Je JPM Coin banky J.P. Morgan skutečnou kryptoměnou?

KryptoměnyPokud se zajímáte o kryptoměny, možná u vás vyvolal pochybnosti krok J.P. Morgan s její proklamovanou kryptoměnou.

Je velice úsměvné, že šéf J.P. Morganu Jamie Dimon hlasitě kritizoval kryptoměny a bitcoin označoval za podvod, zatímco jeho banka v tichosti připravovala vlastní kryptoměnu JPM Coin, kterou veřejnosti představila minulý týden.

Ale je JPM Coin vůbec kryptoměna? Detaily o ní zatím neznáme, ale technicky vzato asi kryptoměnou je. Je to digitální měna zabezpečená šifrováním.

Z širšího pohledu se ale nejedná o kryptoměnu takovou, jak je známe. J.P. Morgan totiž vytvořil stabilní kryptoměnu krytou americkým dolarem, tak zvaný stablecoin. Je jejím vydavatelem a provozovatelem, takže není decentralizovaná ani obchodovatelná na volném trhu.

Co je ještě podstatnější, je uzavřenost JPM Coinu v rámci systémů banky J.P. Morgan. Ta sice prohlásila, že JPM Coin bude používat i pro mezinárodní převody peněz, ovšem poněkud zaniklo, že mezi svými pobočkami.

Jde o to, že velké banky mají pobočky různě po světě a i pro interní převody mezi nimi musí použít drahý a pomalý SWIFT. JPM Coinem si tak J.P. Morgan odlehčí, vyhne se SWIFTU a v rámci své sítě bude moct dělat transfery levně a rychle. A tím to celé končí, je to interní měna banky.

Nejde tedy o konkurenci bitcoinu, etheru nebo třeba XRP, které jsou decentralizované a obchodované na veřejných burzách. Tyto kryptoměny mají hodnotu samy o sobě, zatímco JPM Coin bude jen digitalizovaný dolar v systémech jedné banky.

Pro J.P. Morgan to řeší řadu problémů, pro zbytek světa žádný, na to jsou tu ostatní kryptoměny.

Své vlastní interní kryptoměny vyvíjejí také například banky Citi, MUFG, Mizuho a SBI. Mezi sebou kompatibilní samozřejmě nebudou a žádná banka nebude chtít používat token jiné konkurenční banky.

Transakce mezi bankovními kryptoměnami pak ale můžou a pravděpodobně budou usnadňovat ostatní kryptoměny, přímo na to dimenzované je XRP. Uvidíme, jak to celé dopadne, ale bankovní pseudo kryptoměny jsou nakonec dobrou zprávou, protože legitimizují kryptoměny v očích široké veřejnosti a urychlují interní převody bank. Ty mezibankovní pak urychlí klasické kryptoměny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *