Jak obchodovat binární opce – 5. Trendové čáry

V tomto díle se budeme věnovat jedné z relativně jednoduchých, přesto velmi účinných strategií. Jsou to trendové čáry zakreslované v cenových grafech.

Sice se říká, že dva obchodníci nezakreslí na stejném grafu trendovou čáru nikdy stejně, ale to není důležité. Tohle rčení uvádíme jen pro ilustraci toho, že můžete najít spoustu teorií o tom, jak správně zakreslovat trendové čáry, ale důležité je jen jedno, a to abyste s nimi dokázali efektivně obchodovat.

Obchodování binárních opcí pomocí trendových čar se skládá ze dvou elementů. Tím prvním je zakreslování samotných čar, tím druhým vyhledávání takových odrazů ceny od čáry, které nám přinesou uspokojivou úspěšnost obchodů. Samozřejmě je možné také obchodovat průrazy, ale to je mnohem náročnější. Obecně se dá říct, že obchodování proti trendu je spíš pro pokročilé obchodníky, takže o tom možná někdy později.

Pro kreslení trendových čar budete potřebovat nástroj pro zobrazování cenových grafů.

Kreslíme

Trendové čáry a binární opcebinarniopcetrendovacara
Rostoucí trend – cena swinguje směrem nahoru. Trendová čára se opírá o dna vln.

Trendovou čáru obvykle zakreslíme tak, že vyjdeme z nějakého cenového vrcholu nebo dna, a čáru zakreslíme podél cenového pohybu daným směrem. Trendem míníme, když cena dělá určitým směrem vyšší vrcholy a vyšší dna (rostoucí), nebo nižší vrcholy a nižší dna (kleasající). Někdo vám řekne, že trendovou čáru by cena nikdy neměla protínat, jiní říkají, že knoty svíček protínat čáru můžou. Podle našich zkušeností skutečně můžou a nejdůležitější je, abyste cítili, že trendová čára na cenový trend pasuje.

Abyste čáru mohli nakreslit, logicky ji potřebujete opřít alespoň o dva body, to znamená o počáteční vrchol/dno a pak o první vlnu (anglicky swing). Pak se můžete snažit obchodovat další odraz, tedy třetí dotek ceny na trendovou čáru. Nebo můžete kreslit čáru až se třemi opěrnými body a obchodovat čtvrtý kontakt s čárou.

Trendová čára
Trendové čáry nemusí vždy začínat v nejnižším/nejvyšším bodě. Kreslete je tam, kde dávají smysl.

Trendové čáry ale nemusí vždy začínat na dlouhodobém vrcholu či dně. Někdy se stane, že cena vystřelí určitým směrem a až pak začne dělat vlny/swingy. V takových případech trendová čára sedne až na tyto swingy a se začátkem pohybu ji nespojíte. A přesto se dá podle ní obchodovat.

Trendové čáry je zkrátka nejlepší kreslit podle selského rozumu. Když vidíte, že na nějaký pohyb sedne, tak si ji tam prostě zakreslete a nehledejte žádné teoretické poučky. Nejlepší je si otevřít cenové grafy, jít do historie a tam si zkoušet trendové čáry kreslit. Tak se hodně naučíte.

Hledáme vstupy

Vstup do obchodu s binární opcí
Impulzem pro vstup do obchodu s binární opcí může být odrazová svíčka s dlouhým knotem. Nebo třeba dvojitý odraz od čáry.

Když už umíme kreslit trendové čáry, potřebujeme vysledovat, kdy podle nich budeme vstupovat do obchodů. Nejběžnějším přístupem je na odrazech od čáry. Měli byste si najít nějaké cenové formace, které budete obchodovat. Můžete je založit třeba na tvaru svíček nebo formaci, kterou vytvoří několik svíček. Někdo se naučí rozpoznávat silné odrazy v podobě větších svíček, jiný může najít svoji výhodu v řadě menších svíček neboli stagnaci na trendové čáře. Nebo si třeba můžete pomáhat svým oblíbeným indikátorem, který bude fungovat jako spoušť vašich vstupů na trendové čáře.

Mějte při tom na paměti, jaký jste si zvolili časový rámec grafů ve vztahu k tomu, jaký druh binárních opcí a s jakou splatností se chystáte obchodovat.

Při hledání vstupů do obchodu s binární opcí se také dívejte, jak se cena doposud chovala. Jestli jsou trendové vlny stále zhruba stejné, zvětšující se, nebo se zmenšují. Pokud se swingy zmenšují a cena už nepřekonává své předchozí vrcholy/dna, je třeba ostražitosti, protože je možné, že trend slábne a pohyb se zastaví. Tím samozřejmě klesá vaše šance na úspěšnost obchodu.

Jako vždy platí, že byste neměli hledat něco, co vám nadělí stoprocentní úspěšnost vstupů. To prostě v obchodování není možné. Je to hra čísel a pravděpodobností. Vy jen potřebujete, aby vaše celkové zisky byly větší než celkové ztráty, to platí pro každý přístup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *