Jedním z opravdu solidních základních prvků technické analýzy jsou supporty a resistance neboli důležité cenové úrovně. Ty můžeme identifikovat na základě historického chování ceny, nebo také na základě výpočtu. O první možnosti jsme psali už v minulosti, v dnešním článku se budeme věnovat té druhé.
Obsah
Pivoty – teorie
Když hledíte v grafech do minulosti, chce jen trochu cviku, abyste rychle identifikovali důležité cenové úrovně, na kterých cena významně reagovala. Ovšem existuje i jiný způsob, jak předpovědět úrovně, kde by cena mohla v budoucnu opět silně reagovat, a to prostým výpočtem. Takto vypočítané úrovně nazýváme pivoty.
Pivoty můžeme počítat denní, týdenní nebo měsíční. Vždy použijeme hodnoty předchozího období (dne, týdne nebo měsíce), a tak vypočteme úrovně pro období příští (den, týden, měsíc).
Výpočet pivotu neboli jakési středové hodnoty pro dané období je velmi jednoduchý:
(nejvyšší cena + nejnižší cena + uzavírací cena)/3
Pokud například chceme pivot pro dnešek, sečteme včerejší nejvyšší, nejnižší a uzavírací cenu, součet pak vydělíme třemi.
Obdobně se pak postupuje pro resistance a supporty, což jsou důležité cenové úrovně nad a pod pivotem.
Resistance 1 = (2 x Pivot) – nejnižší cena
Support 1 = (2 x Pivot) – High (previous period)
Resistance 2 = (Pivot – Support 1) + Resistance 1
Support 2 = Pivot – (Resistance 1 – Support 1)
Resistance 3 = (Pivot – Support 2) + Resistance 2
Support 3 = Pivot – (Resistance 2 – Support 2)
Pivoty – jednoduchá praxe
Počítat si pro každý den, týden nebo měsíc tyto úrovně a zakreslovat je do grafů, to se dělalo v minulém století. V dnešní době si stačí třeba do Metatraderu nahrát příslušný ukazatel (třeba zde), který nám je sám vypočte a zakreslí do grafů. Nebo si je můžete kreslit sami podle údajů, které se počítají automaticky. Brokeři binárních opcí příslušný indikátor ve svých platformách bohužel zatím nemají.
Teorii jsme si vysvětlili jen proto, abyste věděli, kde se ty horizontální čáry v grafech berou.
Jak pivoty používat
Pivoty se můžou stát důležitým prvkem obchodní strategie. Jsou sice jen vypočítané, ale historicky a celosvětově tak rozšířené, že cena prostě na nich má tendenci reagovat. Důvod je ten, že obchodníci kolem nich umisťují své objednávky.
Pro nás obchodníky binárních opcí je důležité, že jsou to významné cenové úrovně. Můžeme tedy očekávat, že se kolem nich bude něco dít. Můžeme spekulovat na odmítnutí úrovní při silném odrazu nebo třeba na jejich překonání. Zkrátka hledáme cenové formace, které s relativně velkou pravděpodobností vedou k pohybu ceny určitým směrem.
Pokud obchodujeme krátkodobé opce, budeme se zpravidla orientovat podle denních pivotů. Čím vyšší časový rámec grafů, tím výš se posouváme i s pivoty, u čtyřhodinových nebo denních grafů přecházíme na týdenní nebo dokonce měsíční pivoty.
V příkladu na obrázku vidíte denní pivoty na 15minutovém grafu. V tomto případě bychom volili obchodování 15 až 30 minutových opcí podle toho, co přesně hodláme na pivotech obchodovat.
Variace
Existují i určité modifikace klasických pivotů, které se vypočítávají trochu jinak, jako například Camarilla Pivots, Woodie Pivots nebo třeba Fibonacci Pivots. Můžete si vyzkoušet, které vám sednou nejlépe.
Závěr
Pivoty představují predikované důležité cenové úrovně. Sice jsou zjišťovány prostým výpočtem, ale protože je používá mnoho obchodníků, cena na nich má tendenci silně reagovat, což se dá dobře využít pro obchodování nejen binárních opcí.
Dobrý den, chci se zeptat, jak mohu dostat pivoty do mobilní verze metatraderu 4, kde mám otevřený pouze anonymní účet bez registrace a zda je to vůbec možné?
Dobrý den, do mobilní verze Metatraderu bohužel ukazatele nahrávat nejdou, k dispozici jsou jen ty, které jsou v základu.
Dobrý den, mohli byste sem dát prosím alespoň stručný návod, jak dostat pivoty do MetaTraderu? Stáhla jsem si je z uvedeného odkazu, ale nedaří se mi je do programu nahrát. Děkuji
Dobrý den, někam si uložte ten soubor .mq4, zkopírujte si ho do schránky (Ctrl+c), pak otevřete Metatrader a jděte do menu „Soubor“ – „Otevřít složku dat“. Proklikejte se do MQL4 a jeho podsložky „Indicators“. Tam vložte ten soubor .mq4 (Ctrl+v). Pak stačí restartovat Metatrader a ukazatel se vám už ukáže mezi ostatními (Pivot Points).