Jak si ověřit, jestli je binární broker regulovaný

makleriVzhledem k tomu, že se neustále objevují nové a nové společnosti, rozhodli jsme se doplnit informace, které se vám budou hodit při výběru, pokud si nevyberete žádného z brokerů binárních opcí, které máme prověřené a na které máme dobré ohlasy.

Před časem jsme publikovali článek o tom, jak rychle poznat podezřelého brokera. Dnes si ukážeme, jak si ověřit, zda má broker skutečně licenci a zda je regulovaný.

Regulace

Často opakujeme, že je vhodné si vybírat jen mezi regulovanými brokery, a to především proto, že budou vaše peníze ve větším bezpečí a pojištěné proti úpadku brokera. Regulace znamená, že broker musí plnit určité zákonné podmínky a že je pod dozorem regulačního orgánu v zemi svého sídla.

Pokud broker sídlí v zemi Evropské unie, stačí mu být regulovaný v dané zemi a na základě notifikace pak může své služby poskytovat i v ostatních zemích unie. To všechno si lze ověřit.

Jak hledat

Důležité je, že ne všichni brokeři mají stejný název jako společnost, která je provozuje a která má potřebnou licenci. V registrech je proto třeba vždy hledat správný název, což může být název mateřské společnosti. Ten se vždy dozvíte na stránkách brokera, bývá uvedený úplně dole na stránce nebo v kontaktech nebo v sekci „O nás“. Pokud má licenci, měla by tato informace být taktéž uvedena.

Ukažme si to na příkladu. Broker Topoption je provozován společností Safecap Investments. V registrech regulačních orgánů tedy hledejte Safecap, nikoliv Topoption (dále třeba u brokera Stockpair je to společnost Nextrade atd.).

Kde hledat

Kypr

Většina evropských brokerů binárních opcí sídlí na Kypru, kde má regulaci na starost CySec. Seznam licencovaných firem najdete zde. Tak si snadno ověříte, zda je broker skutečně regulovaný. I když samozřejmě existuje malé riziko, že někdo třetí uvede registrační informace jiného brokera, proto je lepší si vybírat jen mezi známými a ověřenými firmami.

Česká republika

Žádný český broker binárních opcí zatím neexistuje, ale ve vyhledávání České národní banky si můžete ověřit, zda má daná společnost (opět hledejte název firmy, který se nemusí shodovat s obchodní značkou brokera) oprávnění své služby poskytovat i u nás.

Velká Británie

Nemálo brokerů uvádí sídlo ve Velké Británii, čímž trochu zneužívají legislativní mezidobí, kdy binární opce ještě nejsou regulované jako investiční nástroj, mělo by k tomu dojít někdy příští rok. Regulovaní tak bývají jen ti, kdo nabízejí i jiné investiční nástroje. Pokud se broker vydává za britského, tak je podle nás možné důvěřovat jen těm firmám, které najdete v registru FCA.

Austrálie a Nový Zéland

Samozřejmě existují také brokeři v jiných zemích, které mají vyspělou finanční regulaci. Pokud ovšem brokera nenajdete v registru ČNB, správně by své služby u nás neměl nabízet, i když rizika jsou tu mnohem menší než s firmami ze zemí bez pořádné regulace. V Austrálii má na starost regulaci ASIC, na Novém Zélandu FMA která vede registr FSPR. To jsou dvě země, kde se poslední dobou objevilo několik brokerů binárních opcí. Ale pozor na Nový Zéland, protože ten má poměrně benevolentní pravidla pro zahraniční firmy a jejich pobočky, což vedlo k několika problémům, až FSA začala brokerům hromadně rušit licence a vyvíjí snahu pro zpřísnění legislativy.

Ostatní

Brokeři z jiných lokací v drtivé většině nebudou podléhat žádné přísnější regulaci, a proto bychom je z výběru úplně vynechali.

Závěr

Z hlediska bezpečnosti je podle nás nejlepší si vybírat mezi brokery sídlící v Evropské unii. U nich se poměrně snadno dají ověřit informace o regulaci a v případě problémů jsou největší šance, že se je podaří vyřešit.

2 thoughts on “Jak si ověřit, jestli je binární broker regulovaný

  1. Dobrý den ,bohužel nemám přístup k počítači a ráda bych začala u nějakého brokera obchodovat. Je možné využít smartphone místo počítače? Jestli ano, kterého brokera mi doporučujete…..Děkuji a přeji šťastný nový rok 2016

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *