Jakých zisků dosahují hedgové fondy

hedgovy-fondV tomto článku se vrátíme k celkem pochopitelné touze nechat někoho nebo nějaký systém vydělávat peníze za nás, která je základním stavebním kamenem všech podvodů s binárními opcemi, se kterými jsme se doposud setkali.

Vždy opakujeme, že je třeba zapomenout na představu, že vám někdo bude vydělávat peníze zadarmo. Někteří lidé se ale ptají, zda neexistují vůbec žádné ziskové investiční nabídky, v rámci kterých dáte k dispozici své peníze, které jsou následně zhodnocovány někým jiným. Ano, existují, ale je s nimi spojeno několik podstatných „ale“.

Hedgové fondy

Pokud se na toto témě podíváme z pohledu aktivního investování, ztělesňují tuto nabídku tak zvané hedgové fondy. To jsou investiční společnosti, kterým svěříte své peníze, a ty vám je pak spravují a investují, aby vám vydělaly. Používají různé investiční nástroje, jako třeba opce nebo futures, a na světě jich je zhruba 10 tisíc, přičemž klientům spravují dohromady stovky miliard dolarů. Zakladatelé a majitelé nejúspěšnějších fondů bývají miliardáři.

A teď se dostaneme k těm zmíněným „ale“. V první řadě výše minimální investice se obvykle pohybují ve statisících dolarů, takže se klienty hedgových fondů můžou stát jen skutečně majetní lidé.

V druhé řadě je tu problematika poplatků, obvykle se uvádí pravidlo dvou a dvaceti procent. To znamená, že ročně platíte poplatek 2 % ze svého kapitálu za to, že vám ho fond spravuje, navíc pak 20 % platíte ze zisků, které vám fond zajistí. Tady je hned vidět, jak výnosný byznys to je. Když hedgový fond dostane do správy 100 miliónů dolarů, ihned si může strhnout 2 milióny za rok nezávisle na tom, jestli peníze dokáže zhodnotit, je to jen za jejich správu. To je ostatně často kritizovaný aspekt těchto fondů.

Pokud byste si však mysleli, že prostě platíte za kvalitní služby, tak byste se mohli u mnoha fondů zmýlit, pravidelné zhodnocování kapitálu totiž zdaleka není pravidlem. Například v článku Business Insideru se můžete dočíst, že i velká jména (hedgové fondy) dokáží produkovat ztráty. Takže se může dost dobře stát, že budete platit poplatky a ztrácet peníze.

Podvodné nabídky na automatické systémy na binární opce často slibují násobení vašich peněz každý měsíc, ale když se podíváte na úspěšné fondy (např. v magazínu Barron’s), zhodnocování probíhá v procentech měsíčně a v desítkách procent ročně. Což ovšem při výši vkladů do hedgových fondů jsou nemalé peníze.

Vlastní aktivní investování

Správa velkých objemů peněz v hedgových fondech se pochopitelně řídí zcela jinými pravidly než individuální investování například prostřednictvím binárních opcí. Pokud byste do trhu „nalili“ miliardu dolarů naráz, vyvoláte značnou reakci. Naopak jako individuální investoři se svými penězi trh neovlivníme.

Ale to je zároveň dobrá zpráva, protože vlastním aktivním obchodováním můžeme dosahovat vyšších zhodnocení, než hedgové fondy. Pořád byste ale měli očekávat maximálně desítky procent měsíčně, když se bude opravdu dařit, a ne stovky, ty jsou dlouhodobě nereálné.

Závěr

Na světě existují nabídky na investování vašich finančních prostředků, ale vždy jsou spojeny s poplatky a nikdy nemáte jistotu zhodnocení. Když už ke zhodnocení dojde, bývá nižší, než jakého můžete dosáhnout vlastním obchodováním, které ovšem musí být postavené na robustní strategii. Vlastní cesta je podle nás lepší, ale musíte ji věnovat dostatečný čas a úsilí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *