Jak obchodovat klasické opce u IQ Option – kompletní návod

Klasické opce se spojily s binárními, a proto se podívejme, jak jsou mezi nimi rozdíly a jak se s vanilla opcemi obchoduje.

Co jsou klasické opce

Teorie kolem opcí je relativně komplikovaná, avšak pro potřeby pochopení obchodování s nimi je nutné ji vysvětlit. Praxe je pak o něco jednodušší, takže mějte strpení.

Opce jako taková představuje smlouvu neboli kontrakt, který vám dává právo, nikoliv povinnost, prodat nebo koupit určité podkladové aktivum (komoditu, akcie, měny…) za určitou cenu. A máte na to jen omezený čas, který je vymezen splatností opce.

Opce se samozřejmě využívají pro to, abyste vydělali na cenový pohybech. Když si tedy například myslíte, že cena ropy půjde nahoru, koupíte opci Call na ropu. Naopak když si myslíte, že cena bude klesat, koupíte opci Put. A můžete si vždy zvolit, vůči jaké ceně bude výš nebo níž, nemusí to být zrovna vůči té aktuální.

Tato cena, kterou si vyberete, ať už je to aktuální cena podkladového aktiva nebo vyšší nebo nižší, se nazývá strike cena. Je to cena, se kterou se bude porovnávat aktuální cena aktiva ve chvíli, kdy vyprší splatnost opce (případně i dřív, pokud se rozhodnete pro předčasný prodej opce) pro určení výsledku obchodu.

Jako obchodník si formou opce zajistíte právo prodat nebo koupit podkladové aktivum za strike cenu, kterou si sami zvolíte.

Příklad: aktuální cena ropy je 100 a předpokládáte její růst, tak koupíte opci Call se strike cenou 100. Pokud cena skutečně vzroste, například na 120, realizujete své opční právo, nakoupíte ropu za 100 a ihned prodáte za trží cenu 120, takže realizujete hrubý zisk 20.

A konečně každá opce něco stojí. Za právo prodat nebo koupit aktivum za určitou fixní (strike) cenu musíte zaplatit. Ceně opce se jinak také říká opční premium. To si pak odečtete od hrubého zisku a máte zisk čistý. Pokud se vrátíme k předchozímu příkladu, tak pokud by cena opce byla například 2, váš čistý zisk by byl 18 (20 – 2). To znamená, že jste riskovali 2 a vydělali 18, což je devítinásobné zhodnocení investice.

Teorie opcí je názorně vysvětlena v následujícím videu, které jsme připravili ve spolupráci s brokerem IQ Option, u kterého je nově možné klasické opce obchodovat vedle těch binárních.

Praxe je jednodušší

Dobrou zprávou je, že v praxi nákup a prodej podkladového aktiva nerealizujete. Prostě si koupíte opci, a buď trefíte směr pohybu ceny a dosáhnete zisku, nebo ho netrefíte a přijdete o peníze, které jste za opci zaplatili.

Tedy i klasických opcí platí, že nikdy nemůžete přijít o víc peněz, než jste zaplatili za opci. A váš zisk je teoreticky neomezený, protože čím dál půjde cena vaším směrem, tím větší zisk realizujete při uzavření obchodní pozice.

Navíc u klasických opcí je běžné obchody uzavírat před splatností, narozdíl od opcí binárních, kde to podle nás zůstává nevýhodné.

Proto u klasických opcí vždy uvidíte v obchodní platformě IQ Option čtyři sloupce, dva pro potenciální ztrátu a dva pro potenciální zisk. Jeden pár zisku a ztráty ukazuje, kolik byste vydělali či prodělali při ukončení obchodu až při splatnosti, druhý zisky a ztráty při aktuální ceně.

Jak obchodovat klasické opce

Realizace samotného obchodu s opcí je poměrně jednoduchá. Popíšeme postup na platformě IQ Option, protože jiný broker binárních opcí ty klasické zatím nenabízí.

  1. Zvolte si podkladové aktivum, u něhož chcete spekulovat na pohyb ceny. V našem příkladu na obrázku jsou to akcie Facebooku.
  2. Zvolte si splatnost opce, tedy okamžik, kdy nejpozději dojde k uzavření obchodu. Můžete ho ukončit i dřív.
  3. Zvolte strike cenu. Tedy cenu se kterou se bude porovnávat aktuální cena aktiva při uzavření obchodu. Jinak řečeno cenu, vůči které předpokládáte růst nebo pokles.
  4. Nastavte počet opcí, kolik jich chcete koupit. Kolik vás to bude stát, se zobrazí v tlačítkách pro otevření obchodu Call a Put. Tímto rozhodnete, kolik do obchodu investujete.
  5. A konečně zvolte, jestli bude cena podle vás růst nebo klesat, podle toho kliknete buď na tlačítko Call nebo Put. Jaký bude váš potenciální zisk nebo ztráta, uvidíte, když ukazatelem myši najedete na tlačítko Call nebo Put.

Obecně lze říct, že čím méně pravděpodobný scénář zvolíte, tím méně zaplatíte za opci a tím většího potenciálního zisku můžete dosáhnout, dokonce i tisíce procent.

Naopak čím pravděpodobnější scénář zvolíte, tím více zaplatíte za opci a tím nižší bude váš potenciální zisk.

Přičemž hodnota potenciálního zisku a ztráty se mění s časem a s pohybem ceny, pokud hovoříme o stejné strike ceně.

Na závěr dodejme, že klasické opce je možné obchodovat jen odpoledne, od 14:30 do 21:00 GMT. To znamená 16:30 až 23:00 našeho letního času a 15:30 až 22:00 našeho zimního času.

Vše opět najdete znázorněné ve videu, které jsme připravili ve spolupráci s IQ Option.

Klasické opce zjednodušeně

Na úplný závěr uvedeme zjednodušený princip obchodování s klasickými opcemi. Zvolíte si cenu (strike cena), vůči které bude podle vás v budoucnu aktuální cena výš nebo níž. Do takového obchodu investujete libovolnou částku.

Když bude vaše předpověď správná, vyděláte peníze, přičemž zisk bude záležet na tom, jak velkou vzdálenost cena urazila vaším směrem. Když bude vaše předpověď špatná, přijdete o peníze, které jste do nákupu opcí investovali. Nebo o méně, pokud obchod uzavřete před splatností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *