V našich článcích o strategiích pro obchodování binárních opcí často opakujeme, že pro začátečníky je nejlepší obchodovat v trendu a v souladu s ním. Vyplývá to ze základní myšlenky „svezení se s davem“. To ale neznamená, že není možné si postavit úspěšnou strategii také pro obchodování proti trendu. Je to sice obtížnější, ale ne nemožné.
Cenami na světových trzích hýbou velcí hráči, jako jsou národní banky, komerční banky, fondy nebo pojišťovny, takže jako jednotliví obchodníci nemáme jinou šanci na úspěch, než se „přiživit“ na pohybech, které vyvolali jiní. To ztělesňuje obchodování trendů, nicméně v trendech nastávají korekce a obraty, které je také možné využít.
I při obchodování proti trendu musíte v první řadě přemýšlet nad tím, jak se zachová trh, jak se zachová většina, a z toho vycházet. Nejčastější chybou při snaze obchodovat proti trendu je přístup „teď už se to musí otočit“. Trh nikdy nic nemusí a vždy jde jen o hru pravděpodobností. Cílem protitrendového systému je tedy identifikovat místa pro vstup do obchodů, kde existuje rozumná šance na korekci nebo dokonce obrat trendu.
Existuje víc možností, jak taková místa či chvíle předpovídat, ale z našeho pohledu by každá taková strategie měla více či méně brát v úvahu supporty a resistance, tedy důležité cenové úrovně, na kterých cena reagovala významně už v minulosti.

Protitrendová strategie tak může vypadat velmi podobně jako trendová, tedy například využívání cenových formací, jako jsou třeba dvojitá dna nebo dvojité vrcholy, na S/R úrovních. Ovšem když obchodujete proti trendu, je dobré do systému zakomponovat další prvek, který bude sloužit jako potvrzení pro vstup, třeba intermarket nebo multi time frame analýzu.
Je totiž téměř jisté, že pokud například budete obchodovat dvojité vrcholy a dvojitá dna na S/R úrovních, větší úspěšnost budete mít u vstupů, které byly v souladu s trendem. Proto je vhodné protitrendové vstupy filtrovat pomocí dalšího prvku. A tím určitě nemyslíme jednoduché využití například oscilátorů (CCI, RSI…) stylem: „Teď je v oblasti ‚překoupení‘, takže můžu prodávat.“
U binárních opcí mají protitrendové vstupy jednu zásadního nevýhodu vůči ostatní nástrojům. Když totiž třeba obchodujete futures s protitrendovými vstupy, můžete si hrát s RRR (poměre rizika a výnosu) a doufat, že sem tam chytíte skutečný obrat trendu, na kterém se pak svezete delší dobu k velkému zisku. U binárních opcí je jedno, jak velký pohyb ceny nastane, což je většinou velká výhoda, akorát u protitrendových vstupů, které mívají menší procentuální úspěšnost, je to nevýhoda.
Své protitrendové vstupy proto musíte mít perfektně zvládnuté, pokud vám mají dlouhodobě přinášet zisk. Musíte počítat s tím, že většinou netrefíte skutečný obrat trendu, ale jen menší korekci, takže není vhodné v tomto případě obchodovat opce s delší dobou splatnosti. Záleží na systému, jeho nastavení a časovém rámci, ale podle našich zkušeností je například při pětiminutovém time framu vhodná splatnost 5 až 10 minut, když vstupujete proti hlavnímu trendu.
Závěr
Obchodování binárních opcí proti trendu je spíše pro pokročilé obchodníky, začátečníci by se měli držet trendů. Postavit si obchodní systém s protitrendovými vstupy je náročnější, měl by v každém případě počítat s S/R úrovněmi a relativně krátkou splatností opcí. Je to obchodování ve stylu „rychle dovnitř, rychle ven.“ A rozhodně není pro binárního obchodníka nutností.