Jak obchodovat binární opce – 6. indikátory

Indikátory
Třeba EMA34 vám může pomoci při identifikaci trendu.

Na internetu můžete najít spoustu rádoby obchodních systémů složených z různých indikátorů, ale drtivá většina z nich je k ničemu.

V tomto článku si povíme, kdy a jakým způsobem má smysl indikátory používat a čemu je lepší se vyhnout, abyste zbytečně neztráceli čas věcmi, které k ziskovému obchdování binárních opcí nikdy nepovedou.

Jak indikátory nepoužívat u binárních opcí

V první řadě je třeba připomenout, že burza poskytuje jen tři základní informace: cenu, zobchodované objemy a čas. Nic víc. Z toho vyplývá, že všechny indikátory, ať vám do grafů zakreslují sebekrásnější křivky a formace, jsou nějakým způsobem vypočítávány z těchto tří informací.

Jak vidíte, nejedná se tedy o žádný zázrak, který by mohl s jistotou předpovídat budoucí vývoj ceny. Tohle platí i pro (automatické) obchodní systémy, ty si také hrají jen s cenou, časem a objemy. Neztrácejte proto čas s indikátory nebo systémy, které vám do grafů zakreslí pět křivek a šipkami vám budou indikovat, kdy máte do obchodů vstupovat.

Protože cenu vůbec nezajímá, jestli se někde překřížily nějaké indikátory, nebo jestli třeba nějaká křivka překročila nulovou linku, když jiná byla nad hodnotou 100. To jsou věci naprosto irelevantní, a pokud vám nějaký podobný přístup bude fungovat, tak vězte, že ne dlouhodobě. Dvojnásob to platí pro systémy, které vás budou posílat do obchodů proti trendu, ty povedou k jednoznačné likvidaci obchodního účtu.

Ne všechny indikátory jsou k ničemu

Výše uvedené ale neznamená, že musíte indikátory úplně zatratit a sledovat jen samotnou cenu. Můžete to udělat, ale nemusíte. Ale nikdy nepřestaňte v první řadě koukat na vývoj ceny, indikátory berte jen jako pomůcku, nikoliv jako primární kritérium pro vstup do obchodu s binární opcí.

Jelikož je vždy dobré jít s davem, tedy s trendem, takže si můžete třeba některými indikátory pomáhat při identifikaci trendu. V tomto případě vám můžou posloužit klouzavé průměry (EMA apod.). Nebo třeba i oscilátory (CCI, RSI apod.). Dají se nastavit třeba v Metatraderu.

S indikátory si můžete dokonce pomáhat i pro časování samotných vstupů do obchodů s binárními opcemi, ale je třeba zdůraznit, že jen pomáhat. Nemůžete slepě brát všechno, protože linka x překřížila linku y, to by nefungovalo.

Primárním hlediskem musí být vždy cena a její vývoj. Pokud ji ztratíte z dohledu a soustředíte se jen na indikátory, ziskoví nebudete. Nicméně je pravda, že se zřejmě skoro každý obchodník nechá dříve nebo později zlákat představou, že bude obchodovat jen podle toho, jak mu bude nějaký indikátor sázet šipečky do grafů, aby nakonec přišel na to, že to takhle nejde.

Shrnutí

Indikátorů je nepřeberné množství a zřejmě každý den někdo naprogramuje nějaký nový. Vždy ale půjde jen o výsledek výpočtu s maximálně třemi údaji: cenou, objemem a časem. Proto nehledejte žádný zázračný indikátor nebo soubor indikátorů, který by úspěšně a dlouhodobě předpovídal pohyby ceny.

Indikátory můžou sloužit jen jako pomůcka, která vám umožní se oprostit od určitého šumu a vnímat širší obrázek.

6 thoughts on “Jak obchodovat binární opce – 6. indikátory

  1. Zná někdo indikátor Stalin? Podle mě by mohl docela slušně vynášet, vypadá velmi dobře… Dal jsem si ho do metatraderu a úspěšných 5min obchodů bych mohl mít hromadu…

    1. Zdravím, tento indikátor jsem nezkoušel. Jen si dávejte pozor, aby se nepeřekresloval, ze zkušenosti vím, že pokud nějaký indikátor vypadá až moc dobře, je napsaný tak, že překresluje historii. Tzn. je vždy třeba si ho ověřit v reálném čase, nechat puštěný Metatrader a sledovat, jak se indikátor zakresluje v reálném čase, jen se podívat do historie může být klamavé.

  2. Zajímalo by mě prosím co znamená to číslo u plovoucích průměru EMA (34) a jak s tím jde pracovat? Případně jestli byste mohli do budoucna popsat par nejpoužívanějších indikátorů. Diky, jste skvělí.

    1. To je perioda, která znamená, za kolik svíček/úseček zpět se ten klouzavý průměr vypočítává. Čím nižší číslo, tím bude průměr „rychlejší“ a čára víc kopírovat cenu. Přistupuje se k tomu spíš empiricky, 34 je obecně nejpoužívanější hodnota mezi obchodníky, pro studium dlouhodobější trendů se to číslo navyšuje, zpravidla podle Fibonacciho posloupnosti, oblíbené je 144. Někdá si dává dvě EMA najednou, třeba těch 34 a 144, a pokud je cena mezi nimi, „není trend“. http://opcebinarni.cz/jak-obchodovat-binarni-opce-12-trendy-s-pomoci-ema

      1. 1) A pokud chci sledovat třeba minutové grafy mel bych použít periodu 14? Jelikož 34 se hodí spíše na střednědobé grafy.

        2) pokud chci zkusit zobrazit EMA 34 a EMA144 současně, tak v jakých grafech je to nejlepší (M1,M5 atd.)?

        1. Ta čísla jsou univerzální, není třeba je měnit podle rychlosti grafu. Ale experimentovat samozřejmě můžete. Perioda 14 se také používá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *