Fumbi recenze – proč máme s touto službou problém

Recenze Fumbi

V této recenzi vysvětlíme, proč máme výhrady vůči Fumbi, což je služba, která nabízí investování do kryptoměn. Naše zkušenosti nás od ní odrazují.

Co je Fumbi

Fumbi je slovenský startup a představuje se jako služba na „chytré a bezpečné investování do kryptoměn“.

Funguje tak, že na bankovní účet Fumbi vložíte peníze (eura), a Fumbi pak tyto peníze použije na investice do různých kryptoměn. Teorie je taková, že jejich „chytrý“ algoritmus zvolí kryptoměny tak, abyste vydělali peníze.

Od ledna 2019 Fumbi údajně dosáhlo zhodnocení 66 procent. Až budete chtít své peníze vybrat, jednoduše zadáte požadavek, Fumbi převede kryptoměny na běžné (fiat) peníze, a ty vám pošle na účet.

Problémy

Při studiu nabídky Fumbi jsme narazili na celou řadu problémů, které by nás jako potenciální investory od této služby odradily. Pojďme se na ně podívat. Vycházíme z našich dlouholetých zkušeností v oblasti obchodování s kryptoměnami.

Bezpečné a snadné investování? Kdepak

Fumbi si platí celou řadu reklamních článků v renomovaných médiích, jako je například Forbes, aby přilákalo nové klienty. Když pomineme skutečnost, že u takových reklamních článků je často snadné přehlédnout, že jsou placené, což může vyvolat mylný dojem, že jde o nezávislou recenzi, je tu jeden zásadní problém.

Tyto články, které jsou stvořené na objednávku Fumbi, totiž tlačí narativ, že investování do kryptoměn s Fumbi je bezpečné a snadné. A s tím nelze než zásadně nesouhlasit.

Pojem bezpečné investování evokuje ve světě financí takové investice, jež jsou spojené s nízkou mírou rizika, viz. pojem bezpečný přístav apod. Pojem bezpečné investování se proto používá pro nízkoriziková aktiva, jako jsou vládní dluhopisy.

Ale kryptoměny jsou pravým opakem bezpečného investování, je to jedno z nejrizikovějších a nejvolatilnějších aktiv vůbec. A sebelepší algoritmus pro výběr kryptoměn na tom nic nezmění, protože všechny kryptoměny spolu silně korelují.

Předpokládáme, že Fumbi bude argumentovat, že pod pojmem bezpečné investování míní bezpečnost držby, nikoliv rizikovost. Ale to je podle nás neplatný argument, viz. vysvětlení výše.

Finanční regulátoři obvykle zakazují propagovat jakékoliv investování na finančních trzích jako bezpečné a zákony vyžadují prominentní upozorňování na rizika. Máme za to, že kdyby se ČNB nebo NBS podívala na propagační nabídku Fumbi, měly by k ní výtky.

Investování do kryptoměn je vždy velmi rizikové, a tudíž nebezpečné. Ano, nabízí vysoký potenciál zisku, ale také vysoké riziko. Tak to ostatně ve světě investic chodí, ty potenciálně nejvýnosnější investice jsou také ty nejrizikovější.

Fumbi vysvětluje rizika až v uživatelské smlouvě, ale na svém webu a ve svých marketingových článcích láká na snadné a bezpečné investování do kryptoměn, což není korektní.

(Ne)bezpečné investování

Přímé vlastnictví kryptoměn? Ne tak docela

Fumbi tvrdí, že když mu vkladem peněz dáte pokyn na investice do kryptoměn, nakoupí kryptoměny a převede je do vašich peněženek, takže budete jejich přímými vlastníky. Což je ta nejbezpečnější forma držby kryptoměn.

Ale má to jeden obrovský háček. Soukromé klíče k „vašim“ kryptoměnovým peněženkám bude držet Fumbi. Takže vlastně nebudou tak docela vaše, protože nad nimi bude stále mít kontrolu Fumbi. Vyplvá to ze uživatelské smlouvy a celkového nastavení systému.

Fumbi tvrdí, že vaše peněženky budou papírové a soukromé klíče držené v trezoru. To jim můžeme věřit, ale také nemusíme, je to v rovině tvrzení.

Podstatné je okřídlené heslo: „not your keys, not your crypto“, tedy že pokud nejste výhradními vlastníky soukromého klíče k vaší kryptoměnové peněžence, nejste vlastníkem této kryptoměny.

Fumbi tedy v podstatě poskytuje službu úschovy kryptoměn, a tvrzení o tom, že budete přímými vlastníky svých kryptoměn, není na místě.

Budete odkázáni na Fumbi a budete muset věřit, že při nakládání s kryptoměnami vědí, co dělají. A zkušenosti s četnými hacky nejen kryptoměnových burz dokazují, že bezpečnost není tak triviální, jak ji někteří prezentují. I největší kryptoměnová burza na světě Binance loni podlehla hackerskému útoku.

S Fumbi tedy nebudete vlastníky svých kryptoměn a musíte počítat s rizikem, že se Fumbi něco nepovede a kryptoměny se ztratí. Nebude to pod vaší výhradní kontolou.

Uživatelský účet

Poplatky za neúspěch

Další problém s Fumbi vidíme na úrovni poplatků. Jsou netransparentní a podle našeho názoru neférové.

Uživatelská smlouvaV uživatelské smlouvě je uvedeno, že výši poplatků najdete v ceníku, který je přístupný v uživatelské zóně. V uživatelské zóně však žádný ceník k dispozici v současnosti není.

Aktualizace: Fumbi nás upozornilo, že ho lze nalézt v nastavení uživatelského účtu. Což ale podle nás není dost prominentní místo, tam bychom ho rozhodně nehledali.

Nezbývá než se pokusit porozumět poplatkům na základě kalkulačky, která je k dispozici ve veřejné části webu Fumbi.

První problém této kalkulačky je, že má přednastavené očekávané zhodnocení o 162 %, což je ale číslo vycucané z prstu. Nikdo neví, jestli, případně o kolik zhodnotí kryptoměny, které pro vás vybere Fumbi. Implikovat základním nastavením kalkulačky, že to bude víc než sto procent, považujeme za zavádějící.

Co se týče samotných poplatků, tak je zřejmé, že budete platit poplatky, i když investice nebude úspěšná. Fumbi se sice vzdá poplatku za úspěch, ale stejně mu zaplatíte 3,5 % licenční poplatek (který se platí opakovaně každý rok). K tomu pak 1,5 % za vstupní směnu z eur na kryptoměny a 1,43 % výstupní poplatek za opačnou směnu. Což je taky hodně vysoké, protože na burzách jsou poplatky za směnu 0,1 až 0,25 %, tedy řádově nižší.

Na našem obrázku níže můžete vidět vpravo vzorový příklad, vložíte 100 eur, investice se nijak nezhodnotí, stejně dostanete zpět o 6,43 % méně peněz, tedy 93,57 eura.

Pokud se bude dařit, Fumbi vás zkasíruje ještě víc. Vlevo je příklad, kdy dojde ke 100% zhodnocení vaší investice. Fumbi si strhne víc než 10 % ze zisku a pak ještě nějaké další záhadné poplatky, takže celkem dostanete z teoretických 200 eur zpět jen 176,26.

Když si totiž sečtete zobrazené poplatky za směnu, licenci a úspěch, nedostanete se na 176,26 eura, které můžete vybrat, ale na 181,26 eura, takže si Fumbi strhává něco dalšího, o čem kalkulačka mlčí.

Když to shrneme, tak poplatky Fumbi jsou nesrozumitelné, netransparentní a podle našeho názoru i vysoké.

Čistě teoreticky, pokud byste drželi u Fumbi peníze mnoho let a kryptoměny nijak cenově nerostly, vaší investici můžou po čase kompletně sežrat roční licenční poplatky ve výši 3,5 %.

A to je ten největší problém, Fumbi vám bude strhávat peníze a vydělávat, i když vy vydělávat nebudete. Do jisté míry jim tedy může být jedno, jestli je jejich investiční strategie dobrá nebo ne, protože na vás budou vydělávat tak jako tak.

Ano, budou vydělávat víc, když vám vydělají peníze, ale budou vydělávat, i když vám peníze prodělají.

Vysoké a netransparentní poplatky

Podprůměrná výkonnost

Na závěr se podívejme na výkonnost Fumbi, která údajně činí 66% zhodnocení od ledna 2019. To na první pohled není úplně špatné číslo, ale zasazeno do kontextu je to číslo velice podprůměrné až špatné.

Průměrné zhodnocení kryptoměn od té doby totiž činí 111 %. Celková tržní kapitalizace kryptoměn byla 1. ledna 2019 zhruba 127,5 miliardy dolarů, zatímco dnes je zhruba 269,4 miliardy (přesná čísla viz. náš obrázek). A to představuje zmíněné zhodnocení celého sektoru o 111%.

Fumbi má tedy horší výkonnost, než je průměr kryptoměn.

Podle toho to vypadá, že algoritmy Fumbi pro výběr a obchodování kryptoměn nejsou nijak zvlášť dobré. Kdybyste si sami vybrali portfolio určitých kryptoměn loni v lednu, pravděpodobně byste teď měli víc peněz než při investici s Fumbi. A to nejen díky jejich reálnému zhodnocení, ale také díky ušetřeným poplatkům.

Tržní kapitalizace

Hodnocení

Fumbi používá zavádějící reklamu, když říká, že s ním je investování do kryptoměn bezpečné a snadné. Investování do kryptoměn je vždy velmi rizikové a používání slova bezpečné není na místě.

Navzdory tvrzení Fumbi nebudete výhradními vlastníky nakoupených kryptoměn, protože soukromé klíče k peněženkám bude znát Fumbi.

K tomu si Fumbi účtuje netransparentní a podle našeho názoru přehnaně vysoké poplatky, z nichž většinu budete platit i v případě, že vám Fumbi peníze nezhodnotí.

A jak ukazují statistiky, zhodnocení Fumbi za poslední rok a půl je o polovinu horší než zhodnocení, jakého dosáhlo celé odvětví.

Kde je tedy přidaná hodnota Fumbi? Těžko se nám hledá. Pokud chcete investovat do kryptoměn, měli byste jim alespoň trochu porozumět. Pak pro vás nebude problém si otevřít účet na burze, nakoupit vybrané kryptoměny za zlomek poplatků ve srovnání s Fumbi, a převést si je do peněženky, která bude skutečně vaše a nikdo jiný k ní mít soukromý klíč nebude.


Vyjádření Fumbi

Fumbi nás kontaktovalo a přálo si doplnit některé informace, necháme na čtenářích, ať si udělají vlastní obrázek:

Sme ešte pomerne mladý startup (spustili sme službu 2019 január) a snažíme sa byť čo najlepšou službou pre širokú verejnosť, ktorá chce investovať do kryptomien. Nie je to jednoduché a vždy si vážime konštruktívnu kritiku, ktorá nás posúva vpred. Veľmi nám záleží aj na transparentnosti a bezpečí našich klientov, aj preto by som rád doplnil niektoré údaje vo vašej recenzii.

Cenník v užívateľskej zóne

Cenník sa nachádza v užívateľskej zóne (Môj účet) pod záložkou Dokumenty.

Po novom ho pridáme aj priamo na stránku poplatky, kde sa bude nachádzať pod kalkulačkou a používatelia budú mať k nemu lepší prístup.

Výkonnosť portfólia

Údaje na hlavnej stránke v čase písania tejto recenzie neboli aktualizované, za čo sa ospravedlňujeme. Zatiaľ tento proces nemáme automatizovaný a manuálne ho upravujeme na mesačnej báze. Môžem vás však ubezpečiť, že Fumbi algoritmus veľmi presne kopíruje vývoj na trhu kryptomien a zatiaľ sme sa stretli odchýlkou len 0,14%.

Neupozorňujeme klientov na riziko kryptomien

Na registračnej stránke a rovnako aj na hlavnej stránke máme upozornenie.

Na registračnej stránke je to hneď pod možnosťou registrácie

Na hlavnej stránke je to vo Footri pod záložkou Upozornění.

Ak by ste mali nejaké dodatočné otázky alebo prípadne by vám niečo nesedelo, tak vám veľmi rád zodpoviem každú otázku.

Recenze
Datum:
Předmět recenze:
Fumbi
Hodnocení:
31star1star1stargraygray
Název produktu:
Fumbi
Cena:
EUR 50
Dostupnost:
Available in Stock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *