Jak postupovat při přechodu na živý účet

Když dosáhnete uspokojivých výsledků při demování, nastane čas obchodovat se skutečnými penězi. V tom okamžiku je třeba zvýšené opatrnosti.

Pro začátek zopakujme, že pro učení se obchodování binárních opcí slouží demo účet, který nic nestojí a umožňuje simulaci obchodování s virtuálními penězi. Teprve až když dokážete obchodovat ziskově podle svých představ na demu, můžete přejít k obchodování na živém účtu se skutečnými penězi.

Co jste se nenaučili

Demo vám umožní si osvojit spoustu věcí, které úspěšných obchodník potřebuje. Patří mezi ně disciplína, trpělivost a zisková strategie. Jednu věc si ale při tréninku vyzkoušíte jen minimálně, a tím jsou emoce spojené s obchodováním.

Když nejde o skutečné peníze, vaše emoce nebudou tak silné, jako když začnete investovat své vlastní finanční prostředky. A s tím je třeba počítat, ze začátku s vámi budou cloumat emoce s každým pohybem ceny.

Proto začínejte s tou nejmenší možnou investicí na obchod, i kdyby to znamenalo menší riziko, než vám dovolují pravidla vašeho money managementu. Tzn. i kdybyste začínali s deseti tisíci dolarů, udělejte si pro začátek sérii obchodů po jednom dolaru (nebo kolik je minimum u vašeho brokera). Až poté začněte investice navyšovat podle pravidel.

Je totiž třeba se naučit zachovat klid, a to hlavně v případě ztrátových obchodů. Velké jásání ze zisků je také zbytečné.

Počítejte tedy s tím, že při přechodu na živý účet vás čeká další učení, je třeba zvládnout psychologii obchodování. Pokud ale svoji práci odvedete dobře na demu a budete se moct opřít o solidní strategii a statistiky z testů, bude se vám tento aspekt zvládat snadněji.

Stop loss na kapitál

Při přechodu na živý účet je dobré si dopředu a s chladnou hlavou stanovit jakousi záchranou brzdu v podobě mentálního stop lossu na obchodní kapitál. Z backtestů a demování byste měli vědět, jaké výsledky od své strategie můžete očekávat. Zisky vás nerozhodí, takže pracujete zejména s tím, jaké hrozí nejhorší scénáře.

Je třeba si říct, co budete ještě považovat za normální výkyvy v distribuci zisků a ztrát, a co budete považovat za problém či dokonce selhání strategie, které vás přiměje zastavit živé obchodování a vrátit se zpět k rýsovacímu prknu.

Řekněme například, že začnete obchodovat s 200 dolary. Z vašich testů například vyplyne, že poklesy kapitálu do 20 procent jsou normální. Takže si řeknete, že pokud klesne vaše equity o 30 nebo 40 procent, zastavíte živé obchodování a vrátíte se k testům. Kdybyste měli smůlu hned na začátku, tak by to vypadalo tak, že když chytnete sérii ztrát, která dovede váš účet na 140 (40% pokles) nebo 120 dolarů (50%pokles), tak prostě přepnete zpět na demo a pustíte se do analýzy svých obchodů a výsledků.

Tohle všechno je opravdu třeba si připravit předem a držet se toho, protože při živém obchodování budete pod vlivem emocí a mohli byste jednat iracionálně. Můžete zbytečně zastavit obchodování v rámci běžných výkyvů, nebo naopak pokračovat ve ztrátách i v situaci, kdy je zjevné, že je něco špatně.

Tato pravidla se stávají součástí obchodního plánu, takže pak doslova platí, že při obchodování jen mechanicky plníte svůj plán, který jste si připravili s chladnou hlavou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *