Jak obchodovat binární opce – 17. fraktály

V dnešním článku se podíváme na indikátor Fraktály (Fractals), který může obchodníkům pomáhat při orientaci v cenových grafech.

Jak už asi víte, nejsme velkými fanoušky používání indikátorů (ukazatelů) v grafech, podle nás je většina k ničemu a jen odvádí pozornost od toho podstatného, tedy od samotné ceny. Ale fraktály takové nejsou, naopak pomáhají s vnímáním ceny.

Fraktály

Nejprve trocha teorie. Fraktály jsou indikátor, který najdete v mnoha obchodních platformách, platí to i pro oblíbený Metatrader, který je zadarmo. Jedná se u ukazatel, který vám v grafech označí významnější dna a vrcholy.

V případě metatraderu se vám fraktál graficky znázorní nad každou svíčkou, která má z každé strany vedle sebe alespoň dvě svíčky s nižšími vrcholy, a pod každou svíčkou, která má z každé strany vedle sebe alespoň dvě svíčky s vyššími spodními konci.

Nejedná se tedy automaticky o velmi významné body, ale jistou relevanci mají, protože pro určité časové období tvoří dno či vrchol. Při práci s tímto ukazatelem je třeba si uvědomit, že se může nově zobrazit vždy nejdřív tři svíčky dozadu. Je to logické, vyplývá to z onoho principu alespoň dvou nepřesahujících svíček na každé straně.

Využití

fraktaly
Fraktály můžou leccos napovědět.

Na samotných fraktálech si obchodní strategii pro binární opce nepostavíte. To je zřejmé i z toho, že se ukazatel nemůže zobrazovat na aktuální svíčce či při jejím uzavření. Ale fraktály vám můžou dobře posloužit při orientaci v grafech, zejména při identifikaci trendu, nebo třeba také při kreslení trendových čar.

Fraktály můžete považovat za značky swingů, takže podle nich můžete posuzovat, jestli má trh směr. Když budou na obou stranách svíček pořád níž nebo výš, máte trend. Když budou „poskakovat“ sem tam, trh zřejmě nemá jasný směr a je na místě větší obezřetnost.

S pomocí fraktálů se dají také identifikovat důležité cenové hladiny. Když uvidíte cenovou úroveň, na které se vyskytují víceméně v řadě, máte support/resistenci, se kterou můžete dál pracovat.

3 thoughts on “Jak obchodovat binární opce – 17. fraktály

  1. Dobrý den!
    Bylo by možné věnovat nějaký článek opcím na Speedmastru? Nějakou inspiraci na obchodování s tímto typem? Jestli jsem ho přehlédla, tak se omlouvám.

    1. Dobrý den, s tím bych si dovolil nesouhlasit. Na 15M grafech je to dobře čitelné, na 5M už to někdy může vypadat chaoticky, ale to pak je většinou dáno nejasným směrem ceny. Obecně platí, že čím vyšší time frame, tím méně šumu, který může být matoucí z pohledu jakéhokoliv obchodního stylu či strategie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *