Jak se kryptoměny zneužívají pro podvody

Podvody s kryptoměnamiKryptoměny začínají poslední dobou trpět stejně jako v minulosti binární opce, protože se na ně soustředili podvodníci.

Čím dál více politiků a finančníků označují kryptoměny za podvod. Podle nás je to chyba, blockchainové technologie jsou tak významné, že pravděpodobně změní fungování mnoha věcí, počínaje celým finančním sektorem.

Ale protože kryptoměny zažívají boom a veřejnost o nich zatím moc neví, jsou také zneužívány podvodníky, stejně jako třeba binární opce. Problém není v samotném nástroji, který je zneužívaný, ale v podvodnících.

Tady je přehled typů podvodů s kryptoměnami, se kterými jsme se zatím setkali.

Investiční podvody

Kryptoměny zažily letos obrovský růst, čehož si začínají všímat i mainstreamová média. Je proto snadné přesvědčit lidi, že digitální aktiva mají potenciál dalšího velkého růstu, a nabalit na to nějaký ten investiční podvod.

Princip je tedy takový, že vám budou nabízeny nemalé zisky díky investování do kryptoměn. A to přes obchodní software, obchodní signály, kolektivní investování a podobně. Cílem takových podvodů buď bude vás poslat k určitému brokerovi, aby podvodníci získali provizi, nebo jen vybrat peníze od veřejnosti a zmizet s nimi.

V některých případech bývá využíváno tak zvané Ponziho schéma, kdy jsou na začátku výdělky skutečně vypláceny, a to z vkladů nově příchozích, než se pak systém zhroutí z nedostatku nových vkladů, nebo protože jeho provozovatelé vezmou všechny peníze a zmizí.

Těžební podvody

Těžení kryptoměn už není, co bývalo. S domácím počítačem jste mimo hru, rostoucí náročnost algoritmů znamenají, že víc zaplatíte za hardware a elektřinu, než co získáte těžením. Cloudové těžení nebo pronájem hardwaru někde jinde se také pohybuje na hraně rentability, pokud mluvíme o velkých kryptoměnách.

To ale nebrání podvodníkům, aby vymýšleli projekty údajného těžení s velkými zisky (x procent denně). Ve skutečnosti k žádnému těžení nedochází a opět se jen vybírají peníze od lidí. Často se s využitím Ponziho schématu peníze chvíli vyplácí, aby se nalákalo co nejvíce lidí, a pak všechno zmizí.

Podnikatelské podvody přes ICO

Prvotní emise kryptoměn je nástroj pro získání peněz na realizaci podnikatelského záměru. Existuje řada projektů, které jsou legitimní a lidé za nimi stojící to myslí vážně. Většina těchto prvotních emisí (Initial Coin Offering – ICO) jsou však k ničemu, respektive jen k obohacení lidí, kteří za nimi stojí.

Lidé tak nakoupí novou kryptoměnu, která na hodnotě nikdy pořádně nevzroste, protože se ukáže, že celý projekt nikdy nebyl zamýšlený k realizaci, nebo že byl nápad hloupý.

Ransomware

Kryptoměny umožňují víceméně anonymní transakce. Některé měny více, jiné méně. Toho využívají podvodníci k nelegálním přesunům peněz. Běžných lidí se týkají především viry, které zašifrují počítač a požadují výkupné za heslo pro odšifrování, je to tak zvaný ransomware.

To zvyšuje důležitost pořádné ochrany a dodržování bezpečnostních zásad. Nejen proto, abyste nemuseli platit, ale také proto, že i když výkupné v požadované kryptoměně zaplatíte, nemáte záruku, že heslo k odšifrování počítače skutečně dostanete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *