Při technické analýze můžete využít nejen intermarket analýzu ve vztahu k přímo příbuzným trhům, ale také k těm vzdálenějším, jako je ten se zlatem.
V našem osmém dílu seriálu o obchodování binárních opcí jsme si vysvětlili, co je to intermarket analýza, a ukázali příklady na měnových párech, které spojuje jedna stejná měna. Měny jsou pro tuto analýzu přirozeným podkladovým aktivem, protože se obchodují v párech.
Ovšem intermarket analýza je použitelná i pro jiné trhy, které na první pohled spolu nemají přímo nic společného. Jedním z nich je zlato, se kterým se porovnává spousta rozličných aktiv.
Zlato je jedna z nejstarších komodit a často je také považováno za „bezpečný přístav“, kam investoři ukládají své peníze při obavách z turbulencí na jiných trzích.
Historicky tak lze vysledovat negativní korelaci především mezi zlatem a americkým dolarem. To znamená, že když hodnota zlata roste, hodnota dolaru mívá tendenci klesat, a opačně.
Nejvíce zřejmé to může být u měnových párů, u kterých druhá měna také určitým způsobem souvisí se zlatem. Jako příklad se udává AUD/USD, protože Austrálie je velkým producentem zlata, což posiluje pozitivní korelaci tohoto páru se zlatem (australský dolar posiluje spolu se zlatem, což se projevuje růstem u tohoto páru).
Nebo USD/CHF, protože Švýcarsko má ve svých bankách velké zásoby zlata, takže tento pár koreluje se zlatem negativně (švýcarský frank posiluje se zlatem, což se projevuje poklesem u tohoto páru).
Podobný vztah bývá pozorován mezi zlatem a americkými akciemi. Když investoři očekávají, nebo jsou svědky problémů na akciových trzích, můžou své peníze přesouvat do zlata.
Ovšem lze najít různé analýzy, některé tento vztah potvrzují, jiné zase říkají, že třeba akciový index SP500 se zlatem prakticky nekoreluje vůbec.
Rozebírat by se dal i vztah mezi ropou a zlatem, ale cílem tohoto článku není říct, kde jistojistě panuje korelace a kde nikoliv, protože to ani není možné. Záleží totiž hodně na časových intervalech, které vás zajímají, a to dvojím způsobem.
Analýza korelace za posledních 40 let může přinést jiné výsledky než analýza na stejných trzích za posledních 10 let. A k tomu platí, že na vyšších time framech grafů může korelace vypadat jinak než na těch nižších.
Je tedy na každém obchodníkovi, který má zájem o tento typ analýzy, aby si nastudoval, jestli lze u zlata vypozorovat určitou souvislost cenových pohybů s pohyby na jím obchodovaných podkladových aktivech. A na základě vlastní obchodní strategie se pak rozhodnout, jestli je možné případné korelace nějak využít.