivních účastníků v síti kryptoměny rozhoduje o tom, co je správně a co ne, a to se zapíše do databáze (bloků). Tato většina může dokonce přepsat historii a říct, že některé záznamy jsou špatné, a vytvořit nové.

Když například budete mít na účtu 10 bitcoinů a budete jich chtít poslat někam 11, transakce bude sítí zamítnuta, protože se většina shodne, že jich tolik nemáte.

Jenomže co se stane, když většinu v síti kryptoměny získá někdo s nekalými úmysly? Může spustit 51% útok a poslat víc bitcoinů, než ve skutečnosti má.

Udělá to tak, že nejdřív pošle bitcoiny, které skutečně vlastní, někam jinam, zpravidla na burzu, a tam je smění za jinou měnu.

Pak spustí útok, přepíše historické záznamy o transakcích, takže si síť bude myslet, že své bitcoiny v minulosti nikam neposlal. Bude je tak moct poslat a zpeněžit podruhé.

Proč je to obrovský problém

Kryptoměny stojí na tom, že jsou decentralizované a nepotřebují žádnou centrální autoritu, které by bylo nutné věřit. Spoléhá se tu na poctivost většiny uzlů v síti.

Těžení transakcí je finančně motivováno, což časem vedlo ke koncentraci většiny výkonu do rukou několika málo entit, platí to hlavně pro Bitcoin a Ethereum, kde více než poloviční výkon mají tři až čtyři největší těžaři.

Když většinu tvoří tak malá skupina, je mnohem problematičtější věřit poctivosti této většiny. U menších kryptoměn, jako je Ethereum Classic, lze pak zakoupit či si pronajmout dostatečný hardwarový výkon za relativně malé peníze, a ovládnout tak celou síť a začít krást.

To přesně se stalo, doposud si útočníci přišli na zhruba milion dolarů díky 51% útoku na Ethereum Classic. A takový útok se může stát i Bitcoin a Ethereu, je to jen otázka peněz investovaných do výpočetního/těžebního výkonu.

Existují už i univerzitní studie, které varují před tím, že podobné útoky se můžou stát i Bitcoinu. Většina lidí je ale zatím ignoruje.

Závěr

Kryptoměny, které používají Proof of Work (těžení) pro potvrzování a zapisování transakcí, tak mají velkou slabinu, která může být bez varování zneužita a důvěryhodnost dané měny ztracena.

51% útok naopak nehrozí kryptoměnám, které pro potvrzování transakcí těžení nepoužívají a u nichž nelze přepisovat historii (reorganizovat bloky), příkladem je XRP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *