Nabídka brokera IQ Option se rozšířila o CFD, takže se pojďme podívat, jak se s nimi obchoduje.
Co jsou CFD
CFD (Contract for Difference) je investiční nástroj, který vám umožní spekulovat na cenové pohyby podkladových aktiv, aniž byste tato aktiva museli skutečně vlastnit. Další detaily nejsou pro účely tohoto článku potřebné.
Podstatné je, že na rozdíl od binárních opcí musíte sami zvolit, při jaké případné ztrátě a při jakém případném zisku obchod ukončíte. Obchod není limitován časem, záleží pouze na vás, kdy a za jakých okolností (zisk/ztráta) ho ukončíte.
Při obchodování prostřednictvím CFD váš zisk a ztráta rostou přímo úměrně s tím, jak se cena pohybuje vaším směrem nebo proti vám. Čím dál jde vámi zvoleným směrem, tím větší zisk, a naopak, čím dál jde proti vašemu směru, tím větší ztráta.
Jak obchodovat
Obchodování s CFD je o trochu složitější než s binárními opcemi, čeká vás víc rozhodnutí. Dopředu byste měli vědět, kolik chcete na daný obchod riskovat peněz. Tato částka by měla vždy být jen malým zlomkem vašeho kapitálu na obchodním účtu.
Mějte na paměti, že potenciální ztráta obchodu s CFD není implicitně omezena výší investice, musíte sami nastavit, kdy se obchod uzavře, v jaké ztrátě a v jakém zisku. Pak dojde k automatickému uzavření podle toho, která situace nastane dříve (zisk, ztráta). Rozhodně nedoporučujeme obchodovat bez nastavení automatického omezení ztráty.
1. Investovaná částka
Nejprve zvolte částku, kterou do obchodu investujete (Amount). Ta spolu s pákou (Multiplier) určí, jak velký zisk/ztrátu bude znamenat pohyb ceny podkladového aktiva o jeden bod.
2. Páka
Páka (Multiplier) je nástroj, který vám umožní dosahovat smysluplných výsledků v poměru vůči investovanému kapitálu. Pákový efekt může být užitečný, ale také nebezpečný, proto je třeba ho využívat s rozmyslem.
Vysvětleme si to na příkladu. Zvolme příklad CFD akcií Googlu. CFD na akcie v nabídce IQ Option teprve přibydou, ale bude to jednoduší vysvětlení, než za použití měnových párů, které už v nabídce jsou.
Když zvolíte páku x1, bude to znamenat, že při nákupu akcií nakoupíte akcie přesně v hodnotě, kterou jste zvolili v bodě 1. (investovaná částka). To znamená, že když se pohne cena akcií o 1 cent vaším směrem, váš zisk vzroste také o 1 cent. A při opačném pohybu o 1 cent vaše ztráta vzroste také o 1 cent.
Když zvolíte páku x50, bude to znamenat, že nakoupíte akcie v 50krát větší hodnotě, než je vámi investovaná částka do obchodu v bodě 1. Takže když se cena akcie pohne o 1 cent vaším směrem, váš zisk vzroste o 50 centů. A opačně, pokud půjde cena o 1 cent proti vám, vaše ztráta vzroste o 50 centů.
Pákový efekt tedy může být mocný sluha, ale zlý pán. Výši páky byste měli volit podle aktiva, které obchodujete. Když například budete obchodovat měny, třeba pár EUR/USD, tak je zřejmé, že páka 1x by vám byla vzhledem obvyklým cenovým pohybům k ničemu. Vaše zisky a ztráty by se pohybovaly ve zlomcích centů. Na měnách můžete pro začátek vyzkoušet páku x25, určitě začněte nejdříve na demo účtu!
Páku volte také v závislosti na tom, jakou ztrátu jste ochotní utrpět v případě, že váš obchod nevyjde. Vedle cenového grafu v obchodní platformě vpravo uvidíte měřítko Potential profit, které vám ukáže, jakého zisku a ztráty dosáhnete v závislosti na velikosti cenového pohybu. Volte různé páky a uvidíte, jak se procenta budou měnit.
3. Automatické uzavření obchodu
Automatické uzavření obchodu (Position Auto Closing) je velmi důležitou funkcí. Nastavíte, kdy se má obchod sám uzavřít, a to jak ve ztrátě, tak v zisku. Pokud jste už někdy obchodovali i jiné nástroje než binární opce, budete znát anglické termíny Stop loss a Take profit.
V poli „When loss is“ nastavíte, kdy se má obchod uzavřít, pokud půjde cena proti vám, tedy s jakou ztrátou. Máte tři možnosti, jak určit okamžik automatického uzavření obchodu: podle velikosti ztráty v procentech zůstatku na účtu, podle velikosti ztráty v penězích a při dosažení určité ceny.
V poli „When profit is“ nastavíte, kdy se má obchod uzavřít, pokud půjde cena vaším směrem, tedy v jakém zisku. Opět máte tři možnosti, jak určit okamžik automatického uzavření obchodu: podle velikosti zisku v procentech zůstatku na účtu (Profit Percentage), podle velikosti zisku v penězích (Profit in Money) a při dosažení určité ceny (Asset Price).
Pro orientaci nezapomeňte využít to měřítko vedle grafu s procenty (Potential Profit), abyste věděli, na jaké cenové úrovni dosáhnete jakého zisku/ztráty). Kurzorem myši najeďte na tlačítko Buy nebo Sell, a měřítko se přizpůsobí vám zvoleným parametrům.
Pokud použijete procenta, tak můžete snadno nastavit, kolik procent zůstatku na účtu budete riskovat na daný obchod. Pak si jen hlídejte, aby vzhledem ke zvolené páce byl prostor pro cenový pohyb dost velký. Když budete například riskovat 3 % a zvolíte moc velkou páku, tak vás z obchodu vykopne sebemenší pohyb ceny proti vám.
4. Směr obchodu
Poslední krok je po technické stránce velmi prostý, pouze zvolíte směr obchodu, tedy jestli cena podle vás poroste (Buy) nebo bude klesat (Sell). Je to ale samozřejmě velmi důležité rozhodnutí z hlediska výsledku obchodu, bez pořádné strategie se neobejdete.
Navíc vzhledem k tomu, že u CFD velikost zisku a ztráty nejsou předem dané, máte tu tyto další proměnné, které rozhodnou o tom, jaký budou vaše obchodní výsledky. Existuje prakticky nekonečné množství kombinací, kdy do obchodů vstupovat a kdy je uzavírat. Načasování výstupů z obchodů je z hlediska výsledků stejně důležité jako načasování vstupů.
Shrnutí
CFD jsou z hlediska obchodování komplikovanější investiční nástroj než binární opce. Na obchodníka jsou kladeny vyšší nároky, protože sám musí určit, v jak velké ztrátě a v jak velkém zisku obchod případně uzavře. Navíc je třeba vstřebat pákový efekt a práci s ním.
Jako vždy platí, že byste měli v obchodování riskovat jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit, protože můžete dosahovat nejen zisků, ale také ztrát. A určitě si vše nejdříve vyzkoušejte a připravte na demo účtu.
Jenom chci připomenout pro ty, kteří by náhodou chtěli obchodovat s kryptoměnami u IQ Option, aby vzali v potaz, že IQ Option nevydělává jen na těch 10% poplatcích, ale také na vašem profitu nebo lépe řečeno na penězích, které jste tam vložili. Nikde jinde se s tím nesetkáte. IQ Option tvrdí, že postupuje s formulí, která se používá všude, jenže to není pravda. Princip je jednoduchý, jestliže otevřete pozici v ceně 1 a zavřete ji v ceně 3, měli byste obdržet 200%. Čili byste měli ztrojnásobit vložené peníze. Jenže procenta bývají odlišná a bolí to hlavně u vyšších procent nebo velké výši vložených peněz. Např. já jsem otevřel pozici u kryptoměny IOTA s hodnotou 2, teď se pohybuje okolo 3.22, čili bych měl dostat něco přes 60%, jenže má procenta se pohybovala kolem 51%.