Jak obchodovat binární opce – 23. multi time frame indikátory

V jednom z dřívějších dílů seriálu o obchodních strategiích pro binární opce jsme si vysvětlili základy tak zvané multi time frame analýzy. Dnes se budeme věnovat základům multi time frame indikátorů.

Multi time frame

Pro začátek připomeňme, v čem spočívá multi time frame analýza. Jedná se o to, že při technické analýze nehledíme pouze na ten časový rámec grafu, který obchodujeme, ale také na vyšší, abychom si udělali lepší představu o celkovém kontextu a trendech.

Je to užitečné z toho důvodu, že na každém časovém rámci můžou vzniknout jiné krátkodobé trendy, zatímco pokud obchodujeme v souladu s dlouhodobějšími trendy z pomalejších grafů, zvyšujeme naši šanci na úspěch.

Multi time frame indikátory

Týdenní a měsíční pivoty na hodinovém grafu.
Týdenní a měsíční pivoty na hodinovém grafu.

Při multi time frame analýze nemusíme zůstat jen u manuální analýzy cenových pohybů na vyšších/pomalejších grafech, můžeme si také pomoct ukazateli, které na našem rychlejším grafu zobrazí hodnoty z vyšších grafů.

Na tomto místě je ale třeba upozornit na jednu věc. Prakticky použitelné jsou jen ty indikátory, které se pevně vykreslí pro následující období už po skončení toho předchozího. Ideální jsou z tohoto pohledu třeba pivoty, týdenní a měsíční, protože ty jsou pro následující týden či měsíc dané už po skončení toho předchozího.

Na druhé straně třeba takové klouzavé průměry se vypočítávají i podle hodnoty aktuální ceny, takže pokud byste například na hodinových grafech zobrazili klouzavý průměr z denního grafu, po celý den by se vám konec křivky hýbal s měnící se cenou. S takovými indikátory se tedy dá těžko pracovat, jak z hlediska testování na historických datech, tak při reálném obchodování.

Kde hledat

Multi time frame indikátory obvykle bývají označené anglickou zkratkou MTF. Jako vždy je k dispozici databáze ukazatelů dostupná přímo z Metatraderu, nebo můžete hledat přes svůj oblíbený internetový vyhledávač. Jak instalovat ukazatele do Metatraderu, jsme také už popsali.

Ukazatel dokonce ani nemusí být označený jako Multi Time Frame, třeba indikátory pro týdenní a měsíční pivoty přívlastek MTF vůbec mít nemusí. Prostě si je zobrazíte na jakémkoliv časovém rámci grafu.

Shrnutí

Multi time frame ukazatele můžou být užitečným pomocníkem při technické analýze, jejich prostřednictvím si můžeme udělat představu o dění na vyšších grafech, aniž bychom se na tyto grafy přímo dívali.

Je ale třeba mít na paměti, že některé indikátory budou těžko použitelné, pokud se vykreslují současně s posledním časovým úsekem.

7 thoughts on “Jak obchodovat binární opce – 23. multi time frame indikátory

 1. jj to ja viem a suhlasim ze je ich tam celkom dost, pre zacinajuceho obchodnika to určite stačí.,.. ale teraz si to iste pozrite aj u markets dema 😛 je tam toho tak 5x viac. hlavne akcie firiem u XT uplne chybaju. potom je u markets ovela viac CFD indexov. Preto vravim, ze pre obchodnika co v tom už beha je myslim tych par euro na rok zanedbatelné 🙂

 2. chcem sa spýtať ohľadom metatraderu,…. lebo som si preklikol teraz cez link na nastavenie metatraderu u vás

  … prepísali ste linky na odporúčanie odkiaľ odoberať dáta do metatraderu,… predtým to bolo markets.com. poskytuje XM demo na dlhšiu dobu než markets? alebo prečo ste prešli na iného poskytovateľa ? markets majú v ponuke tak 20x viac aktív.

  1. Přesně tak, Markets čím dál víc zkracoval platnost dema a některým lidem se už nedařilo aktivovat nové. Tak zkoušíme XM, to by snad mělo být časově neomezené. Pochopitelně lze použít Metatrader i od jiných brokerů, můžete vyzkoušet cokoliv.

   1. nj,… ostatný brokery nemajú už ani toľko aktiv co XT :),…

    nahodou neviete, teoreticky, co by stálo vedenie reálneho účtu u markets ? stačilo by platiť asi len mesačný poplatok, nie?

    1. U Markets je účet považován za neaktivní, pokud posledních 90 dní nebyl proveden žádný obchod. Pak je účtován poplatek 5 dolarů měsíčně.

     1. tak to je v cajku. myslím, že je lepšie pre obchodníka zaplatiť 20 eur ročne na markets a mať tam snáď absolútne všetky menové pary, akciové indexy, komodity a fondy. XT maju iba menove pary.

     2. To ne, XM nabízí i docela dost komodit a akciových indexů, viz. obrázek. Je to stejné jako v jakémkoliv Metatraderu, musíte pravým tlačítkem myši kliknout do toho seznamu aktiv a vybrat „Ukázat všechny symboly“, abyste viděl celou nabídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *