Co je největším přínosem kryptoměn a které dávají největší smysl

DůvěraPokud chcete investovat do kryptoměn, je třeba porozumět jejich základní podstatě, abyste se mohli správně rozhodnout.

Mnoho lidí investuje do kryptoměn na základě představ zkreslených masivními růsty z roku 2017. Tehdy rostly na hodnotě všechny kryptoměny, i ty nejhorší podvody. Podle tehdejšího dění proto nelze soudit, co se bude dít dál.

Jediné, co můžeme ve vztahu k budoucnosti dělat, je se jako investoři chovat racionálně. Volit bychom tedy měli takové kryptoměny, které řeší reálné problémy. Ale co vůbec kryptoměny řeší?

Největší přínos kryptoměn

Největším přínosem kryptoměn je, že dramaticky snižují náklady na důvěru, protože odstraňují potřebu centrální autority, které musí všichni účastníci určitého systému věřit.

To asi pro většinu lidí zní hodně obecně, takže si to pojďme vysvětlit na příkladu. Velké náklady na důvěru máme především v oblasti financí. Centrálními autoritami, kterým věříme, jsou třeba banky, ty zaručují, že na naše peníze budou v pořádku a že transakce budou probíhat, jak mají.

Náklady na důvěru u bank nespočívají jen v tom, kolik platíme bankám na poplatcích, ale také kolik utratíme jako společnost za dozor a regulaci bank, abychom měli jistotu, že fungují, jak mají. Celkově jsou to velké částky.

Na druhé straně tu máme kryptoměny, které díky blockchainu umožňují bezpečné uchování peněz a transakce mezi jednotlivými účty, aniž bychom tu museli mít nějakou centrální autoritu, která bude vše provozovat, a další, která to bude dozorovat.

V decentralizovaných systémech kryptoměn věříte konsensu jejich sítí, že vše poběží poctivě. Zjednodušeně řečeno síť kryptoměny běží na tisících počítačích různých vlastníků a většina se musí shodnout na platnosti transakcí, než se provedou. Přičemž vše je zabezpečeno šifrováním.

Blockchain dokáže bezpečně evidovat jakákoliv data, kryptoměny jsou jen jedním typem těchto dat.

Které kryptoměny dávají největší smysl

Když si tedy vybíráte kryptoměny, do kterých investovat, přemýšlejte hlavně nad sektory, kde jsou vysoké náklady na důvěru, většinou to bude nějakým způsobem spojeno s financemi a transakcemi jiných hodnot.

Kryptoměny jako platidla zatím moc použitelná nejsou kvůli volatilitě a jejich nepraktičnosti, zatím prostě nedává smysl si za peníze kupovat jiné velmi volatilní peníze, abychom jimi mohli platit.

Kryptoměny proto zatím dávají největší smysl tam, kde je třeba přesouvat hodnoty v digitální podobě. Přičemž je třeba si vždy položit otázku, jestli stejný proces nelze zabezpečit stejně dobře nebo dokonce lépe bez kryptoměny, protože některé projekty se je snaží napasovat tam, kde jsou zcela zbytečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *