Jak se kryptoměny zneužívají pro podvody

Podvody s kryptoměnamiKryptoměny začínají poslední dobou trpět stejně jako v minulosti binární opce, protože se na ně soustředili podvodníci.

Čím dál více politiků a finančníků označují kryptoměny za podvod. Podle nás je to chyba, blockchainové technologie jsou tak významné, že pravděpodobně změní fungování mnoha věcí, počínaje celým finančním sektorem.

Ale protože kryptoměny zažívají boom a veřejnost o nich zatím moc neví, jsou také zneužívány podvodníky, stejně jako třeba binární opce. Problém není v samotném nástroji, který je zneužívaný, ale v podvodnících.

Tady je přehled typů podvodů s kryptoměnami, se kterými jsme se zatím setkali.

Investiční podvody

Kryptoměny zažily letos obrovský růst, čehož si začínají všímat i mainstreamová média. Je proto snadné přesvědčit lidi, že digitální aktiva mají potenciál dalšího velkého růstu, a nabalit na to nějaký ten investiční podvod.

Princip je tedy takový, že vám budou nabízeny nemalé zisky díky investování do kryptoměn. A to přes obchodní software, obchodní signály, kolektivní investování a podobně. Cílem takových podvodů buď bude vás poslat k určitému brokerovi, aby podvodníci získali provizi, nebo jen vybrat peníze od veřejnosti a zmizet s nimi.

V některých případech bývá využíváno tak zvané Ponziho schéma, kdy jsou na začátku výdělky skutečně vypláceny, a to z vkladů nově příchozích, než se pak systém zhroutí z nedostatku nových vkladů, nebo protože jeho provozovatelé vezmou všechny peníze a zmizí.

Těžební podvody

Těžení kryptoměn už není, co bývalo. S domácím počítačem jste mimo hru, rostoucí náročnost algoritmů znamenají, že víc zaplatíte za hardware a elektřinu, než co získáte těžením. Cloudové těžení nebo pronájem hardwaru někde jinde se také pohybuje na hraně rentability, pokud mluvíme o velkých kryptoměnách.

To ale nebrání podvodníkům, aby vymýšleli projekty údajného těžení s velkými zisky (x procent denně). Ve skutečnosti k žádnému těžení nedochází a opět se jen vybírají peníze od lidí. Často se s využitím Ponziho schématu peníze chvíli vyplácí, aby se nalákalo co nejvíce lidí, a pak všechno zmizí.

Podnikatelské podvody přes ICO

Prvotní emise kryptoměn je nástroj pro získání peněz na realizaci podnikatelského záměru. Existuje řada projektů, které jsou legitimní a lidé za nimi stojící to myslí vážně. Většina těchto prvotních emisí (Initial Coin Offering – ICO) jsou však k ničemu, respektive jen k obohacení lidí, kteří za nimi stojí.

Lidé tak nakoupí novou kryptoměnu, která na hodnotě nikdy pořádně nevzroste, protože se ukáže, že celý projekt nikdy nebyl zamýšlený k realizaci, nebo že byl nápad hloupý.

Ransomware

Kryptoměny umožňují víceméně anonymní transakce. Některé měny více, jiné méně. Toho využívají podvodníci k nelegálním přesunům peněz. Běžných lidí se týkají především viry, které zašifrují počítač a požadují výkupné za heslo pro odšifrování, je to tak zvaný ransomware.

To zvyšuje důležitost pořádné ochrany a dodržování bezpečnostních zásad. Nejen proto, abyste nemuseli platit, ale také proto, že i když výkupné v požadované kryptoměně zaplatíte, nemáte záruku, že heslo k odšifrování počítače skutečně dostanete.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someoneDigg thisShare on StumbleUponBuffer this pageFlattr the authorShare on RedditShare on TumblrShare on Yummly

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *