Co jsou arbitráže na kryptoměnách a dá se na nich vydělávat?

ArbitrU kryptoměn se můžete setkat s pojmem obchodování arbitráží. Skrývá se pod ním specifický obchodní přístup, který může minimalizovat rizika.

Klasické spekulativní obchodování nejen kryptoměn spočívá v tom, že se snažíte předpovídat cenové pohyby a vydělat na nich. Arbitráže jsou ale jiné.

Co jsou arbitráže

Obchodování arbitráží znamená, že na jedné burze koupíte kryptoměnu za určitou cenu a na druhé burze tuto stejnou kryptoměnu prodáte za vyšší cenu. Rozdíl v cenách tvoří váš hrubý zisk.

Arbitráže lze samozřejmě obchodovat i s jiným aktivy, ale základní předpoklad je, že toto aktivum skutečně držíte a můžete s ním nakládat.

Nelze je tedy obchodovat u investičních nástrojů, jako jsou například rozdílové kontrakty na Forexu, protože s nimi žádnou měnu nevlastníte, takže ji nemůžete převést jinam a prodat za vyšší cenu.

Jak fungují arbitráže

V praxi tento typ obchodování funguje tak, že sledujete sami nebo pomocí speciálního programu různé kryptoměnové burzy a porovnáváte ceny kryptoměn mezi nimi. Když zjistíte, že je cenový rozdíl na dvou burzách u stejné kryptoměny dost zajímavý, na jedné burze kryptoměnu koupíte, převedete ji co nejrychleji na burzu druhou, a tam ji prodáte.

Co se může pokazit

Teorie kolem arbitráží je velmi lákavá, protože slibuje obchodování a vydělávání peněz bez rizika. Ale praxe tak růžová není. Rizik je totiž celá řada.

Rozdíl zmizí

V praxi se může stát, že než převedete zakoupenou kryptoměnu z první burzy na druhou, cenový rozdíl se se smaže, nebo se cena pohne proti vám a vy budete prodávat se ztrátou. Stát se to může kvůli moc dlouho trvajícímu převodu, zpoždění procesů na burze, nebo prostě protože se cena hýbe velmi rychle.

Například i několik hodin trvající převody bitcoinů jsou pro arbitráže velkým rizikem, protože než dojde k jejich potvrzení, cena může být úplně jinde.

Nespolehlivost burz

Kryptoměnových burz jsou stovky, ale většina je neregulovaných a vlastněných neznámými subjekty. Může se tedy stát, že jedna nebo druhá burza, kterou chcete použít pro svoji arbitráž, přestane fungovat a vy o své peníze přijdete. Nebo stačí, když se na pár hodin zasekne, a máte také zaděláno na ztrátu.

Nedostatečná likvidita

Pokud si nebudete dávat pozor, můžete se nechat unést šťavnatými rozdíly mezi cenami na jednotlivých burzách a nevšimnout si, že rozdíly jsou platné jen pro zanedbatelné objemy. Jakmile budete chtít zobchodovat větší objem kryptoměny, cena bude podstatně jiná a horší. Je proto třeba důsledně nastudovat ceny v různých hloubkách trhu na obou stranách.

Také je třeba správně rozlišovat mezi cenami bid a ask. Pokud chcete okamžitě nakupovat a prodávat za market ceny, nakupovat a prodávat vždy budete za tu horší cenu.

Fiat transakce a poplatky

Pokud nevymyslíte nějaké kolečko obchodů, při kterých budete mít transakce jen v kryptoměnách a vyhnete se fiat penězům, bude to obrovská výhoda. Ale je to těžké.

Většinou uvidíte příležitosti, kdy budete muset převést klasické (fiat) peníze na jednu burzu, tam za ně nakoupit kryptoměnu, tu převést na jinou burzu, a tam prodat za fiat peníze. Ty pak budete chtít převést zpět do své banky.

Toto kolečko má spoustu rizik a nemalých poplatků, fiat převody do zahraničí a příchozí zahraniční platby nejsou nic levného ani rychlého (už aby Ripple uspěl…). Nezapomínejte také na poplatky za obchody na burzách, typicky kolem 0,25 % z obchodované částky. To všechno vám bude ponižovat zisk.

Shrnutí

Arbitrážní příležitosti se na kryptoměnách objevují, ale samotný rozdíl mezi cenami jedné kryptoměny na různých burzách není zárukou zisku. Existuje mnoho překážek, se kterými je třeba se vypořádat, pokud chcete na arbitrážích vydělávat peníze.

Arbitráže vám můžou přinášet zisky, pokud je dobře zvládnete, ale počítejte také s tím, že do hry vstupuje čím dál více robotů, které tyto příležitosti využívají a budou čím dál více vyhlazovat rozdíly mezi burzami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *