Fundamentální analýza na příkladu Volkswagenu

Už na začátku našeho seriálu o obchodování binárních opcí jsme si vysvětlili, co je fundamentální analýza a v čem spočívá obchodování s jejím využitím. V podstatě se jedná o odvozování budoucího vývoje ceny podle ekonomických zpráv.

Také jsme si řekli, že takové obchodování není vždy přímočaré, když například v USA klesne nezaměstnanost nebo roste HDP, ještě to nutně nemusí znamenat, že při vyhlášení dané zprávy vzroste kurz dolaru. Důležitější je totiž to, jak si stojí vyhlášené číslo vůči očekáváním trhu. Přitom ale nemusí stačit sledovat očekávaná čísla, trh má někdy ve skutečnosti trochu jiná, než uvádějí analytici. Zkrátka a dobře fundamentální analýza je stejně jako technická analýza určité umění, které si musíte osvojit cvičením.

Příležitosti

Akcie VolkswagenuČas od času se ale naskytnou situace, kdy daná zpráva svět zaskočí natolik, že trhy reagují intenzivně a delší dobu. Učebnicovým příkladem je teď aféra Volkswagenu, který podváděl s emisemi. Do svých vozů instaloval speciální software, který upravil režim motoru při měření emisí tak, aby vyhověl normám, při běžné jízdě ale byly emise mnohonásobně vyšší.

Klíčové je, jaké to bude mít na Volkswagen dopady z finančního hlediska, protože o to při obchodování binárních opcí jde. Automobilka vinu přiznala a poté oznámila, že už si dává stranou 6,5 miliardy eur na pokuty, které očekává. Výrazně se tím zhoršily její ekonomické výhledy.

A toho můžeme jako binární obchodníci relativně snadno využít. Podívejte se na graf ceny akcií Volkswagenu za poslední tři dny, jak si ho můžete zobrazit rovnou v obchodní platformě na binární opce (obrázek je od Topoption). Už na konci minulého týdne začala cena klesat, tento týden pak nastal mohutný propad. Při takto negativní zprávě je zřejmé, že budeme obchodovat opce PUT, budeme tedy spekulovat na pokles.

Takové jednoznačné příležitosti z pohledu fundamentální analýzy bohužel nejsou k dispozici každý týden, ale pravidelně se objevují. Samozřejmě také záleží na tom, jestli se k vám dané zprávy dostanou.

Tímto článkem nechceme říct, že máte hodit za hlavu technickou analýzu a přesedlat na fundamentální. Ale spíš to, že i když obchodujete technickou analýzu, můžete občas narazit i na dobré příležitosti z pohledu fundamentální analýzy, přičemž ani nemusíte pravidelně číst ekonomické zprávy, podobné aféry se totiž objevují na titulních stranách všech médií.

Jak obchodovat

Aféry typu emise Volkswagenu sice vždy způsobí výraznou cenovou reakci, to ale ještě pořád neznamená zaručené zisky. Krátkodobou binární opcí se můžete trefit do krátkého časového úseku korekce ceny.

Z našeho pohledu se jeví jako vhodnější obchodovat při takových příležitostech opce se splatností alespoň hodinu. Ale i tak je třeba časovat své vstupy. Konkrétně akcie se neobchodují celý den a trh má tendenci reflektovat nové zprávy v prvních hodinách po otevření burzy.

Když se vrátíme k příkladu Volkswagenu, tak jeho aféra doposud jen rostla, přišly první zprávy, pak přiznání Volkswagenu, oznámení o vyčlenění rezerv na pokuty atd. Dokud chodí nové zprávy zásadního významu, má cenu hledat další příležitosti. Ale žádný pokles (ani růst) netrvá věčně, takže je třeba zobchodovat jen to, co trh skutečně nabídne, a pak hledat příležitosti jinde. Jiným slovy využít jednoznačnou reakci a včas přestat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *