Jak vnímat kryptoměny při obchodování

Kryptoměny jsou novým podkladovým aktivem pro obchodování, a proto se pojďme podívat na jejich specifika.

Kryptoměny lze obchodovat přes binární opce, přes CFD a přímo na burzách. Jedná se o podkladové aktivum velmi volatilní, a proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti. U binárních opcí se nic nemění, u nich jste z principu chránění povahou nástroje, a nemůžete ztratit víc, než investujete do obchodu.

U CFD je třeba se chránit tak zvaným stop lossem, neboli obchodním příkazem na automatické uzavření obchodu při dosažení určité ztráty.

Strategie

Obchodování s EtheremKdo se o kryptoměny nezajímá, může dospět k závěru, že na ně aplikuje obvyklou technickou analýzu. Ale existují i lepší cesty.

Kryptoměny sice mají v názvu slovo měna, ale je třeba si uvědomit, že mají určité věci společné s komoditami a že se neobchodují v párech. To je podstatné z několika důvodů. Kdo je zvyklý obchodovat klasické (fiat) měny ve forexových párech, přemýšlí tak, že cena může jít nahoru i dolů téměř nekonečně daleko.

Ovšem kryptoměny obchodované samostatně nemůžou klesnout víc než na nulu, tudíž potenciál na pohyb ceny směrem dolů je jasně omezený.

Do hry vstupuje také skutečnost, že většina kryptoměn má jasně omezený počet jednotek, který nikdy nevzroste. Z principu se tedy jedná o měny deflační, u nichž předpokládáme růst poptávky při neměnném množství jednotek měny, což by mělo vyvolávat tlak na růst hodnoty. To kryptoměny odlišuje nejen od měn, ale také od komodit.

Pro mnoho lidí sice může být problematické si představit, že série nul a jedniček někde v po internetu distribuované databázi má hodnotu třeba i tisíce dolarů, ale tak to dnes je. Když máte ten správný klíč (digitální peněženka), můžete s tímto kusem kódu libovolně nakládat, jedná se o digitální vlastnictví. Nebo můžete spekulovat u brokerů na změny hodnoty digitální měny.

Spíš než zacházet do technických detailů fungování kryptoměn je pro obchodníka lepší je vnímat jako komoditu, která může mít i funkci platidla. Pak je snadné si uvědomit, že když je dané komodity omezené množství a tato komodity je žádaná, její cena zřejmě poroste.

Tímto vysvětlením se chceme dopracovat k tomu, že i když je možné spekulovat jak na růst, tak na pokles kryptoměn, v současné době a za současného trendu může vaši úspěšnost zvýšit, pokud budete hledat jen obchodní příležitosti směrem na růst. Příležitostí bude méně, zato by při dobře promyšlené strategii měly mít vyšší procentuální úspěšnost.

To ale samozřejmě neznamená bezhlavě nakupovat kdykoliv, načasování vstupů stále zůstává klíčové, musí být podloženo strategií vyladěnou v testech a na demo účtu.

Při tomto stylu obchodování můžete riskovat méně na jednotlivé obchody a nechat větší prostor pro stop loss, čímž zvýšíte šanci na úspěch. Kryptoměny se zatím pravidelně vracejí k růstu, to je ten důvod.

Dobré je také zcela neopomenout fundamentální analýzu. Zjistěte si, co jaká kryptoměna představuje, jaké je její uplatnění, historie, co ovlivňuje její cenu a tak dále. Jinak řečeno pokud věříte v její růst, měla by vaše víra být podložená fundamenty. To je další faktor, který může zvýšit obchodní úspěšnost.

V současnosti se pravděpodobně nacházíme v rostoucí bublině, protože nové kryptoměny vznikají každý den, proto pokud budete spekulovat na růst, je dobré to dělat jen u těch měn, které mají solidní základy, smysl a potenciál tu být ještě hodně dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *