Jak obchodovat binární opce – 27. V čem jsou indikátory velmi užitečné

V našem seriálu o strategiích pro binárním opce jsme několikrát zmínili, že podle našeho názoru a zkušeností mají ukazatele (indikátory) jen omezené použití. V jistém ohledu ale můžou být velmi užitečné.

Indikátory

Nejprve ale zpět k našemu postoji k indikátorům obecně. Velký problém bývá v tom, že začátečníci často ztratí enormní množství času hledáním ziskové strategie, která bude založena jen na nich.

Myslí si, že najdou kombinaci ukazatelů, kterou nahodí do Metatraderu a která jim bude generovat ziskové obchodní signály, aniž by do toho jako obchodníci museli vložit jakékoliv uvažování.

To se v podstatě rovná ručně obchodovanému automatizovanému systému. Nebudeme tvrdit, že čistě mechanické systémy nemůžou fungovat, ale podle našich zkušeností mívají nižší úspěšnost a navíc se neobejdou bez pravidelných úprav, protože mají tendenci s postupem času přestávat fungovat.

Začínající obchodníci pak mají velkou šanci, že jejich kombinace nebude mít žádnou skutečnou výhodu v trzích a že se bude jednat pouze o náhodu, která krátkodobě ponese zisky. Zkrátka vývoj čistě mechanických obchodních strategií, které by se daly formulovat programovým kódem, považujeme za záležitost pro vysoce pokročilé obchodníky.

Pokud k obchodování přistoupíte tak, že se naučíte základy, budete se věnovat cenové analýze ať už čistě technické nebo i fundamentální, máte podle nás větší šanci na úspěch a vaše strategie by měla mít lepší výsledky.

Kdy se indikátory opravdu hodí

Základem každé úspěšné strategie je pečlivé testování, a to v první řadě na historických datech, posléze její ověřování na demo účtu. A testování je zřejmě ta nejméně zábavná stránka obchodování, nicméně nutná.

A v této fázi se můžou ukazatele velmi hodit. Možností, jak je při testování uplatnit, je nespočet. Obecně jde o to, aby vám pomohly identifikovat každou situaci, ve které budete hledat potenciální vstupy do obchodu.

Takže například můžete využít fraktály pro identifikaci důležitých cenových úrovní, na kterých budete hledat potenciální vstupy. Záleží na dané strategii, ale principem je zmechanizovat označení míst v grafech, kde bychom mohli potenciálně obchodovat, pokud budou splněna naše další pravidla.

Velmi častou chybou totiž při testování bývá, že si najdete zajímavý vstupní pattern, který je ale celkem snadno přehlédnutelný, takže při procházení historických grafů přehlédnete x jeho výskytů, které tedy ani nezapočítáte do výsledků, a ty jsou pak z tohoto důvodu zkreslené.

Testováním stráví obchodníci velké množství času, a není nic horšího, než po neočekávaných výsledcích na demu zjistíte při návratu k historickým grafům, že vaše testy byly špatné. Opakovatelnost je u strategií velmi důležitá.

Podle nás tedy není vhodné hledat kombinaci indikátorů, která vám bude mechanicky generovat vstupy do obchodů, ale využít indikátory k tomu, aby vás upozornily na situace, ve kterých můžete obchodovat, pokud budou splněny další podmínky strategie.

Stroj totiž nepřehlédne žádný výskyt podmínek, které mu nadefinujete pomocí indikátoru nebo jiného skriptu, zatímco člověk chybovat může.

Indikátory vám tedy můžou pomoct při testování, abyste nepřehlédli žádné místo potenciálního obchodu. Rozhodování o vstupu do obchodu by ale podle nás mělo zůstat na samotném obchodníkovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *