Jak obchodovat binární opce – 4. Volba časového rámce grafů

Ještě než se pustíme do rozebírání různých možností technické analýzy, která vám pomůže předvídat cenové pohyby, měli bychom pokrýt jedno důležité téma, a to je volba časového rámce grafů neboli time framu.

To je důležité pro ty, komu nestačí cenové grafy v obchodní platformě binárních opcí. Kdo si chce s grafy více hrát, studovat je a připravovat si strategie, použije samostatný nástroj pro zobrazování cenových grafů.

Svíčka v cenovém grafu
Svíčka v cenovém grafu

V něm máte možnost zobrazovat dosavadní vývoj ceny různými možnostmi. Cena může být zobrazena pomocí čar, úseček nebo třeba velmi oblíbených svíček. Vždy ale budete muset rozhodnout, za jaký časový interval se má cena zobrazovat. Pokud zůstaneme u svíček, tak každá svíčka vždy zobrazuje otevírací a uzavírací cenu (tělo svíčky) a nejvyšší a nejnižší cenu (knoty) za určitý časový úsek, za minutu, 5 minut, 30 minut nebo třeba hodinu (na horní liště Metatraderu zastoupeno symboly M1, M5, M15 atd.)

Základní otázka zní, jaký zvolit časový rámec pro obchodování binárních opcí? Odpověď tkví v tom, jaké opce chcete obchodovat. Každý si samozřejmě může najít, co mu bude vyhovovat, a vůbec se nemusí řídit žádnými radami, ale obecně platí, že časový rámec grafu je lepší mít nižší nebo stejně dlouhý, jako je splatnost opce.

To znamená, že pokud budeme obchodovat velmi rychlé minutové opce, nejvhodnější bude sledovat minutové (1M) grafy, kde budeme hledat vstupy, které nám s určitou úspěšností zajistí pohyb ceny naším směrem v příští minutě, která odpovídá jedné svíčce v grafu.

Cenové grafy při obchodování binárních opcí
Při obchodování pětiminutových binárních opcí se jeví jako vhodné pětiminutové grafy.

Pokud budeme obchodovat třeba pětiminutové binární opce, máme trochu větší výběr, můžeme sledovat pětiminutové grafy, ale taky třeba minutové. A obdobně to platí dál. Pokud vstupujeme do obchodu zpravidla 15 minut před expirací opce, zřejmě budeme sledovat nanejvýš 15minutové grafy.

Proč? Protože na obchodování bychom si měli připravit určitý plán a nevstupovat náhodně. Takže si na historických grafech budeme hledat situace, které s určitou pravděpodobností (nikdy nebude 100procentní) povedou k určitému pohybu ceny. A když chci s nějakou úspěšností předpovídat pohyb ceny v příštích 15 minutách, není možné se to učit na historických hodinových grafech, protože z nich neuvidíme, co se dělo v 15minutových intervalech, ale jen v hodinových. Z hodinové svíčky zkrátka nevyčteme všechno potřebné, co se dělo uvnitř dané hodiny.

Tohle všechno pochopitelně platí pro běžné způsoby obchodování binárních opcí podle technické analýzy. Ale možností je nesčetně mnoho, takže tento přístup určitě není jediný správný.

8 thoughts on “Jak obchodovat binární opce – 4. Volba časového rámce grafů

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v jakém okamžiku – z hlediska vykreslování svíček – vstupujete do obchodu. Např. v případě odrazu – až po vykreslení dané svíčky, která znamená odraz, nebo už v průběhu vykreslování, či jestli máte nějaké pravidlo (např. u 5-ti min svíček nejdříve minutu před vykreslením apod.)…?
    Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, vždy až při jejím uzavření. Je to z toho důvodu, že při testování systému vidíte v grafech jen konečný stav, vstupy v průběhu svíčky nelze zpětně otestovat a ověřit. Takže jelikož systém lze vymýšlet jen na základě uzavřených svíček, vstupy časuju také na uzavření svíčky.

  2. Dobrý den,
    dnes jsem narazila v grafu na situaci, kdy po zelené svíčce následuje červená, přičemž tělo červené svíčky je znatelně výše než tělo předcházející zelené svíčky (USD/CAD, M15, 23.2. cca 17.45). Je možné, že se při zobrazování dat v grafu stane chyba nebo opravdu může dojít k takové situaci?
    Děkuji Veronika

    1. Dobrý den, tomu se v angličtině říká gap, tzn. mezera mezi uzavírací cenou jedné svíčky otevírací cenou druhé. Pravidelně je najdete v pondělí, mezi poslední páteční a první pondělní (resp. nedělní) svíčkou, protože během víkendu dochází k událostem, které pak znamenají jinou cenu. Ale ke gapům může dojít a dochází i během obchodních dní, zpravidla po zprávách, které hodně hnou s cenou, obchodníci prostě najednou jsou ochotní akceptovat cenu, která je o kus jinde než ta předchozí. Takže je to relativně běžný jev, ale vždy za tím stojí nějaká z těchto věcí, v běžném klidném trhu se to neděje a cena se hýbe plynule.

  3. Dobry den, nepochopil jsem z tohoto článku, co vlastne znamená časový rámec.. ? Mohl byste mi dat kontaktní e-mail?

    Dekuji

    1. Dobrý den, časový rámec = time frame. Cena se v grafech nezobrazuje kontinuálně čarou, která by reflektovala všechny její změny, ale klasicky v úcečkách nebo svíčkách, které vždy ukazují otevírací, uzavírací, nejvyšší a nějnižší cenu za určité časové období. Třeba za 5 minut, pak je to 5minutový časový rámec neboli time frame.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *