IQ Option Roboti – 2. tvorba a testování vlastních robotů

AKTUALIZACE: Služba IQ Robots končí, vysvětlení zde.

V tomto druhém díle o nástroji IQ Option Robots se budeme věnovat práci na automatizování a testování vlastních strategií.

Nejdříve krátce připomeňme, že IQ Option Robots je nový nástroj brokera IQ Option, který umožňuje automatizovat obchodní strategie pro binární opce založené na technických ukazatelích. Automatizované strategie můžete testovat na historických datech, nebo je nechat obchodovat na demo účtu nebo dokonce na reálném účtu.

Můžete také testovat a používat roboty, které vytvořili ostatní uživatelé platformy, více v 1. dílu této recenze.

Tvorba vlastních robotů

Pokud chcete automatizovat vlastní strategii, máte dvě možnosti. Ta první se v IQ Option Robots skrývá pod záložkou Wizard – Create Your Own Strategy.

Wizard – průvodce

robot1Zde máte k dispozici sadu předem definovaných událostí/podmínek u indikátorů, jako jsou MACD, klouzavé průměry, CCI, RSI a další.

Tyto podmínky můžete z pravého rámce přetahovat myší do středu obrazovky, kde tvoříte samotnou strategii. Například tak můžete použít událost křížení dvou klouzavých průměrů (periody si zvolíte sami v ozubeném kolečku nastavení události) a testovat a testovat a testovat, dokud se nepřesvědčíte, že pouhé křížení klouzavých průměrů vám peníze nevydělá.

Zmiňujeme to schválně, protože křížení klouzavých průměrů je něco, na co narazí většina začínajících obchodníků a snaží se to uchopit do nějaké strategie. Může to být jeden z prvků úspěšné strategie, ale samotné křížení klouzavých průměrů dlouhodobě neobstojí.

Podmínky pro vstup do obchodu můžete samozřejmě kombinovat, k dispozici je operátor AND, takže podmínkou pro vstup do obchodu může být například kombinace událostí návratu ceny do koridoru Bollinger Bands a pokles CCI pod hodnotu 100 (růst nad – 100). K dispozici jsou pak ještě filtry, kterými můžete zamezit otevření obchodu.

V dalším kroku definujete money management a v posledním kroku vyberete účet (demo, skutečný), podkladová aktiva, investovanou částku na obchod a celkový kapitál pro obchodování. Pak můžete svého robota otestovat na historických datech, jak jsme popsali v prvním dílu tohoto článku. A nakonec ho můžete i publikovat.

Tvorba robotů v rámci průvodce/wizardu má celou řadu omezení, především je dán směr vstupu do obchodu rovnou v podmínkách. Není nám úplně jasné, proč není možné například říct, že jednou chceme při poklesu CCI pod hodnotu 100 prodávat, jindy zase nakupovat. Tvůrcům zřejmě šlo o maximální zjednodušení.

Constructor

robot-constructorNa záložce Constructor naleznete druhou cestu, jak tvořit vlastní roboty. Zde už jsou vaše možnosti mnohem širší, podmínek a událostí je více a můžete je na sebe libovolně navazovat. Ovšem práce s tímto nástrojem je už podstatně komplikovanější a hraničí se samotným programováním.

U Constructoru už potřebujete uvažovat jako programátor, a i když nepíšete samotný kód, naučit se s tímto nástrojem pracovat vyžaduje určitý čas a trpělivost. Vytvořit kompletní návod by vyšlo na několik dlouhých článků. IQ Option dalo k dispozici 3 videa s příklady, jak touto cestou automatizovat vlastní strategii, ze kterých leccos pochopíte. Navíc jsou k dispozici také příklady už hotových robotů, z jejichž schémat se můžete také něco naučit.

Jedná se skutečně pokročilý nástroj, který je podle našeho názoru vhodný pro relativně úzký okruh uživatelů, začátečníci v obchodování binárních opcí by se mu měli věnovat jen v případě, že mají blízko k programování, jinak u něj ztratí spoustu času pravděpodobně bez výsledku.

IQ Option Robots – shrnutí

Nástroj pro tvorbu a testování automatizovaných strategií pro binární opce je bezprecedentní věc, nic takového tu doposud nebylo. Alespoň ne v takto dostupné formě zadarmo. Klíčovou otázkou samozřejmě je, komu je určen a jestli je vůbec užitečný.

Podle našeho názoru užitečný je, protože může ušetřit spoustu času při testování určitých nápadů založených na indikátorech. My se domníváme, že indikátory by vždy měly být jen doplňkem strategií založených na price action, ovšem můžeme se mýlit. A tohle může být cesta pro ostatní, jak si to ověřit rychlejším způsobem, než je ruční testování.

Rozhodně nedoporučujeme nástroj používat tak, že budete sázet do testovače kombinace podmínek, jak vás napadne, a doufat, že z toho dříve nebo později vypadne zisková strategie. Pokud chcete s IQ Option Robots pracovat, je lepší ho používat pro testování nápadů, které jste si vysledovali v grafech.

Strategie by měla mít určitou logiku, ze které vyplyne edge v trzích. V tradingu nelze vyloučit nic, ani že byste náhodou natrefili na dlouhodobě ziskovou kombinaci podmínek, ale je to velmi nepravděpodobné. Sami jsme kdysi strávili dlouhou dobu hledáním ziskové strategie, která bude založená pouze na sérii technických podmínek/událostí na indikátorech, a dlouhodobě z toho nikdy nic nebylo.

Podle našeho názoru dělá strategii ziskovou její tvůrce, který má určitě zkušenosti, vnímá kontext trhu a nebere slepě každý obchod, kdy indikátor x překříží indikátor y.

2 thoughts on “IQ Option Roboti – 2. tvorba a testování vlastních robotů

  1. Nejsem si jisty, jestli jsem to spravne pochopil, ale snad ano a pokusim se adekvatne reagovat ?

    @ Není nám úplně jasné, proč není možné například říct, že jednou chceme při poklesu CCI pod hodnotu 100 prodávat, jindy zase nakupovat. Tvůrcům zřejmě šlo o maximální zjednodušení.

    Jak to funguje ve wizardu nemohu rici, protoze ho nepouzivam. Ale v Contructoru je tato situace pomerne sikovne resena.

    Prvni moznost je:
    Na konci serie prikazu se totiz kazdy muze rozhodnout, jestli podminky „rozvetvi“ tj. Rozdeli podminky pomoci if, isset etc. a zada presny nakupni prikaz. Tj. Jeden na vystup Call a druhy na vystup PUT

    Druha moznost (a na co reaguji) je:
    vynechat kompletne specificky prikaz (jeden pro CALL a druhy pro PUT) a prikaz „create signal“ nahradit primo za „open trade“.

    Timto vynechanim „create signal“ se vygeneruji automaticky Call i PUT prikazy bez nutnosti jejich nastaveni. Podminkou je samozrejme bezchybny retezec prikazu.

    Vyhodou je moznost obchodovani obema smery bez zdlouhaveho rozvetvovani a nastavovani vseho „2x a obracene“. Nevyhodou je, ze k otevreni obchodu jsou vyuzivany informace odpovidajici vstupum. Tj. Pokud vase podminky pro otevreni obchodu vychazeji napr. z 5min. Svickoveho grafu- pak i obchod bude otevren s parametrem „current time“, tedy d 5ti min. Expiraci.

    Pokud tedy napr. nastavuji vstupy podle 1min. Svicky, ale obchod chci s 5ti min. Expiraci- nezbyva, nez pouzit „create signal“ a vse nastavovat pro kazdy smer (Call, Put)

    Pokud mam ale strategii zalozenou na stejne expiraci (nastavuji signaly napr. Na 2min. grafu a pozdeji oteviram obchody take na 2min expiraci)- vynecham „create signal) a zadavam primo „open trade“.

    Smery de pak vytvari automaticky bez nutnosti nastaveni.

    Snad jsem mohl trochu pomoci ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *