Jak obchodovat binární opce – 13. cenové formace

V našem seriálu o obchodních strategiích pro binární opce se dnes budeme věnovat formacím neboli patternům v cenových grafech. Jedná se v podstatě o víceméně pravidelně se opakující situace, které najdete ve všech grafech ze všech různých světových burz.

Cenových formací existuje celá řada, mnoho z nich je univerzálních, některé vymysleli známí obchodníci a staví na nich své obchodní systémy a přístupy. Vždy se jedná o nějaký grafický útvar, který cena utvoří.

Mezi takové formace patří dvojitá dna a dvojité vrcholy, duchové neboli hlava a ramena, vlajky, trojúhelníky nebo třeba klíny. My se podíváme na tři z nich, které patří mezi ty nejznámější a se kterými si můžete vystačit při budování vlastního obchodního přístupu.

Dvojité dno / dvojitý vrchol

dtdbJedná se o zřejmě nejznámější cenový pattern a už z jeho názvu vyplývá, jak vypadá. Cena se v tomto případě dvakrát odrazí od nějaké silné support nebo resistance úrovně a vytvoří buď dvojitý vrchol nebo dvojité dno.

Na obrázcích vidíte příklady. Pokud se cena takto odrazí od úrovně, na které se nějakým způsobem odrážela v nedávné minulosti, o to je tato formace silnější a pravděpodobnost pohybu ceny opačným směrem od odrazu větší. Vrchol nemusí být dvojitý, může být trojitý a vícenásobný.

A jak takové situace obchodovat? Agresivní obchodníci můžou zkusit vstupovat už po odrazech, když se dvojité dno nebo vrchol tvoří (modré čáry). Konzervativnější obchodníci si počkají, až se formace plně vykreslí, a pak využívají reakcí ceny na s/r úrovni, kterou tvoří swing, od kterého se cena vracela do odrazu (červené čáry). Můžete na něm obchodovat třeba flip, což je odraz z druhé strany po překonání úrovně.

dvojityvrcholTyto formace najdete v grafech poměrně často a na obě strany. Tradičně jsou tyto patterny vnímány jako trend obracející (reversal), nicméně vše je otázkou měřítka a pohledu. Pravděpodobnost úspěchu zvýšíte tím, že budete na binárních opcích obchodovat tyto formace ve směru většího trendu. Momentálně může dvojité dno nebo vrchol cenu obracet, v kontextu dlouhodobějšího trendu ale může jít o trendovou formaci, která cenu vrací do dlouhodobého směru.

Head and Shoulders, Ghost neboli duch

headandshouldersDalší relativně často se vyskytující formace je Head and Shoulders, česky hlava a ramena, někdy také duch. Na obrázku opět vidíte černou čárou zakreslenou grafickou podstatu tohoto patternu. Opět se jedná o obrat ceny, kdy nebylo možné dosáhnout vyššího vrcholu a cena nabrala opačný směr.

Silná úroveň, se kterou se u této formace pracuje, je tvořena „krkem“ (červená čára). Jakmile ta je překonána, je obrat ceny považován za potvrzený. Agresivní obchodníci budou vstupovat při jejím jasném překonání, konzervativnější obchodníci si spíše počkají na odraz od této úrovně.

Opět se jedná o formaci obracející trend, opět se vyskytuje v obou směrech, tj. i vzhůru nohama. Nejen při obchodování binárních opcí ji také můžete vyhledávat v dlouhodobějších trendech a vstupovat do obchodů, když cenu vrací do směru tohoto trendu.

Trojúhelníky

trojuhlenikPod pojem trojúhelníky v tomto případě zahrneme všechny případy, kdy se rozptyl cenových vln zmenšuje, když cena ztrácí volatilitu. Podle toho, jak je které rameno nakloněné, se sice názvy formací liší, nicméně my tyto situace zmiňujeme především proto, že pro většinu obchodníků je lepší v těchto chvílích stát stranou, dokud se cena nevymaní ven, dokud neprolomí jedno z ramen.

Samozřejmě lze obchodovat i uvnitř trojúhelníků, většinou odrazy od ramen, ale vzhledem ke zmenšující se volatilitě je to u binárních opcí hodně riskantní. Začátečníci by si proto měli trojúhelníků všímat spíš kvůli tomu, aby si dávali větší pozor a čekali, až se cena znovu rozpohybuje a nabere směr mimo tento pattern.

One thought on “Jak obchodovat binární opce – 13. cenové formace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *