CySEC nařídil konec velmi krátkých opcí a větší transparentost

brokerKyperský finanční regulační úřad CySEC, pod nějž spadá většina evropských regulovaných brokerů binárních opcí, vydal konečnou podobu dokumentu, kterým zpřísňuje podmínky, za kterých můžou brokeři poskytovat obchodování.

původním návrhu se objevila myšlenka, že by měly skončit minutové opce, do konečné verze se ale nedostala. V nabídce zůstanou. Ale skončí třicetisekundové opce. A co dalšího CySEC v rámci svého posledního oběžníku brokerům nařídil?

Hlavním cílem nařízení je zvýšení transparentnosti a zjištění férového chování, které nařizuje zákon. Makléřské společnosti mají 3 měsíce na to, aby tomuto nařízení vyhověly.

Podkladové aktivum

Brokeři musí zákazníkům poskytnout jasné informace, kterého podkladového aktiva se konkrétní binární opce týká, včetně burzy, na které se s ním obchoduje. Tyto informace musí být vidět v obchodní platformě.

Cena

Zákazníci musí mít v obchodní platformě k dispozici kontinuální graf zobrazující cenu. Pokud broker používá bid a ask cenu (nabídka a poptávka), musí informovat o obou. Zároveň musí jasně vysvětlit, jak s cenami pracuje např. pro výpočet strike ceny. Broker také musí říct, odkud ceny bere, kde a jak jsou stanoveny.

U uzavřeného obchodu pak musí být k dispozici všechny informace o ceně, za jakou cenu byl uzavřen a jak byla stanovena. Broker musí také udržovat historické záznamy cen a zpřístupnit je klientům.

Grafy

Cenové grafy v obchodní platformě musí být přesné, jasné a pochopitelné pro průměrného investora.

Dostupnost opcí

Koupení binární opce musí být možné v jakoukoliv chvíli, kdy je otevřeno obchodování. Pokud není možné opci koupit, musí to být jasně uvedeno a vysvětleno.

Předčasný odprodej opcí

Pokud broker umožňuje zákazníkům odprodej opce před vypršením jejich splatnosti, musí jasně vysvětlit, za jakých podmínek a jak se vypočítává cena.

Zrušení obchodu

Po dobu alespoň tří sekund od otevření obchodu musí mít zákazník možnost od obchodu odstoupit, tzn. zrušit ho. Broker musí uvést podmínky.

30sekundové opce

V nabídce některých brokerů byly ultra krátké 30sekundové opce. CySEC vyjádřil názor, že nespadají do definice dané zákonem, tzn. z nabídky musí zmizet. Minimální doba splatnosti tak zůstává jedna minuta.

Komentář

Vůči původnímu dokumentu se toho tedy moc nezměnilo, místo minutových opcí budou zakázané 30sekundové a kratší, přičemž doba na odstoupení od obchodu budu minimálně tři sekundy místo původně navrhovaných pěti.

Když si to shrneme, tak se určitě jedná o kroky pozitivním směrem. CySEC evidentně cílí na nekalé praktiky některých brokerů. O zneužívání bid a ask ceny jsem slyšeli, stěžovali si nám na něj v minulosti zákazníci ETX Capital a 24option. Někteří brokeři tvrdili, že spready nepoužívají, přitom to ve skutečnosti dělali, aniž by jasně v platformách uváděli obě ceny, takže pak nebylo úplně jasné, za jakou cenu se obchody uzavírají a jak k ní broker dospěl. To by teď mělo zmizet.

O jiných praktikách jsme ani neslyšeli, ale dokážeme si je odvodit z nařízení CySECu. Povinnost jasně informovat o podkladovém aktivu, kterého se opce týká, zřejmě vyplynula z toho, že někteří brokeři záměrně uváděli neurčité názvy, jako třeba „ropa“, takže pak mohli manipulovat s cenami pod záminkou, že se jednalo o jiný kontrakt.

Také si umíme představit, že někteří brokeři odmítali otevírat obchody podle toho, jak se jim to hodilo, stejně tak nemuseli všem stejně stanovovat ceny pro předčasný prodej opce. To všechno teď u CySECem regulovaných brokerů skončí.

Vybírat mezi brokery ovšem stejně doporučujeme nejen podle regulace, ale i podle pověsti. A určitě se vyhněte neregulovaným společnostem, protože ty nepodléhají žádné kontrole a používají i mnohem horší praktiky, než jaké si dal za cíl odstranit CySEC tímto nařízením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *