Jak obchodovat binární opce – 20. korekce podle Fibonacciho

V dnešním pokračování seriálu o obchodních strategiích pro binární opce si řekneme něco o cenových korekcích na Fibonacciho úrovních.

Fibonacci

Hned na úvod je třeba říct, že v 12. a 13. století žijící Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci asi netušil, že o několik set let později bude jeho objev používán mimo jiné při obchodování na burzách. Fibonacci totiž tehdy objevil jednu významnou přírodní zákonitost, z něhož vzešla Fibonacciho posloupnost, ze které pak byly odvozeny také poměry, které jsou dnes využívány při obchodování.

Není cílem tohoto článku detailně rozebírat aplikaci Fibonacciho čísel, jako je třeba zlatý řez, takže pokud máte zájem, můžete se dočíst víc v příslušných zdrojích.

Pro nás je podstatné, že se tuto přírodní zákonitost můžeme snažit využít při obchodování binárních opcí.

Cenové korekce podle Fibonacciho

Fibonacciho korekceNa základě Fibonacciho čísel bylo vytvořeno hned několik nástrojů pro technickou analýzu vývoje cen, dnes se budeme věnovat tomu nejzákladnějšímu pro cenové korekce (Fibonacci retracements). V Metatraderu má svoji vlastní ikonku, najdete ho také v menu „Vložit“ – „Fibonacci“ – „Retracement“.

A co Fibonacci Retracement představuje? Určité důležité cenové úrovně, na kterých může cena silně reagovat. Konkrétně tento nástroj se používá pro odhad úrovní, na kterých může cena reagovat při korekcích po určitém trendu.

Podívejme se na příklad na obrázku. Cena udělala velký pohyb směrem nahoru. Když si zakreslíme Fibonacciho úrovně, vidíme, že při korekci má cena tendenci na nich jasně reagovat, a to na všech úrovních (23,6 %, 38,2 %, 50 %, 61,8 % a později zřejmě 78,6 %).

Tato čísla odráží přirozené poměry vyskytující se v přírodě a při obchodování podle Fibonacciho předpokládáme, že když se cena po určitém pohybu začne vracet do protisměru, bude reagovat na těchto procentuálních úrovních své původního pohybu.

Podobně jako pivoty jsou pro nás i Fibonacciho úrovně supporty/resistance, na kterých očekáváme reakce, které bychom mohli obchodovat.

Jak kreslit

Zakreslit si Fibonacciho úrovně je velmi jednoduché. V Metatraderu stačí kliknout na příslušnou ikonu nebo zvolit položku v Menu „Vložit“ – „Fibonacci“ – „Retracement“. Kreslíme tak, že spojíme nejvyšší a nejnižší bod cenového pohybu ve směru pohybu ceny.

To znamená, že pokud cena rostla, táhneme spojnici od nejnižšího k nejvyššímu bodu, a opačně, pokud klesala, od nejvyššího k nejnižšímu bodu.

V této souvislosti je dobré uvažovat v kontextu trendů, to znamená kreslit podle toho, jak vznikají nové vrcholy, dna a jak dochází k jejich překonání a ukončení trendu.

Závěr

Cenové korekce podle Fibonacciho jsou jedním z mnoha užitečných stavebních kamenů pro obchodní strategie. Samotné vám pro obchodování stačit nebudou, jen vám naznačí důležité úrovně. Na nich pak můžete hledat opakující se cenové formace nebo své vstupy do obchodů časovat jakkoliv jinak, pokud to bude mít potřebnou úspěšnost.

One thought on “Jak obchodovat binární opce – 20. korekce podle Fibonacciho

  1. Zdravím, já s Fibonaccim mám zkušenost takovou, že si tam připisuji i úroveň 78,6% (která tam myslím defaultně není). Jinak doporučuji podle Fibo linií obchodovat situace kde se předpovídá vysoká volatilita, takže podle makroekonomického kalendáře. Na danou svíčku na M5, která vyšla hned po zprávě si dám Fibo linie (zdůrazňuji, že pouze high-low jen jedné svíčky) a poté už jen hledám u Fibo linií pin-bary nebo jiné obecně známé svíčkové formace. Takže jestli se chcete inspiraci do obchodního systému, můžu vám takovou metodu doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *