Jak už jsme si hned na začátku našeho seriálu o strategiích pro binární opce řekli, základní dva přístupy pro předpovídání budoucího vývoje ceny jsou technická a fundamentální analýza. K oběma lze přidat analýzu sentimentu neboli nálady.
Kdo se věnuje převážně technické analýze, je zvyklý na to, že jím očekávaný vývoj ceny nastává jen v určitém procentu případů. Kdo se pustí do fundamentální analýzy, může být na začátku překvapen, že platí to samé, ale ekonomické zprávy můžou být dokonce ještě nevyzpytatelnější. Vnést trochu světla do toho může analýza sentimentu.
Sentiment
Sentiment odráží převažující náladu obchodníků. Pokud už obchodujete, sami jste to určitě poznali třeba na euru. Kvůli Řecku je eurozóna v dlouhodobém ohrožení, a proto zhruba posledních 12 měsíců panuje poměrně silná nálada (sentiment) proti euru. To znamená, že pozitivní ekonomické zprávy pro eurozónu vyvolávají jen malé nebo vůbec žádné reakce ve prospěch eura (růst jeho ceny).
V takových případech pak obchodník může být zaskočený, přijde nad očekávání dobrá zpráva pro euro, ovšem euro přesto oslabí. Jiný příklad: firmy XY vykáže nad očekávání velký zisk, její akcie přesto neposílí. Důvod? Třeba firmě hrozí soudní žaloba, ve které se jí nedávají šance na úspěch. Nebo za pár měsíců skončí ve své funkci ředitel, který ji dotáhl na vrchol, a adekvátního nástupce nemá. Na trzích proto vládne vůči této firmě negativní nálada.
Cenové pohyby jsou vždy kombinací mnoha faktorů, ale právě sentiment může sehrát významnou roli a přebít ostatní důvody, které obchodníky vedou k zadávání obchodních příkazů.
Sentiment tedy není nic exaktního, co bychom mohli detailně popsat a říct si, jak ho přesně zjistíte. Ano, existují různé automatizované nástroje, které se snaží z různých dat, dnes dokonce i ze sociálních sítí, vyčíst, jaká je nálada na kterém trhu. Ale i když jsme je všechny nevyzkoušeli, dovolíme si vzhledem k podstatě sentimentu pochybovat o jejich dlouhodobé úspěšnosti. Sentiment se prostě nedá exaktně uchopit.
Nálada trhu je něco, co neuvidíte, když se soustředíte jen na vývoj ceny v posledních minutách nebo hodinách. Je to něco dlouhodobějšího, co ovlivňuje chování důležitého počtu obchodníků. Na večírku se můžete pobavit a vyvolat dojem šťastného člověka, i když máte po zbytek měsíce náladu pod psa. Co bude mít na vaše jednání větší vliv?
Jak se sentimentem pracovat
Při obchodování binárních opcí můžete analýzu sentimentu využít, ale také nemusíte. Obecně se dá říct, že je vhodná spíš pro dlouhodobější obchody. Pokud „skalpujete“ na minutových opcích, nebo nevolíte splatnost delší než 15 minut, sentiment moc velkou roli pro vás hrát při technické analýze nebude. Pokud obchodujete zprávy, měli byste ho vnímat v každém případě.
O náladě na konkrétním trhu si můžete udělat nejlepší představu tak, že zkombinujete trochu technické analýzy s fundamentální. Na dlouhodobých grafech (týdenní, měsíční) uvidíte, kterým směrem se cena dlouhodobě vyvíjí. Alespoň občasným čtením zpráv si pak dokreslíte, čím je daný trend daný a jestli má potenciál pokračovat.
Pokud se vrátíme k našemu příkladu eura, víme, že je hodně zatíženo řeckou dluhovou krizí. Ta se sice posunula, ale nezdá se, že by řešení bylo definitivní a úspěšné. Pohled do grafů nám ukáže, že kurz eura vůči dolaru jednoznačně klesá poslední rok. Je tedy zřejmé, že na EUR/USD je sentiment dlouhodobě negativní. Při obchodování dlouhodobých pozic bychom tedy hledali spíš signály na prodej než na nákup.
Analyzovat sentiment můžete pochopitelně i z kratšího pohledu. Při obchodování krátkodobých binárních opcí se můžete vždy zamyslet nad tím, jaká panuje nálada na daném trhu v posledních dnech, a podle toho hledat vstupy jen určitým směrem.