Jak obchodovat binární opce – 12. Trendy s pomocí EMA

V posledních dvou dílech našeho seriálu o obchodování binárních opcí jsme si vysvětlili teorii a základy práce s trendy, dnes na ně navážeme povídáním o tom, jak si vše můžeme usnadnit pomocí indikátorů.

Fanoušky používání indikátorů při obchodování obecně vzato nejsme, protože drtivá většina jich je k ničemu a lidé se většinou snaží na ně napasovat historii a poté se diví, že jim nové obchody nevycházejí. Navíc obchodování stylem „Tady se mi udělala červená tečka, tahle čára je pod úrovní 100 a tady se mi indikátory překřížily, takže vstoupím do obchodu“ je opravdu nesmyslné a vede jen k dlouhodobým ztrátám.

Obchodník se musí orientovat v první řadě podle toho, co dělá cena, ta je základním vodítkem pro všechny tradery na celém světě. Případné indikátory můžou u binárních opcí sloužit jen jako pomůcka pro orientaci, nikoliv jako hlavní impuls pro obchodování. A přesně tímto způsobem se dá pracovat s klouzavými průměry.

Moving average aneb klouzavý průměr

Klouzavý průměr - moving average
Jak dostat do grafu EMA v Metatraderu: V okně navigátoru si vyberte „Moving Avergae“, pak si vyberte Období (periodu), barvu a tloušťku křivky.

Název tohoto indikátoru hovoří sám za sebe, jeho aktuální hodnota je určitým způsobem vypočítaný průměr hodnot za x posledních period. Průměry se můžou počítat z otevíracích, uzavíracích a jiných cen, ale to není až tak podstatné. My si vystačíme s tím, že nejhojněji obchodníci využívají exponenciální klouzavý průměr neboli EMA. A zřejmě úplně nejčastěji s periodou 34, která se hodí pro střednědobé časové rámce grafů, které využíváme při obchodování binárních opcí (5 min., 15 min., 30 min.).

Jak vypadá klouzavý průměr v grafu, si můžete prohlédnout na obrázcích. Jedná se o čáru, která spojuje hodnoty pro každou periodu. Pro nás je podstatné, že EMA často, ne vždy, funguje jako plovoucí zóna odporu (support/resistance).

První základní poučka říká, že na růst ceny spekulujeme, jen když se cena nachází nad EMA, a opačně, předpokládáme pokles ceny, když je cena pod EMA. Aneb když je cena etablovaná nad EMA, nejen z pohledu binárních opcí to považujeme za rostoucí trend, když je pod EMA, trend je klesající. Pokud cena křižuje klouzavý průměr opakovaně nahoru a dolů, je situace nejednoznačná a trend není. Při hodnocení trendu můžeme také uvažovat sklon EMA, ale nemůžeme se orientovat jen podle něj, protože ten se bude trochu měnit s tím, jak máme nastavené přiblížení grafu.

Cenové grafy s EMA14 a EMA34

Trend s EMA  Trend s EMA34

Jak obchodovat binární opce s pomocí EMA

Stejně jako u jakéhokoliv jiného diskrečního přístupu k obchodování si musíte vyzkoušet, co vám nejvíce sedne, které grafy se vám budou nejlépe číst. Experimentujte s různými periodami, zkuste třeba EMA34 a EMA14 na několika různých časových rámcích grafů. Pro různé trhy se můžou hodit různé přístupy.

Od začátku budete vědět, že větší šanci na úspěch obchodu budete mít, pokud budete obchodovat ve směru strany, na které se nachází cena vůči EMA. Pak už vám zbývá si jen najít vhodné momenty pro vstupy do obchodů.

Nabízí se například obchodování určitých odrazů od EMA, třeba dvojitých nebo jinak silných. Určitě je lepší se snažit vstupovat poblíž křivky klouzavého průměru, protože čím bude cena dál, tím větší je riziko, že dojde ke korekci a návratu ceny ke křivce.

Můžete se také zamyslet nad tím, jak daleko poté, co cena překřížila EMA, budete zvažovat vstupy do obchodů. A to z obou pohledů, tedy jak brzy a jak pozdě, protože je zřejmé, že žádný trend není nekonečný. Obchodovat se dají i obraty trendů těsně po překročení EMA, ale to už je těžší, pro začátek byste se měli u binárních opcí soustředit na trendy, ne jejich obraty.

39 thoughts on “Jak obchodovat binární opce – 12. Trendy s pomocí EMA

 1. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na nastavení EMA34 v platformě Top Option – parametry „Odstranit“ a „Cena“ – nerozumím, co přesně znamenají; jsou důležité? Příp. co doporučujete nastavit? Dále se chci zeptat, jaká perioda EMA se Vám vyplatila použít na grafech 30M a 1H? Děkuji za odpověď. Veronika

  1. Dobrý den, oba parametry nastavení můžete nechat, tak jak jsou, tzn. odstranit na 0 a cenu pro výpočet na uzavírací. Periodu pro EMA zkuste 34 nebo 14. Uvidíte, co se vám lépe čte.

 2. Dobry den, rad bych se zeptal zda se da efektivne obchodovat pouze pomoci trendovych car? A k tomu max. pouzit indikator EMA 34 .

 3. Dobrý den,moje otázka nesouvisí konkrétně s tímto článkem.
  Chtěl bych se zeptat jestli broker otvírá pro všechny uživatele/obchodníky stejné opce (např. u Boundary) nebo jestli jsou generovány nějak „náhodně“ a každý má jiné možnosti k obchodu? Děkuji

  1. Dobrý den, u brokerů, které známe, je nabídka opcí stejná pro všechny obchodníky. Ovšem sázkové společnosti, které nabízejí binární opce formou sázení, nabídku zřejmě upravují.

 4. 1) Děkuji ;).
  2) I tak ale ukazuje spatne. Kdyz nektery screen je z casu cca 23:08:42. Kdyz nejaky graf zvetsim, cena se vzdy o neco posune bliz k pravde, ale ne. U kazdeho z grafu to je ale jinak a furt ne spravne. A z mne neznameho duvodu se oba grafy vlevo, ikdyz by meli byt stejne, zobrazuji jinak. Nevite, prosim, co s tim?
  Screen je zde: http://tinypic.com/r/xeomf6/8.
  3) A k cemu to je dobre v praxi? 🙂

  Opet diky moc! 🙂

  1. K těm časům, u grafů máte různé časové rámce M1, M15, pro srovnání si u všech nastavte stejné. Pak klikněte kolekčem myši na poslední cenu a uvidíte přesný čas. Jestli ani pak nebudou grafy mít stejný čas, tak mě jen napadá, že není funkční připojení. Hýbou se ceny?

   Ke svíčkovým grafům, je to jeden ze způsobů, jak zobrazovat průběh ceny. Někomu vyhovuje více než jiné způsoby, je to čistě o osobních preferencích. Svíčkové grafy jsou původem z Japonska a Japonci z nich odečítají spoustu cenových formací, kterými si pomáhají při obchodování (candlestick patterns).

   1. Ceny se hybou. Je fakt, ze v soucasnosti mam pouze pole pripojeni (cca 200 kbps)
    Ale myslim si, ze v tom problem neni. Protoze chybne ten cas to ukazuje ihned po otevreni aplikace a nacteni novych aktualnich grafu, cili ke zpozdeni dojit asi nemohlo, protoze na to nebyl cas.
    Po kliknuti na cenu koleckem mysi se u M1 grafu ukaze cas maximalne o minutu vpred. Podivejte se taky na ty casove rozdili v dolni casti grafu. Tedkon jsem si vsiml, ze kdyz kliknu na tu vec co vpravo dole meri pripojeni ci co, tak kdyz na ni kliknu tak tam je samozrejme prihlasit, ale kdyz se prihlasm, napise to tam, ze neni spojeni, coz je divne, protoze z tohoto pocitace pisu i tento prispevek 😉
    A na nacteni webovych stranek to staci. Sice mu to par vterin trva, ale staci to.
    Kazdopadne, v dialogovem okne k prihlaseni je na vyber ze serveru. Jaky je ten muj?
    A mimochodem, neni spojeni to ukazuje jen par sekund, pak se tam obevi zas ten merak, ale po kliknuti na nej je tam zase moznost se prihlasit.
    Co s tim je? 🙂

    Nj, Japonci, jak jinak 😉

    1. Server je Markets.com-Practice. Přihlašovací údaje se dozvíte po přihlášení na webových stránkách Markets.com. Až tohle přihlášení proběhne v pořádku, mělo by to fungovat.

     1. A kde to tam presne najdu?
      Nasel jsem tam ID sveho cvicneho uctu. A heslo by melo byt to, ktere jsem zadaval pri registraci, ze?

     2. ID je v „Shrnutí účtu“ ve sloupci „Přihlášení“. A ano, heslo by mělo být stejné.

     3. Tak jsem to zkusil na rychle wifi. Normalne jsem se prihlasil, ale ten samy problem na popsany na samotnem zacatku stale pretrvava 🙁

     4. Víc mě bohužel nenapadá, v tomto případě se asi budete muset obrátit přímo na podporu Markets, s takovým problémem jsme se zatím nesetkali.

     5. Mimochodem. Pani z Markets.com me pred chvili nutila do oscilatoru Stochastic oscillator. Co si o nem myslite?
      Diky moc.

     6. Indikátorů je velké množství a Stochastic oscillator patří mezi ty klasické relativně hodně využívané. Dá se využít jako pomůcka, ale určitě vám sám o sobě nezaručí dobré vstupy.

     7. Dalo by se to tedy srovnat s tim, co je popsano v tomto clanku?

     8. Ne úplně, oscilátory jsou jiná skupina indikátorů než klouzavé průměry. Oscilátor ukazuje, jak cena osciluje kolem nějak vypočítané hodnoty (průměr apod. za určité minulé období).

     9. A muzu se jeste prosim zeptat, co si myslite o strance cztrader.nolimit.cz?
      Diky moc 😉

     10. Ty stránky na mě dělají dojem, že ti lidé nikdy úspěšně neobchodovali. Ty jejich strategie jsou věci přebírané z diskuzních fór. Takových jsem vyzkoušel hromadu a nikdy nic dlouhodobě nefungovalo, protože trhy nezajímá, jestli se vám někde kříží nějaké čáry indikátorů nebo ukazuje šipka v grafech, obchodování vždy musí v první řadě stát na analýze ceny. Navíc si pamatuji, že ti lidé ještě nedávno vehementně prosazovali Zoomtrader, aby pak přiznali, že jsou to vlastně podvodníci.

     11. Zkuste si to otestovat, ale podle mě je to ztráta času.

     12. Nebo jeste jinak. Mam navrh na clanek.
      Vzhledem k IPO alibaby, napadl me clanek, ve kterem by jste popisoval, podle ceho jste poznal, jestli pujde nahoru, nebo dolu.
      Zkratka by jste se dozvedel o IPO Alibaby, a v clanku by byla popsana Vase cesta, od samotneho zjisteni, az po investici.
      Co myslite?

     13. Fundamentální analýze se nikdo z nás nevěnuje, obchodujeme jen technicky podle toho, co vidíme v cenových grafech, takže takový článek od nás nečekejte.

     14. A smim prosim vedet, co si myslite o Fibonacci retracementu?
      Diky moc

     15. Fibonacciho jsem zkoušel jen krátce, ale nějak mi nesedel. Ale hodně obchodníků říká, že podle něj obchoduje úspěšně, takže s těmi retracementy zřejmě pracovat jde. Aly ty úrovně Vám samy o sobě stačit nebudou, musíte si na nich hledat vstupy podle nějakých cenových formací apod.

     1. Jeden z mnoha indikátorů, které pracují s objemy. Nikdy jsem ho nezkoušel. Ale platí pro něj to samé, co pro všechny indikátory, sám o sobě vám ziskový systém nevytvoří, může sloužit jen jako pomůcka.

     2. Aha.
      A mohl bych se prosim zeptat, jsou i nejake jine typy indikatoru, popripade jake a cim se lisi?
      Diky moc 🙂

 5. Zdravím,
  měl bych 3 otazky, pokud to nebude vadit 🙂
  1) Neplánujete sepsat článek o MetaTraderu 4, kde by bylo vysvětleno jeho ovladání a pod?
  2) Ohledně MetaTraderu. Mam problém, že při zobrazení grafu se mi pod grafem dole v časové ose ukazuječas např. 0:15, ikdyž je 3:30. Nevíte, prosím, co s tím?
  3) Jak funguje vykreslování grafu ceny pomocí svíčkového grafu?

  Díky moc za Vaše odpovědi 😉

  1. Dobrý den,

   1) Díky za inspiraci, něco časem připravíme.
   2) Metatrader jede podle času GMT, takže ukazuje o dvě hodiny méně, než je u nás.
   3) Tělo svíčky je vymezeno otevírací a uzavírací cenou v daném časovém intervalu (1 min., 5 min. atd.), knoty jsou vymezeny maximální a minimální úrovní ceny za daný časový interval.

   1. Dobrý den,
    dovolím si nesouhlasit, MetaTrader nejede úplně vždy podle GMT, jede podle času brokera, ke kterému jste připojeni. Já používám demo účet u XM, který sídlí na Kypru, a tak je tam čas GMT+3.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *