V tomto článku se zabýváme jedním z důležitých aspektů nejen binárního obchodování opcí, a tím je nekonzistence výsledků.
Jedna z nejčastějších nováčkovských chyb spočívá v představách a nereálných očekávání. Již několikrát jsme na našich stránkách rozebírali očekávání z pohledu výše výdělků a upozorňovali jsme, že nelze očekávat, že vás během pár měsíců či dokonce dříve začne trading živit.
Smířit se s tím, že je třeba výsledky budovat a navyšovat postupně, však nemusí stačit. Odradit vás od obchodování může zbytečně také očekávání, že budete svůj účet zhodnocovat pravidelně každý měsíc ve víceméně stejné výši.
Finanční trhy jsou totiž všechno, jen ne konzistentní. A každá obchodní strategie funguje lépe v určitých tržních podmínkách a hůře v jiných. Z toho vyplývá, že měsíční výsledky doznávají značných výkyvů u sebelepší strategie.
Může se například stát, že jeden měsíc svůj účet dokonce zdvojnásobíte, zatímco hned další měsíc budete rádi, pokud se udržíte na nule. A není to chyba vaše ani vaší strategie, zkrátka trhy se nechovají pořád stejně, nemůžete tudíž mít pořád stejné výsledky.
U tradingu je lepší hledět na výsledky z dlouhodobějšího hlediska, například čtvrtletí, a nezoufat, pokud se výsledky liší. Samozřejmě by měly být pozitivní, ale pokud jednou přijde zhodnocení o 2 procenta a podruhé o 30, jsou to prostě běžné výkyvy, se kterými je třeba se smířit stejně jako s faktem, že bez ztrátových obchodů se také žádná strategie neobejde.
Nejpalčivější problém obchodování binárních opcí a jiných investičních nástrojů je poznat, jestli výkyvy ve výsledcích znamenají normální výkyvy, nebo nedostatečně dobrou strategii. Na to nelze nikdy univerzálně odpovědět. Nedá se například říct, že pokud je vaše odchylka od průměru větší než x procent, tak že už je něco špatně. To se liší strategii od strategie.
Odpověď musí hledat každý obchodník ve vlastních testech. Proto vždy zdůrazňujeme, že než začnete strategii obchodovat, je třeba ji řádně otestovat na historických datech a na demo účtu. Z těchto testů získáte potřebné statistiky, ze kterých můžete vyvozovat, co lze od strategie očekávat.
Obzvlášť to pak platí pro obchodování CFD, kdy u výkyvů ve výsledcích hodně záleží na poměru rizika a potenciálního zisku (RRR). Někdo může cílit na „home runy“, tedy obchody s velkým ziskem, takže je pro něj normální inkasovat řadu drobných ztrát mezi těmito velkými zisky.
Jiný obchodník naopak může být soustředěný na co nejhladší equity křivku, takže bude cílit na malé, ale časté zisky, takže pro něj bude neobvyklé mít víc než čtyři – pět ztrát za sebou. Musíme opakovat, že to vše se odvíjí od dané strategie.
Ale pořád platí, že ať už obchodujete cokoliv a jakkoliv, nemůžete očekávat, že každý měsíc budete mít výsledky stejné nebo velmi podobné s minimálními odchylkami. Je třeba brát to, co trhy nadělují, a nepřenášet na ně své představy.