Co je FOMO a proč je nebezpečný

Fear of missing outV tomto článku se podíváme na fenomén FOMO, který může negativně ovlivnit obchodování a jeho výsledky.

FOMO je zkratka anglického Fear Of Missing Out, což se dá přeložit jako strach, že vám něco uteče. V burzovním obchodování tím samozřejmě myslíme strach z toho, že vám uteče cenový pohyb, že do něj nestihnete nastoupit.

V praxi se to projevuje tak, že se cena dá do jednoznačného pohybu jedním směrem, ale vaše strategie vám nedá signál ke vstupu. Takže hledíte na cenový graf, na jasný a rychlý pohyby ceny, a máte strach, že se do tak krásného pohybu nedostanete a že vám uteče jednoznačný zisk. Tento strach (FOMO) se projeví tak, že impulzivně do trhu vstoupíte.

A hádejte, co se stane pak? Cena se otočí a vy utrpíte ztrátu. Samozřejmě ne vždy, ale v burzovním obchodování platí Murphyho zákony více než kde jinde, takže když do trhu na základě FOMO vstoupíte, většinou se otočí proti vám. A naopak, když do něj nevstoupíte, cena bude hezky pokračovat dál a vy budete litovat.

Ale zbytečně. Obchodování nejen binárních opcí je v první řadě o řízení rizika a disciplíně. Musíte obchodovat jen to, co máte v rámci své strategie vyzkoušené. Nikdy se nedostanete do všech pohybů, to prostě není možné.

Pokud obchodujete korekce, do prudkého pohybu se nedostanete, ty zachytí spíš breakoutové strategie. Tak to prostě je a nemá cenu se tím trápit.

FOMO jde přesně proti základní obchodní filozofii „buy low, sell high“, tedy nakupuj dole, prodávej nahoře. FOMO vás často dotlačí k opaku, nákupu nahoře a prodeji dole, což pochopitelně znamená ztrátu.

FOMO se teď jasně projevuje zejména na kryptoměnách. Všichni hledají další bitcoin, ethereum či ripple, který ještě má potenciál navýšit svoji hodnotu o tisíce procent. Když pak nezkušení obchodníci vidí, jak nějaká kryptoměna nastartuje prudký růst, tak nakoupí. Jenomže prudké růsty bývají následovány výraznými korekcemi…

Obecně se dá říct, že když nakoupíte na nebo blízko historicky maximálních hodnot, je vaše šance na úspěch menší, než když nakoupíte při korekci.

Takže si na FOMO dávejte pozor. Vězte, že není možné zachytit všechny pohyby, a pokud se necháte ovládnout emocemi vyvolanými rychlým pohybem, budete obchodovat mimo plán, a to většinou končí ztrátami. Když vám strategie nedá pokyn k obchodu, tak neobchodujte a buďte v klidu.

Veškeré vaše obchodní kroky by měly být podložené výsledky z testování a obchodování na demo účtu. Pro pocity je při obchodování jen minimální prostor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *