IQ Option Roboti – 1. úvod a kopírování cizích robotů

robotiAKTUALIZACE: Služba IQ Robots končí, vysvětlení zde.

Před dvěma týdny zavedl broker IQ Option bezplatný nástroj pro automatizaci obchodních systémů, což mu dává další technický náskok před ostatními brokery.

A to vedle dalších konkurenčních výhod, jako jsou demo zdarma, nízký minimální vklad ($10) a nízká minimální investice do obchodu ($1), viz. recenze IQ Option.

Nástroj IQ Option Robots má hned několik aspektů a rozhodně od něj nemůžete očekávat okamžité řešení otázky obchodní strategie, pokud se vám doposud nepodařilo si vybudovat vlastní.

Recenci IQ Option Robots jsme rozdělili do dvou částí. V této první se budeme věnovat hotovým robotům, kteří jsou k dispozici pro využití kýmkoliv. V druhé části se pak budeme věnovat konstrukci a testování vlastních robotů.

Cizí roboti

Nástroj IQ Option pro tvorbu vlastních obchodních robotů je starý jen pár týdnů, což samo o sobě znamená, že nemůžete najít žádného robota s dostatečně dlouhou historií. Burzovní obchodování je dlouhodobou záležitostí, výsledky za dva týdny nemůžou stačit k hodnocení obchodní strategie, dokonce ani výsledky za jeden měsíc.

Náš osobní názor je, že pro hodnocení výsledků obchodního robota potřebujete nejméně půlroční historii a stovky obchodů jako statistický vzorek. Ale větší vzorek není na škodu, čím více, tím lépe.

Je třeba si uvědomit, že u automatizovaných systémů se stává mnohem častěji než u diskrečních strategií, že po určitém čase prostě přestanou být ziskové. A bohužel nelze nikdy předpovědět, kdy takový okamžik nastane, robot může přestat fungovat klidně i po několika letech zisků. To je fakt, který máme potvrzený od lidí, kteří automatizované systémy pro obchodování používají. Podle našeho názoru je to tím, že automat zatím nedokáže posoudit kontext trhu tak jako člověk.

Z výše uvedeného vyplývá, že rozhodně nemůžete čekat, že si dnes nebo v dohledné době najdete u IQ Option Robots hotový systém, který začnete používat a který vám bude do konce života vydělávat. To je extrémně nepravděpodobné.

To ovšem neznamená, že jsou cizí roboti v rámci IQ Option Robots úplně k ničemu.

Co si vzít od ostatních

Cizími roboty jsme tuto dvoudílnou recenzi začali proto, že pro většinu obchodníků binárních opcí bude automatizace strategií úplnou novinkou. Proto je dobré se nejdříve poohlédnout kolem a podívat se, co tvoří ostatní, na jakých základech, podle jakých principů a co se dá u takového robota sledovat za parametry.

Přehled

zakladni-prehledV katalogu robotů si můžete filtrovat přehledy podle různých parametrů. Už teď jsou jich v databázi tisíce. V základním přehledu uvidíte:

  • jméno robota
  • zisk v dolarech a procentuální zhodnocení kapitálu za posledních 7 dní
  • počet kopírujících lidí (Copiers)
  • celkový zisk (Total profit)
  • maximální pokles kapitálu (max. drawdown)
  • jméno autora

Filtrovat zobrazení pak můžete například podle typu opcí, zisku, nebo počtu transakci, to vše za vybraný časový úsek. Po rozkliknutí přehledu (show all) můžete řadit zobrazené roboty podle zisku (profit), procentuálního zhodnocení kapitálu (efficiency), počtu kopírujících obchodníků (number of traders) a doby existence (creation date).

IQ Options Robots je teď přes čtyři tisíce, takže pokud chcete, máte opravdu hodně možností, jak si je prohlížet a hledat něco zajímavého.

Zkoumání robotů

Základní přehled robotů podle ziskovosti za posledních sedm dní je s prominutím k ničemu. Musíme pořád opakovat, že trading je věcí dlouhodobých statistik, u robotů považujeme za striktní minimum statistiky za půl roku a připomínáme, že je to osobní názor.

Takže určitě nedoporučujeme vybírat roboty jen podle v současnosti dostupných statistik. Protože i když najdete nějakého se zajímavými čísly, bude starý maximálně pár týdnů, což nestačí. Nicméně základní přehled vám alespoň umožní eliminovat na první pohled nefunkční věci, které dokáží zlikvidovat účet za jeden den.

Co ale může být zajímavé, je si slibně vypadajícího robota otestovat na historických datech. U vybraného robota klikněte na „Run robot“

prehled-robotaNa následující obrazovce si můžete vybrat, na jakém účtu chcete případně robota spustit. Pokud ho spustíte tlačítkem Run robot, tak určitě nejdříve na demo účtu!

Dále pak můžete zvolit, jaká podkladová aktiva bude robot obchodovat, jakou částku bude investovat do jednoho obchodu (transaction amount), jaký celkový kapitál mu alokujete pro obchodování (amount allocated for trading). Přičemž u posledně jmenované položky uvidíte minimum dané samotným robotem (minimum amount) a částku doporučenou autorem (author’s recommendation).

Už na této první obrazovce můžete vidět, jestli má takový robot vůbec pro vás smysl. Pokud je třeba minimální požadovaný kapitál šest tisíc a doporučený 300 tisíc dolarů, jako je vidět v příkladu na obrázku, můžou to pro vás být nedostupná čísla, takže budete hned vědět, že takový systém nebudete moct ani použít. Poznáte to také podle toho, že nebudete moct zaškrtnout použití nastavení od autora (Use author’s settings (impossible)).

Pokud chcete robota rovnou nasadit, aby obchodoval v reálném čase (na demu!), tak kliknete na zelené tlačítko „Run robot“. Lepší je ale si ho nejdříve otestovat na historických datech, což je podle nás nejzajímavější funkce.

Backtestujeme

Když místo „Run robot“ zvolíte „Test“, dostanete se k funkci pro testování na historických datech. Tu si detailněji rozebereme v druhém dílu této recenze IQ Option Robots, nicméně základy zmíníme už zde.

Na záložce „Risk Management“ můžete nastavit, při jakých dosažených ziscích či ztrátách se má robot případně zastavit. Na první záložce „Trading settings“ můžete zvolit, na jakém podkladovém aktivu (asset) budete robota testovat, za jakou dobu (test period), s jakým kapitálem (amount allocated for trading) a s jakou investovanou částkou do obchodu (transaction amount).

Výsledky

Když robota s nastavenými parametry spustíte tlačítkem „Test“, po určité době, která může být hodně dlouhá, pokud zvolíte delší historické období pro testování, se zobrazí výsledky.

Základní výsledky (Test results) zobrazí, kolik obchodů v rámci testu proběhlo (number of transactions), o kolik maximálně klesl kapitál (max. drawdown), čistý celkový zisk (net profit) a efficiency, u které si nejsme jistí, co znamená. Podle definice je to poměr zisku k alokovaným prostředků, ale to nám v testech nevychází.

MartingaleNa záložce „Trade results“ pak uvidíte další důležitá čísla čísla. Mimo jiné jsou to celkový zobchodovaný objem, průměrná ztráta, průměrný zisk a procentuální úspěšnost obchodů.

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani záložka „List of Transactions“, kde uvidíte jednotlivé obchody, které v rámci testu proběhly. Protože autoři většinou neprozradí detaily svých strategií, jsou jednotlivé obchody většinou jedinou možností, jak alespoň trochu nahlédnout pod pokličku daného robota.

spatny-vysledekNa příkladu na obrázku vidíte, že je to velmi užitečná věc, protože můžete například zjistit, že v rámci money managementu systém používá Martingale, což je podle našeho názoru extrémně nebezpečná věc. Zjednodušeně je to zdvojnásobování investic v případě ztrát, dokud nepřijde zisk. Jenomže to vám může hodně rychle dojít kapitál a přijdete o celý účet během chvíle.

Testování na historických datech vám také urychlí práci, nemusíte čekat měsíce, až se robot projeví v praxi, můžete během minut natestovat stovky obchodů.

Pak také můžete přijít na to, že robot, který se určitý čas tváří vyrovnaně, dokáže během jednoho dne o všechno přijít. Příklad na druhém obrázku.

V každém případě i pokud najdete robota, který se vám po patřičných testech bude zdát skvělý, určitě ho nejdříve nechte běžet v reálném čase na demu, živý účet se skutečnými penězi může přijít na řadu až poté.

A to proto, že i testování na historických datech má svá omezení, záleži na kvalitě historických dat a kvalitě samotného testovacího programu. Navíc historie se nemusí opakovat, takže testování v reálném čase je klíčové pro ověření.

IQ Option Robots – cizí roboti – shrnutí

Ačkoliv si nemyslíme, že cesta k ziskovosti na binárních opcích vede přes kopírování cizích robotů (černých skříněk), i tuto funkci IQ Option považujeme za užitečnou. A to protože začátečníkům dá přívětivou formou nahlédnout do světa automatizace a testování strategií.

U cizích robotů můžete zjistit, o čem takové systémy jsou, hledat inspiraci pro vlastní a ověřit si, že ziskovost pár týdnů nemusí vůbec nic znamenat. Hlavním omezením zůstává sdílnost autorů o stavebních prvcích jejich strategií.

Je to takový první krok, který se hodí před druhým, kterým je automatické testování vlastních nápadů na strategie. A to vám může ušetřit spoustu času. Více v druhém dílu recenze IQ Option Robots, který bude brzy následovat.

Pokračování v druhém dílu recenze IQ Option Robots.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *