Fáze vývoje obchodníka

Každý obchodník má před sebou cestu. Ale jak bude dlouhá?

Na internetu najdete mnoho různých zkušeností z obchodování nejen binárních opcí, tradeři často popisují, čím vším si prošli, než se dopracovali k ziskovosti.

Když budete tyto zkušenosti studovat, zjistíte, že mají mnoho společných rysů nezávisle na trzích a investičních nástrojích.

V dnešním článku se podělím o své zkušenosti, které jsou velmi podobné tomu, čím si prošli ostatní. Rozdělme je do fází.

Wow efekt

Už to bude deset let, co jsem zjistil, že je možné relativně snadno obchodovat na burze z pohodlí domova, stačí počítač a internetové připojení. Tehdy jsem objevil Forex a dostavil se efekt úžasu. První úvahy samozřejmě vedly k tomu, kolik je možné vydělat peněz a jak rychle. „Stačí mi 100 pipů měsíčně a s postupným navyšováním objemů (lotů) jsem brzy za vodou,“ počítal jsem.

Otevřel jsem si demo účet a na zkouškou jsem otevřel první pozici, aniž bych o obchodování cokoliv věděl. Začátečnické štěstí chtělo, že se vyvíjela pozitivně a po pár dnech z toho bylo virtuálních 1500 dolarů. Takže bylo jasné, že budu brzo bohatý.

Vystřízlivění

Bez jakýchkoliv větších příprav následovalo otevření živého účtu s 500 dolary. Obchodování bez plánu jen podle citu „neobchodníka“ pochopitelně vedlo k postupné ztrátě celého vkladu. Závěr byl jasný, takhle to nepůjde, chce to systém.

Systém

Hledání systému mělo samo o sobě mnoho fází. Byla éra hrdosti, kdy jsem si říkal, že obchodní systém si postavím sám, protože přeci nebudu někoho kopírovat. Pak přišlo období pokory, že bych přeci jen vzal za vděk i cizímu systému, pokud by byl funkční. Následovala snaha trhy přelstít zaručeným systémem, který vždy vydělá, mezi pokusy patřilo obchodování zpráv s objednávkami na obě strany. A tak dále, prostě nekonečné přeskakování z jedné věci na druhou a při absenci okamžitých výsledků pokračování tímto stylem dál a dál.

Systém musí mít edge

Začal jsem zkoušet všechny možné systémy z různých stránek a diskuzních fór. Čím více indikátorů, šipek a kuliček v grafech, tím lepší systém určitě musel být. Sice jsem netušil, co se za kterou křivkou a ukazatelem skrývá, ale když se něco někde překříží, určitě to bude dobrá chvíle pro vstup do obchodu. Přičemž jsem tak nějak zapomněl, že tam někde nahoře je cena, kterou obchoduju.

Pak přišlo částečné prozření. Systém musí mít tak zvaný edge, neboli něco, co mu bude v trzích dávat onu potřebnou pravděpodobnostní výhodu. A je vhodné, abych o této výhodě věděl a alespoň ji trochu chápal. Ukazatele proto začaly opouštět moje grafy a soustředil jsem se na klasickou práci s cenou, neboli price action. Ale pořád přetrvávala tendence vstupy filtrovat hromadou pravidel a sem tam nějakým indikátorem, který se v grafech držel zuby nehty.

V jednoduchosti je síla

Po čase se začalo dařit nacházet rozumnou rovnováhu, v grafu jeden – dva klouzavé průměry, nebo jen kreslení trendových čar, kombinace s cenovými patterny… Grafy jasné a přehledné. Postupně jsem se dopracoval ke stylu: obchoduji na důležitých cenových úrovních. Očekávám, že cena na nich bude reagovat, a pokud mi to sama potvrdí, obchoduji.

Konzistence

Z obchodování se musela stát rutina. Dopracovat se do stavu, kdy obchody posuzuji během okamžiku, ještě určitou dobu trvalo. Dodnes se stane, že se na chvíli zamyslím. To zamyšlení bývá způsobeno ale kontextem trhu. Je trh „v náladě“, kterou potřebuji pro své obchody? Swinguje dostatečně? Je volatilita na vhodné úrovni? To jsou všechno věci, které je třeba při obchodování vnímat. Obchod se neposuzuje jen na posední svíčce, ale je třeba se dívat kousek do historie, jestli cena vlastně nepřešlapuje na místě. A svá pravidla dodržovat. Žádná kdyby nebo měl jsem.

Je to o citu obchodníka, který má nakoukané podmínky pro své obchody. Jsou to věci, které se těžko zachytí na papír. Jsou to zkušenosti, které se velmi těžko předávají. Proto je krajně nepravděpodobné, že když vám někdo sepíše pravidla svého ziskového systému, že podle něj budete ihned ziskově obchodovat.

Závěr

Častou otázkou bývá, jak dlouho obchodníkům trvá, než se dopracují k ziskovosti. To je opravdu velmi individuální. U někoho to můžou být možná jen týdny, i jiného měsíce, u dalšího roky. To vám dopředu nikdo neřekne. Uspějí jen ti, kdo vydrží až do konce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *