Kryptoměnoví obchodníci můžou ze svého portfolia vyřadit jeden nástroj, který ještě nedávno fungoval celkem obstojně.
Fundamentální analýza spočívá v analýze informací a zpráv, které se týkají námi obchodovaného podkladového aktiva.
Její podstatu jsme v detailech už vysvětlili v odkazovaném článku, ale pro příklad uveďme, že když například budete obchodovat měnový pár EUR/USD, budete kvůli tomu sledovat ekonomické zprávy z USA a eurozóny (HDP, nezaměstnanost atd.).
U kryptoměn je podstata fundamentální analýzy obdobná. Když například budete obchodovat bitcoin, budete sledovat zprávy o jeho reálném používání, vývoji, případném štěpení na další kryptoměny, kroky jednotlivých vlád vůči kryptoměnám a tak dále.
Ovšem kryptoměny velmi rychle udělaly krok směrem ke tradičním obchodním aktivům, u kterých je fundamentální analýza použitelná jen velmi omezeným způsobem. Pokusit se obchodovat běžné zprávy nemá smysl, poměrně předvídatelné reakce mívají trhy jen na velmi nečekané a zásadní novinky.
Kryptoměny jsou na tom teď možná ještě hůř, protože s nimi nahoru nehne vůbec nic. Sebelepší zpráva a stejně jde všechno dolů. Zatímco loni pozitivní zprávy většinou zvedaly celkem předvídatelně ceny, letos se dopady zpráv na ceny nemusíte vůbec zabývat.
Když například Ripple oznamuje nové a nové banky coby obchodní partnery a nové finanční instituce se hlásí k používání XRP, tak okamžité reakce žádné a dlouhodobý trend u ceny XRP zůstává negativní.
Musíme ale zopakovat, že podle to nás to neznamená, že jsou kryptoměny mrtvé, to by se do nich nehrnuli velcí institucionální investoři, jako Fidelity Investments, ICE (Bakkt), Nasdaq a další.
Domníváme se, že jsou kryptoměny uměle tlumené neboli manipulované, velcí hráči si je podle nás připravují a akumulují na svých účtech. Až budou připraveni, pustí další velkou vlnu a hrnoucí se veřejnosti budou prodávat se zisky.