Jak fungují kryptoměny a proč je to důležité

Kryptoměny - obchodováníBrokeři zařazují do svých nabídek čím dál více kryptoměn, proto si pojďme vysvětlit, co se skrývá za tímto novým fenoménem.

Otec všech kryptoměn je Bitcoin, který vznikl už v roce 2009. Od té doby se na jeho princip fungování a úspěch snaží navázat stovky dalších kryptoměn, a některým se skutečně daří.

Co jsou kryptoměny

Blockchain demoZjednodušeně řečeno kryptoměny představují nový způsob evidence vlastnictví. Jsou založené na distribuované a šifrované veřejné účetní knize.

Představte si to jako účetní knihu, která obsahuje záznamy všech transakcí a zůstatky všech účtů. A tato účetní kniha existuje ve velkém množství identických kopií, které jsou uložené na různých počítačích.

Měnit záznamy na svém účtu můžete prostřednictvím tajného klíče. Když chcete udělat transakci, třeba někomu poslat peníze, použijete tento klíč a zadáte příkaz do sítě. Algoritmy sítě pak ověří, jestli máte oprávnění transakci uskutečnit a jestli skutečně máte na účtu peníze, které chcete poslat. Pokud ano, transakce se uskuteční a vše se zapíše do všech kopií veřejné účetní knihy.

Výhodou takového systému je, že nepotřebuje žádnou centrální autoritu (banka apod.), která účetní knihu vede a které je třeba důvěřovat. Jelikož je účetní kniha ve velkém množství kopií na různých počítačích, je prakticky nemožné v ní falšovat záznamy. Pokud to uděláte v jedné kopii knihy, síť změnu odmítne, protože ostatní kopie nebudou souhlasit.

Proč jsou digitální měny důležité

Digitální měny založené na kryptografii změní fungování mnoha věcí. První aplikace se logicky týkají financí a převodů peněz, ale jak už jsme uvedli, díky těmto technologiím lze evidovat jakékoliv vlastnictví, a to bezpečně, decentralizovaně a relativně levně. Tyto aspekty se dají využít v mnoha oblastech, od financí, přes zdravotnictví, až po online komunikaci.

Odborníci proto předpovídají, že digitální měny zažijí rozmach, jaký zažil internet na konci 90. let a začátkem nového tisíciletí. Proto o nich budeme velmi pravděpodobně slýchat čím dál častěji a proto se nás dotýkají čím dál více jako burzovních obchodníků.

Co je důležité pro obchodníky

Bitcoin grafKryptoměny jsou podkladové aktivum jako každé jiné, proto je možné je už obchodovat přes binární opce, ale i CFD. Jako obvykle napřed je broker IQ Option (upozornění: při obchodování může být váš kapitál v ohrožení), který v současnosti nabízí k nepřímému obchodování přes binární opce a CFD 12 kryptoměn: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic, Ripple, Litecoin, Dash, IOTA, Monero, Zcash, Omisego a Santiment.

K dispozici je neomezený demo účet zdarma. Brzy přibude přímé obchodování s měnami (nákup do fyzického vlastnictví).

Pokud chcete obchodovat digitální měny přes binární opce, je k dispozici Bitcoin, přičemž je na místě obvyklá opatrnost spojená s investičním obchodováním.

Pokud chcete obchodovat i ostatní měny, musíte tak učinit přes nástroj CFD. Tady je důležité upozornit, že kryptoměny jsou extrémně volatilní, změny hodnoty v desítkách procent během jediného dne nejsou ničím výjimečným. Proto je velmi důležité dodržovat zásady money managementu a nastavovat ochranný příkaz na omezení ztrát (stop loss – volba Position auto closing). Tím si zajistíte, že případná ztráta z obchodu nebude větší, než jakou jste ochotní akceptovat.

Jinak řečeno CFD nemají v sobě zabudované omezení maximální ztráty jako binární opce, musíte si ho nastavit a zajistit sami, jinak vám jeden špatný obchod může vybílit účet. Toto riziko je na druhé straně kompenzováno teoreticky neomezeným ziskem, pokud trefíte směr pohybu ceny, vaše pozice může neustále růst. Ale i tady je dobré mít dopředu jasno v tom, při jakém zisku pozici uzavřeme.

Tím se opět dostáváme k tomu, že bez řádně otestované strategie z testovacího účtu nemá cenu se do obchodování pouštět. U kryptoměn můžete pochopitelně také využít technickou analýzu, ale poměrně dobře se dá použít i ta fundamentální.

Digitální měny jsou totiž poměrně stále nové a je u nich snazší uchopit a interpretovat související zprávy, než u měn klasických (fiat). Fundamentální analýza se pak logicky hodí spíše na dlouhodobější pozice.

Kryptoměny dlouhodobě rostou, s určitými výkyvy. Nic ale neroste věčně, takže pokud je chcete obchodovat, buďte opatrní a riskujte jen peníze, které si můžete dovolit ztratit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *