Co způsobí příští vlnu růstu kryptoměn?

RůstKryptoměnové trhy jsou v relativně dlouhé fázi poklesu a všichni investoři si kladou otázku, kdy a proč budou opět růst.

V tomto článku se pochopitelně budeme pohybovat v rovině spekulací, ale jinak to ani v tomto případě nejde, protože nikdo z nás do zákulisí trhů nevidí.

Loni kryptoměny rostly obrovským tempem, letos výrazně ztrácejí. Mnoho jich ztratilo více než 90 procent ze svých maximálních hodnot. Odepisovat je však nelze.

Když totiž sledujete zprávy o kryptoměnách, zjistíte, že letošní rok byl mnohonásobně plodnější na pozitivní novinky ve srovnání s tím loňským.

Roste počet burz, roste počet nabízených měnových párů k obchodování, řadě kryptoměnových projektů a firem se daří navazovat nové a nové obchodní spolupráce, připravují se kryptoměnové služby pro firmy, ohlašují se nové investiční fondy a tak dále. A jak už bylo řečeno, vše v podstatně větší míře než loni.

Přesto ceny klesají. Takže se musíme opakovat, ceny kryptoměn jsou dlouhodobě dány spekulacemi velkých hráčů, kteří se snaží maximalizovat zisky a neberou moc ohledy na výhledy jednotlivých měn.

Pokud se budeme zabývat tím, co způsobí další vlnu růstu kryptoměn, tak jsme přesvědčeni o tom, že jejich reálná aplikace neboli nasazení v produkčním prostředí. A to pravděpodobně firemním, protože firmy umí přijít s promyšlenými modely monetizace a prosadit je. Komunitní projekty v tomto ohledu nebývají tak silné.

Například kryptoměny jako 0x jsou v ostrém provozu už delší dobu, což jim umožnilo lépe odolávat náporu medvědích spekulantů, hodnotu si drží lépe. Ovšem spekulanti pořád mají větší sílu než poptávka daná reálným užitkem.

Čekáme tedy na okamžik, kdy nějaký projekt dosáhne se svojí kryptoměnou takového obratu, že síla reálné poptávky převýší spekulativní objemy. Kdo dokáže něco tak masového zprovoznit?

Opět můžeme jen spekulovat, ale jsme zvědaví na nástup softwaru xRapid od Ripplu, který využívá XRP. Ten by měl jít do plné produkce do konce letošního roku. Pokud se to podaří, bude velmi zajímavé sledovat, jak se to projeví na ceně XRP, i když bude těžké odlišit spekulativní objemy od těch užitkových.

To platí obecně pro všechny kryptoměny, spekulanti můžou rozjet další velké vlny jako byly ty loňské, následované velkými propady, takže buďte opatrní. Nebo můžou přijít další propady před dalším růstem. To nikdo s jistotou neví. Ale jsme přesvědčeni o tom, že se blíží doba, kdy alespoň u některých kryptoměn bude cena dána jejich užitkem a cenové manipulace budou hrát už jen minimální roli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *